Hoci je dnes lov veľrýb zakázaný a ide o vcelku kontroverznú tému, je neodškriepiteľným faktom, že niektoré národy na ňom boli doslova závislé. A nešlo iba o konzumáciu veľrybieho mäsa, ale napríklad aj o svietenie olejom vyrobeným z veľrybieho tuku a pod. Skrátka v končinách, kde si len ťažko dopestujete potravu, bola ulovená veľryba hotovým sviatkom. Ale nechajme históriu bokom, dnes sa svet sústredí hlavne na pozorovanie a spoznávanie týchto fascinujúcich gigantov. Na mnohých miestach našej planéty sa môžete vydať na more či oceán a veľryby pozorovať z lode, dokonca sa s nimi aj potápať. S unikátnym projektom však prichádzajú Nóri, u ktorých sme tak trochu na prekvapenia a jedinečnú architektúru zvyknutí.
Dňa 6. septembra 2023 oznámil minister rybolovu a akvakultúry Bjørnar Skjæran poskytnutie grantu vo výške 74 miliónov nórskych korún pre doposiaľ nevídaný projekt The Whale. Ide o múzeum, kde sa o veľrybách môžeme mnoho dozvedieť a zároveň ich aj nerušene pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Tento vizionársky projekt týmto vstupuje do finálnej fázy výstavby a predpokladané otvorenie je v prvej polovici roku 2026.
Ako už býva u Nórov dobrým zvykom, aj samotná architektúra je zážitkom. Ak sa na múzeum pozriete z diaľky, môžete si ho ľahko pomýliť práve s veľrybou. Presnejšie s jej chvostom alebo zadnou plutvou, trčiacou z vody. Presne ten pohľad, ktorý chce každý pozorovateľ zažiť a zvečniť na svoj fotoaparát. Tento dizajn navrhlo dánske architektonické štúdio Dorte Mandrup.
Samotné múzeum je situované v Andenes na ostrove Andøya, asi 186 kilometrov severne od polárneho kruhu. Pobrežná dedina každoročne víta tisíce návštevníkov prichádzajúcich práve za veľrybami. Vďaka hlbokomorskému kaňonu sa tu často vyskytuje niekoľko rôznych druhov veľrýb, ktoré prichádzajú za potravou blízko k brehu. Je to miesto kde je veľká hĺbka najbližšie k pevnine v Európe, miesto kde sa len 10 km od pobrežia kontinentálny šelf ponára strmo do hĺbky a kde vyviera voda bohatá na živiny. Práve preto je lákadlom pre mnohé veľryby.
Múzeum je situované tak, aby ste cez obrovské okná mohli tieto živočíchy sledovať aj vy. Nie je to však iba o pozorovaní, v múzeu sa môžete o týchto úchvatných tvoroch aj veľa dozvedieť. Pôjde o zábavno-vzdelávacie centrum nie len pre deti, ale aj dospelých. Jedným z exponátov bude napríklad aj nádrž s olejom z tela jednej veľryby, kde bude horieť plameň lampy a návštevník má tak možnosť pochopiť historickú dôležitosť ich lovu, ako som spomínal vyššie. Pri troche šťastia tu môžete počas sezóny vidieť aj polárnu žiaru.
Počkajme si teda na tento architektonický skvost do polovice roku 2026, dovtedy sa môžte na veľryby navnadiť na rôznych miestach sveta: TOP 10 najlepších miest na pozorovanie veľrýb
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nórsko
- Ostrovy, kde je zakázané zomrieť aj sa narodiť
- Stalheim hotel s krásnym výhľadom
- Počasie v Oslo si človek nevyberie
- Bryggen, Bergen
- Stavanger - sídlo norského ropného priemyslu
- Štvrť Aker Brygge, Oslo
- Andalsnes, Norsko
- Lillehammer, skokanské mostíky
- Orlia cesta ku Geirangeru
- Trollia cesta - Trollstigen
- Kazateľnica, Lysefjord
- Galdhopiggen - tipy na výstup
- Geiranger, vyhliadková plavba
- Najkrajšie mesto Nórska
- Cesta trolov
- Maloy, najkrajšia pláž Nórska
- Laponsko v Nórsku
- Najkrajšie ostrovy Nórska
- Nordkapp - vstupné a tipy
- Geiranger - najkrajšie výhľady