Stratovulkán Nyiragongo, najkrajšia sopka na svete a najväčšie lávové jazero sveta

Stratovulkán Nyiragongo, najkrajšia sopka na svete a najväčšie lávové jazero sveta Gorily, láva a hory

Na svete sú vraj len tri sopky, kde vidno priamo do krátera a možno sledovať lávový kotol, erupcie. Doslova matku zem v priamom prenose. Nyiragongo v Kongu, Erta Ale v Etiópii a Yasur na Vanuatu. Na všetky tri miesta BUBO pravidelne chodí. Erta Ale v totálnej vyprahnutej divočine, Yasur s Tichým oceánom v pozadí a zelený, živý Nyiragongo v Kongu. Nyiragongo je krásna sopka, Zelená, nebezpečná a plná života. Ako nádherná žena. Vulkán vrhá tiež na mesto Goma, ktoré leží na je úpätí a neraz mestu priamo pohrozil. Zároveň jeho bujná zeleň láka zvieratá a predovšetkým gorily. Aj preto je Nyiragongo súčasť národného parku Virunga a aktívne sa podieľa na ochrane horských goríl. No zároveň je to mekka trekingu. Za dobrého počasia a miernej vulkanickej aktivity sa dostanete až hore a nakuknete do útrob zeme. Priamo do vulkánu. Toto sú zážitky, ktoré vám nikto neopíše. To musíte proste zažiť. Naša skupinka sa na vrchol chystá o tri dni. Uvidíme či ho dosiahne.Nyiragongo je totiž veľmi aktívna sopka a vo vrcholovej kaldere s priemerom 1,2 km je  najaktívnejšie a najväčšie lávové jazero na svete.Nyiragongo je neslávne známe svojou mimoriadne tekutou lávou, ktorá tečie ako voda. 17. januára 2002 vybuchlo Nyiragongo a lávové jazero odtieklo z puklín na jeho západných bokoch. Centrum mesta Goma, hlavné mesto provincie East Virunga, zničili sopečné lávové prúdy. 200 000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Veľké lávové jazero obsiahnuté v jeho hlbokom vrcholovom kráteri, ktoré je teraz opäť aktívne, sa preslávilo v 60. a 70. rokoch, keď ho študovali vulkanológovia ako Kraffts a Tazieff. Fungovalo pol storočia, kým sa pri erupcii sopky v roku 1977 nevylial obrovský prúd lávy a zabil stovky ľudí. Podobná udalosť sa stala znova v januári 2002, keď lávové prúdy zasiahli Gomu a jazero Kivu.Na rozdiel od susednej sopky Nyamuragira, ktorá je typickou a veľmi aktívnou štítovou sopkou porovnateľnou s Mauna Loa, predstavuje Nyiragongo s výškou 3470 m strmé svahy stratovulkánu. Terasy vo vnútri strmo lemovaného, ​​1,2 km širokého vrcholového krátera, označujú úrovne bývalých lávových jazier, ktoré sa pozorujú od konca 19. storočia. Dve staršie sopky Baruta a Shaheru sa na severe a na juhu čiastočne prekrývajú s Nyiragongo a vyzerajú ako bočné kužele. Asi 100 parazitických kužeľov sa nachádza predovšetkým pozdĺž radiálnych puklín južne od Shaheru východne od vrcholu a pozdĺž SV-JZ zóny siahajúcej až k jazeru Kivu.  Tento fantastický región plný úrodnej pôdy, sopiek, zvierat je žiaľ už dlhé roky sužovaný vojnami o nerastné suroviny. Zlato ale aj diamanty sú prekliatím východného Konga a preliali oveľa viac krvi než  Nyiragongo.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Konžská demokratická republika, Burundi, Rwanda


náročnosť

9 dní

Trvanie

4723 5690€
Portské víno - unikát výrobou aj chuťou
Blog

Blog Portské víno - unikát výrobou aj chuťou

Vedeli ste, že portské víno nepochádza z mesta Porto? A že región, v ktorom sa tento špecifický nápoj zrodil, je najstarším regiónom na svete,…

Katarína Lacková 13 min. čítania
Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla
Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami, ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 17 min. čítania
Sýria. Čo sa pokazilo?
Blog

Blog Sýria. Čo sa pokazilo?

Ako to, že krajina s takým obrovským potenciálom, ako je Sýria, padla až na samotné dno? A, čo je horšie, nepadla len na dno, ale ešte nižšie - až…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: