Túra na vrch sopky La Soufrière

Túra na vrch sopky La Soufrière Keď sa o sopke rozprávate s domácimi, tak idem ide po chrbte vždy mráz

Jednou z populárnych vecí na ostrove Svätý Vincent je túra so sprievodcom ku kráteru sopky La Soufrière. Nezamieňajte si ju s La Grande Soufrière na karibskom ostrove Guadeloupe. La Soufriere týčiaci sa do výšky ľahko zapamätateľných 1 234 metrov nad morom je najvyšším vrchom Svätého Vincenta. Ku kráteru sa dostanete dvomi pešími trasami. Prvá je ľahšia a obľúbenejšia náveternou cestou. Spiatočná cesta Vám zaberie tri až štyri hodiny. Ta druhá je zložitejšia, preto menej obľúbená, ale na oplátku krajšia, trvá zhruba šesť až osem hodín vrátane spiatočnej cesty. Po ceste sa dozviete o jedinečne prispôsobených rastlinách a zvieratách, uvidíte dažďový prales, oblačný les a nádherné výhľady na okolitú krajinu. Až budete na vrchole, budete mať tiež príležitosť preskúmať jej kráter. Dnes je túto túru nemožné urobiť, pretože ako už bolo viac krát na tomto fóre písané, všetko sa zmenilo 27.12.2020, keď sa sopka prebrala opäť k životu a 9.4.2021 prišlo k tomu najhoršiemu, k výbuchu. Evakuácia obyvateľov ostrova sa začala hneď ako začali výbušné erupcie. Pandémia COVID-19 ale evakuáciu sťažila, nakoľko si vyžaduje preventívne opatrenia, aby sa zabránilo prepuknutiu nákazy. Mnoho krajín, vrátane ostrovov v regióne, a organizácii poskytli pomoc a podporu. Okolo 16 000 obyvateľov zo severnej časti ostrova prijali okolité ostrovy Svätá Lucia, Barbados, Antigua a Grenada. Predseda vlády Ralph Gonsalves vyzval evakuovaných ľudí, aby sa pred evakuáciou na iný ostrov zaočkovali vakcínou proti COVID-19. Do tejto akcie sa zapojili aj známe spoločnosti Carnival Cruise a Royal Caribbean, vďaka ktorým viete ako turista spoznať krásy viacerých karibských ostrovov behom jednej dovolenky, počas ktorej bude navyše o vás luxusne postarané. Spoločnosti vyslali tri lode Carnival Paradise, Carnival Legend a Royal Caribbean Seren, z ktorej každá má kapacitu na prepravu až 1500 obyvateľov na susedné ostrovy. Do ovzdušia bol vymrštený plynný oxid siričitý a popol, ktorý do veľkej miery ovplyvnil život na ostrove. Služby ako elektrina a voda boli vážne zasiahnuté a preto sa muselo konať okamžite, na čo domáci s ich karibským životným štýlom nie sú zvyknutí. Do evakuácie ich ale hnal následne ďalší výbuch o tri dni neskôr. Obývané časti severnej časti ostrova sú zasypané popolom a my domácim držíme palce, aby sa sopka opäť čo najskôr upokojila. Týmito výbuchmi sa zmenil aj celý výzor vnútorného kráteru a preto keď sa sopka opäť upokojí, uvidíme, aké prírodné divadlo zažijeme na jej vrchole.  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Kuba, Peru


náročnosť

12 dní

Trvanie

4615
K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia

25.01. → 03.02. +18 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

3495
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4350
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť
Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.
Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v krajinách, v…

Viktor Háber 23 min. čítania
Svätý Vincent a Grenadíny - poklad, ukrývaný pred svetom
Blog

Blog Svätý Vincent a Grenadíny - poklad, ukrývaný pred svetom

Ráno 9.4.2021 sa vulkán La Soufrière prebral k životu a domácich prekvapil svojou erupciou. Malý ostrovný štát, o ktorom sa stále priveľa nevie.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania