Okruh Diablovho hrdla v národnom parku Iguazu sa opäť otvára. Národny park Iguazú, jedna z najpozoruhodnejších prírodných rezervácií na svete, privíta návšetníkov späť na svojom unikátnom okruhu Diablovho hrdla. Po niekoľkých mesiacoch obetavej práce úrady národného parku Iguazu oznámili, že diablovo hrdlo je pripravené, aby si ho návštevníci mohli užiť opäť od druhej polovice júla.
Toto dlho očakávané znovuotvorenie znamená koniec renovácií, ktoré trvali od 30. novembra 2023. Ide takmer o zlepšenie zážitku návšetníkov pri zachovaní prírodných krás. Možno sa pýtate, prečo bola táto časť uzatvorená. Ide o to, že sa chodník poškodil kvôli dramatickému zvýšeniu hladiny vody, čo spôsobilo nárast prietoku vody a štrukturálne poškodenie.
Vznik Diablovho hrdla
Geologická formácia Diablovo hrdlo vo vodopádoch Iguazu je skutočne strhujúcim príbehom, ktorý sa písal milióny rokov. Priam pozoruhodný zázrak je dôkazom rôznorodých a zložitých procesov, ktoré túto oblasť časom formovali. Úžasné vodopády Iguazu, ktoré sa nachádzajú na hranici medzi Argentínou a Brazíliou, sú výtvorom mohutnej rieky Iguazu.
Rieka sa vinie cez rozsiahlu čadičovú plošinu, ktorá je výsledkom sopečnej činnosti, ku ktorej došlo približne pred 130 miliónmi rokov počas rozpadu superkontinentu Gondwana. Je to ohromujúci fakt, ktorý zdôrazňuje ďalekosiahly pôvod tohto prírodného majstrovského diela.
Keď rieka Iguazu pokračovala vo svojom toku, prerazila si cestu cez odolnú čadičovú plošinu, čím sa zrodila séria úchvatných vodopádov a kaskád. Medzi nimi je známe Diablovo hrdlo (po španielsky Garganta del Diablo) ako vynikajúci príklad prírodnej geológie a eróznych procesov oblasti. Postupom času neustále prúdenie vody postupne opotrebovávalo časť mäkšej horniny a vytvorilo nádhernú priepasť v tvare písmena U. Táto úctyhodná priepasť Diablovho hrdla sa tiahne impozantnou šírkou približne 150 metrov a ohromujúcou výškou 82 metrov.
Jedinečná geologická formácia Diablovho hrdla je samotnou podstatou jeho mimoriadnej krásy. Obrovské množstvo vody rútiacej sa cez úzku priepasť, týčiace sa útesy, ktoré ju objímajú, a neustála hmla... To všetko prispieva k jej úchvatnému pôvabu. Oblasť Diablovho hrdla v rámci vodopádov Iguazu je nielen podmanivým prírodným zázrakom, ale aj prosperujúcim ekosystémom, ktorý sa hemží pozoruhodnou biodiverzitou.
Bohatý dažďový prales a vzájomne prepojené vodné cesty vytvárajú biotop pre širokú škálu voľne žijúcich živočíchov, vrátane cicavcov, vtákov, plazov, obojživelníkov, hmyzu a množstva rastlinných druhov.
Prečo sa nazýva Diablovo hrdlo?
Názov pravdepodobne pochádza z úžasných a impozantných charakteristík tejto konkrétnej funkcie. Keď sa voda rúti v obrovských objemoch a vrhá sa do úzkej priepasti, vytvára dunivý zvuk a pokrýva okolie hmlou. Toto dynamické a turbulentné zobrazenie mohlo vyvolať predstavy o mocnej sile, pripomínajúcej „hrdlo“, čo prispelo k spojeniu s názvom „Diablovo hrdlo“.
BUBO je tu už ako doma. Poďte s nami na zájazd k vodopádom Iguazu a zažite omnoho viac. Nebudete ľutovať. Ponúkame najviac termínov počas roka.
Tipy a zážitky - Brazília
- Rei Pele Stadium - Maracana v Rio
- Guaraná - brazílsky nápoj
- Streetfood v Rio de Janeiro
- Açaí, superpotravina z Brazílie
- Grafity, Rio de Janeiro
- Kristus Spasiteľ - Rio de Janeiro
- Lanovkou na Cukrovú homoľu
- Električka do Santa Teresa
- Parque Lage, Rio de Janeiro
- Katedrála v Rio de Janeiro
- Knižnica v Rio de Janeiro
- Salvador - v štáte Bahia, Brazília
- Olinda - v štáte Pernambuco, Brazília
- Salvador – tip na hotel
- Bossa nova a Dievča z Ipanemy
- Super zdravé raňajky z Açaí
- Silvester - párty v Riu
- Favely, Rio de Janeiro
- Prehliadka Foz do Iguazu
- Najkrajšia vyhliadka na Rio - Santa Teresa