Ubytovanie v Mandalay

Ubytovanie v Mandalay

Mesto Mandalay bolo založené kráľom Mindonom až v roku 1857 ako centrum pre učenie budhizmu. O 4 roky neskôr, v roku 1861 kráľ Mindon vydal rozkaz a presídlil sem 150.000 ľudí a niektoré paláce z Amarapury, dovtedajšieho hlavného mesta, vzdialeného od Mandalay 20 km a Mandalay prehlásil za nové hlavné. Týmto historickým činom sa Mandalay stalo zároveň posledným kráľovským hlavným mesto Barmy a dodnes ostalo historickým, kultúrnym a duchovným strediskom krajiny. Súčasný vzhľad na seba kolmých ulíc, ktoré sú očíslované od 1 po 90 majú na svedomí už Angličania. Do Mandalay prichádzame za tmy. Miliónová metropola nás privítala tmavými ulicami a relatívne rušnou premávkou. Najprv sa zastavujeme v barmskej reštaurácii, kde sú pri vstupe umiestnené rôzne nádoby s jedlom. Obsluhujúcemu nakladačovi ukazujeme postupne, z ktorej nádoby si chceme dať naložiť na tanier. Platí sa podľa počtu naplnených tanierov. K jedlu okrem veľkého množstva ryže podávajú aj čapované pivo, ktoré roznášajú klasicky v džbánoch. Pivo si potom rozlievame do sympatických a štýlových kríglov s nápisom Myanmar beer. Ubytovanie máme vo veľmi solídnom hoteli Strieborná labuť. Na recepcii dokonca ponúkajú e-mail service, čo v Barme vôbec nie je bežné. Za poslanie 1 strany e-mailu z hotelového konta sa ale platí 1,5 USD. Browsovanie po Internete nie je dovolené a tak aj hotmailové kontá sú v Barme nepoužiteľné. Nuž majú to tu tí generáli pekne pod kontrolou. Ešte aj príjem e-mailu na hotelové konto bol spoplatnený za 0,8 USD. Vzhľadom na to, že priemerný mesačný plat v Barme neprevyšuje 10 USD, bol to luxusný servis. Podobne aj telefonovanie mimo Barmu stálo 6 USD za každú začatú minútu. Johny volal krátko domov, iba že sme v poriadku, ale kým sa mu ozvali doma v telefóne, už mal na displeji 25 sekúnd. Ja som sa rozhodol, že vsadím na e-mail. Zaplatil som za službu, napísal som stranu a skúsil som ju odoslať, ale nebol som úspešný, počítač stále hlásil chybu v komunikácii. Môj mail mi nakoniec prešiel až na druhý deň. Neskoro večer vedľa recepcie pristavili televízor a privítali tam nejakého váženého papaláša, ktorý tam potom aj s ďalšími ľuďmi pozeral nejaký zahraničný program, určite nedostupný pre zvyšok krajiny. @Vladimír Dudlák


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Marco Polo v Mjanmarsku
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta
Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie
Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek