Tikový most pri Mandalay

Tikový most pri Mandalay

3 historické mestá: Amarapura, Inwa (Ava) a Sagain boli niekdajšie 3 hlavné mestá, postavené v oblasti Mandalay, medzi ktorými sa postupne v období medzi 14.-tym a 19.-tym storočím, sem i tam, presúvala moc a vláda hornej Barmy. My sme zavítali hneď z rána do Amarapury, kde je cez jazero Taungthaman postavený  U Beinov most z tvrdého tikového dreva. Tento most dostal meno podľa svojho staviteľa U Beina, ktorý ho na príkaz svojho kráľa Bodawpayu postavil pred vyše 200 rokmi. Svojou dĺžkou 1200 metrov je najdlhším tikovým mostom na svete. Slávny staviteľ bol za svoje dielo zabitý. Týmto gestom panovník ocenil, že dielo bolo dokonalé a zároveň si zabezpečil, že jeho tvorca už nič lepšie v živote nepostavil. Počas horúcich slnečných dní oceníme pri prechádzke mostom oddychové striešky s tieňom, kde môžeme pozorovať pri práci maliarov obrazov. Hladina vody pod mostom je kolísavá a sú obdobia, keď most iba trčí zo suchej zeme. My sme tu boli v období vody a tak okolie mosta bolo rajom rybárov i vodného vtáctva. Rybári lovili ryby do špeciálnych sietí, ktoré rozhadzovali kruhovo na hladinu jazera. Po moste prechádzali ľudia na bicykloch i deti v zelenobielych rovnošatách idúce práve zo školy. Toto miesto je z roka na rok čoraz viac navštevované turistami a tak tu nie je núdza ani  o mladé usmiate predavačky s tanakou na líčkach, ako ponúkajú za pár korún napríklad slobodu pre vtáčika, ktorého majú zatvoreného v klietke. Vy zaplatíte a dievča ho pustí z klietky na slobodu. Na druhej strane mosta je dedina  s pagodou. Pri prechádzaní po dedine ma upútal veľký hluk, ktorý vychádzal zo školy. Bol som zvedavý, ako to vyzerá v takej barmskej škole a tak som vošiel dnu. Bola pravdepodobne veľká prestávka, lebo všetky deti boli v pohybe a hlasno džavotali na všetky strany. Pred školou pár chlapcov s veľkými metlami zametalo chodník, to boli asi týždenníci, ale svojim zametaním viac vírili prach ako upratovali. V triedach bolo veľmi veľa detí rôzneho veku a okolo nich sa motalo zopár učiteliek. Vôbec si neviem predstaviť, ako to tam zvládajú a ako to vyzerá, keď je normálna vyučovacia hodina. Musím skonštatovať, že kdekoľvek som v Barme narazil na školu, vždy tam mali veľkú prestávku, asi je to povinný predmet. @Vladimír Dudlák


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža

01.11. → 14.11.

náročnosť

14 dní

Trvanie

3999
K

Ázia  

Mjanmarsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3830
Marco Polo v Mjanmarsku Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: