Tučniaky typické pre Patagóniu, respektíve pre najjužnejšie časti Južnej Ameriky. Ich kričanie pripomína zvuky pripomínajúce híkanie somára. Preto ich na Falklandoch nazývajú Jaka (Ďžaka), čo by sme u nás prirovnali k oslovi. Najbližšie k nim majú tučniaky okuliarnaté z južnej Afriky.
Pomenované sú po moreplavcovi, ktorý ich ako prvý uvidel počas svojej plavky okolo sveta - Fernãovi de Magalhãesovi. Pomenované sú naozaj oprávnene. Niekoľko jedincov bolo nájdených až približne deväťtisíc kilometrov od „domova“, pri pobreží Austrálie a Nového Zélandu.
Samica kladie dve vajíčka od polovice októbra do polovice novembra. Vyberá si miesta, kde teplota prevyšuje 20°C. Samec ide pre potravu a prichádza naspäť v čase, kedy samica kladie druhé vajíčko a vystriedajú sa. Pri druhom vajíčku je väčšia šanca na vyliahnutie mláďatá, lebo samotné vajíčko je väčšie ako to prvé. Po dvoch mesiacoch začínajú mláďatá opúšťať svoje hniezda. Za potravou (ryby, hlavonožce) sú schopné sa ponoriť do hĺbky až 50 metrov.
Ak chcete uvidieť tučniaky dvojpáse, v BUBO robíme z Punta Arenas či Ushuaia výlety k nim. Viac informácií sa dozviete v blogu Tučniaky.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Amerika
- Najkrajší vodopád Amazónie
- Yucca brevifolia - strom Joshua v USA
- Nevestin závoj v NP Yosemite
- Pavúčia skala v kaňone de Chelly
- Sedem jazierok na Havajských ostrovoch
- Kaňon de Chelly v Arizone
- Monument Valley v Arizone
- Hoodoos v Bryce Canyon
- Twin Rocks - dvojičky v Utahu
- Výlet na Niagarské vodopády
- Najdlhšie rieky Severnej Ameriky
- Tučniak galapágsky
- Pod sopkou Licancabur s najvyšším jazerom sveta
- Salar de Atacama
- Problémy s bobrami v Ohňovej Zemi
- Lago Fagnano, Ohňová zem
- Najdlhšie rieky Južnej Ameriky
- Rozvodovosť tučniakov
- Čo vidieť v Santiago de Chile
- Gran Torre Santiago – najvyšší mrakodrap