Náboženstvo bolo odjakživa vhodným stmeľovačom identity, nástrojom na spájanie národov či vytváranie spoločenskej jednoty. Z histórie však vieme aj to, že bolo často aj zneužívaným nástrojom nenávisti a dôvodom pre konflikty a vojny.
Singapur je ale krásnou ukážkou toho, ako dokážu bok po boku žiť viaceré etniká, národnosti, náboženstvá. Aj keď tomuto mestskému štátu dominuje čínska komunita, nájdeme tu kostoly, budhistické aj taoistické chrámy, mešity a aj hinduistické chrámy. A práve o najstaršom hinduistickom chráme Singapuru bude reč.
Hinduizmus ako životnú filozofiu či náboženstvo, na malajský polostrov prinášali kontinuálne počas takmer dvoch tisícok rokov prevažne obchodníci z Indie. Najväčší rozmach zaznamenal v období medzi 7. až 13. storočím, potom ho začal vytláčať islam. Zaujímavosťou je, že obe tieto náboženstvá, samozrejme spolu s budhizmom, sa šírili nenásilnou formou, miestne obyvateľstvo si ich osvojovalo viac-menej dobrovoľne, alebo si ich jednoducho migrujúci obchodníci priniesli so sebou.
V časoch, keď do nie príliš rozvinutej spoločnosti obývajúcej malajský polostrov prišli obchodníci z Indie, ktorí predstavovali vyšší spoločenský status, boli vzdelaní, dobre oblečení a aj ich náboženstvo dávalo odpovede na mnohé otázky, to prirodzene lákalo miestne obyvateľstvo, ktoré chcelo tiež dosiahnuť vyššiu spoločenskú a intelektuálnu úroveň.
V Singapure aj dnes žije približne 9% Indov a tak nie je žiadnym prekvapením, že tu nájdeme viacero hinduistických chrámov. Najstarším z nich je Sri Mariamman, ktorý nájdete v živej čínskej štvrti. Postavený bol v roku 1827 a zasvätený je hinduistickej bohyni Mariamman, ktorá ja známa ako bohyňa počasia, ale tiež má podľa hinduistov schopnosť liečiť.
Už z diaľky upúta vstupná brána do chrámu, tzv. gopuram alebo gopura, ktorá vyčnieva z modernej panorámy mrakodrapov a láka vás vstúpiť. To sa určite oplatí, pretože aj interiér ponúka viacero svätýň, a ak vás zaujíma história chrámu a miestne rituály do hĺbky, môžete si tu spraviť aj prehliadku s miestnym sprievodcom či sprievodkyňou. Vstupné sa neplatí, pri vstupe sa však treba vyzuť. A len na dokreslenie predstavy o tom, akým multikultúrnym mestom Singapur naozaj je, hneď oproti chrámu Sri Mariamman cez ulicu leží mešita Jamae, jedna z najstarších v meste, postavená iba o rok skôr.
Tipy a zážitky - Singapur
- Indická štvrť v Singapure
- Najlacnejší michelin v Singapure
- Gardens by the Bay v Singapure
- Superstromy v Singapure
- Hotel Marina Bay Sands
- Plavba loďou v Singapure
- Doprava v Singapure
- Gardens by the Bay, Singapur
- Chrám Sri Mariamam
- "Nepotrpíme si na luxus, chceme len to najlepšie"
- Michelinky v Singapure
- Marina Bay Sands - výhľad na Singapur
- Feng šuej v Singapure
- Čínsky nový rok v Singapure
- Ostrov Sentosa - Singapur
- Z Thajska, cez Malajziu až do Singapuru
- Čínsky nový rok v Singapure
- Dovolenka v Singapure
- Z Kulala Lumpur do Singapuru
- Ázijský Tiger - Singapur