Čakajte prosím...

Máme tu prvé výsledy volieb zo Zimbabwe.

Prvé parlamentné a prezidentské voľby od zosadenie Roberta Mugabeho sa konali v pondelok 30.7.2018. V utorok už opozičný prezidentský kanditát Nelson Chamisa, líder strany MDC vyhlasoval, že sa výsledky podľa predbežných počtov prikláňajú na jeho stranu. Aké muselo byť jeho prekvapenie dnes ráno, keď podľa oficiálnych výsledkov vyhrala strana ZANU na čele s aktuálnym prezidentom Emmersonom Mnagagwa (prezývaný Krokodíl) so 72% hlasmi. Toto bol šok číslo 1.

Teraz sa netrpezlivo očakávajú súčty hlasov prezidentských kandidátov. Výsledky by sa mali objaviť vo štvrtok, najneskôr v piatok. Už sa úrady vyjadrujú o posunutí vyhlásenia výsledkov, čoho sa zasa obávajú opozičné strany. V podobných situáciách dochádza bežne v nekontrolovateľných krajinách k ovplyvňovaniu výsledkov. Vyhrá Krokodíl, alebo mladý kanditát?

BUBO už v tejto krajine zažilo veľa. Likvidáciu bielych farmárov v roku 2007, kedy sa Robert Mugabe rozhodol, že pôdu, ktorú obhospodarujú biely farmári rozdá pospolitému ľudu. Takto prišlo Zimbabwe o obrovské príjmy a krajina začala upadať. Výsledkom toho bola zmena peňazí. Nie tak ako u nás v júni 1953. Tu za jeden rok zimbabwský dolár klesol neuveriteľnou rýchlosťou. Inflácia vo vrcholnom štádiu bola 500.000.000.000% DENNE (500 milárd percent)!!! Týmto dosiahli, že Zimbabwe malo bankovku najvyššej nominálnej hodnoty na svete. Bolo to STO TRILIÓNOV = 100.000.000.000.000. Ak ste chceli kúpiť chlieb, potrebovali ste na konci existencie tejto meny 400 (štyri sto) takýchto bankoviek. Keď už krajina začala reálne hladovať kvôli týmto problémom a tlačiarne bankoviek v Nemecku a Kanade odmietli Zimbabwe vytlačiť nové bankovky s vyššími nominálnymi hodnotami, R.Mugabe sa rozhodol k radikálnemu kroku. V momente zrušil zimbabwskú menu a do bankomatov natlačil americký dolár. Tento sa stal oficiálne neoficiálnou menou. USA nikdy tento krok neodobrilo, ale US dolár platí dodnes. Počas týchto problémov bola v krajine epidémia cholery a začínajúca občianska vojna. Počas 2 ročného trvania konfliktu utieklo za hranice 2 milióny obyvateľov. V roku 2011 sa situácia upokojila a kľud trval do prezidentských volieb v roku 2013, kedy znovu vypukli menšie nepokoje a krajina sa opäť začala otriasať. Nakoniec to ale ustála a situácia sa upokojila. Posledná (zatiaľ) vážna situácia nastala, keď počas pokojného a nekrvavého „prevratu“ zosadili 30 rokov vládnuceho prezidenta Roberta Mugabe. Začala sa písať nová éra prezidentovania. Uvidíme, ako to všetko dopadne a čo nám prinesie piatok, respektíve sobota.

My z BUBO do Zimbabwe chodiť neprestaneme. Väčšina našich zájazdov (tu nájdeš prehľad) mieri k najznámejšej atrakcii krajiny, Viktórinym vodopádom. Tu je pokoj, akoby si toto miesto žilo svojím životom. Je tu neustále k dispozícii množstvo aktivít a v pase sa vám ocitne zaujímavá nálepka s názvom tejto exotickej krajiny. Naši klienti do Zimbabwe vstupujú 8.8 a ďalšie zájazdy odchádzajú v septembri, októbri a novembri.

Držíme palce, Zimbabwe

 

 Zobraziť viac príspevkov z krajiny Zimbabwe

Vianočná akcia 2018

JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia
K

Afrika  

Zimbabwe, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

3860€ 3551

Vianočná akcia 2018

3x Naj Afriky a relax na Mauríciu
K

Afrika  

Maurícius, Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

3940

Vianočná akcia 2018

3x naj Afriky a relax na Zanzibare
K

Afrika  

Zanzibar, Zimbabwe, Zambia, Tanzánia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

3980

Vianočná akcia 2018

3x naj Afriky a all inclusive relax v Mozambiku
K

Afrika  

Mozambik, Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

17 dní

Trvanie

4460€ 4103