Začala sa sezóna polárnych žiar

Začala sa sezóna polárnych žiar

Vidieť tancovať polárne žiary naživo je sen nejedného cestovateľa. Mnohí cestujú do ďalekých arktických oblastí, aby zažili tento prírodný úkaz na vlastné oči. Vidieť polárne žiary ale nie je také jednoduché. Keď sa však pošťastí, je to nezabudnuteľný zážitok na celý život. Naše šance sa však zvyšujú, pokiaľ máme pár základných informácií.

Aby sme videli aurory, je potrebné mať dostatočnú tmu. V oblastiach okolo severného polárneho kruhu zažívajú obyvatelia cez leto tzv. „polárny deň“, kedy slnko počas dňa nezapadne. Koncom leta, keď sa dni skracujú a prichádza opäť tma, sa začína sezóna polárnych žiar, ktorá trvá až do začiatku apríla. Pre úplnú tmu je najlepšie sa vzdialiť aj od svetelného smogu mesta. Ideálne je ísť napríklad na jedno z tisícich jazier vo Fínsku alebo niekam na kopec v Nórsku.

Ďalšou podmienkou je nájsť jasnú oblohu. Vo všeobecnosti platí, že keď vidíme hviezdy, môžeme vidieť aj polárne žiary. Výborná aplikácia na pozorovanie oblačnosti a pohyb oblakov je Windy.

Už pri splnení týchto dvoch podmienok máme veľkú šancu, že sa nám na oblohe niečo objaví. Intenzita polárnej žiary ale záleží od slnečnej aktivity. Aurora borealis, na južnej pologuli aurora australis, je svetelný úkaz, ktorý vzniká pôsobením elektricky nabitých častíc slnečného vetra, keď vstupujú do zemskej atmosféry. Niekedy sa stáva, že žiadna aktivita nie je, ale často vieme byť svedkami neskutočnej šou na oblohe. 

Predpovedať slnečnú aktivitu na dlhší čas dopredu je ale zložitejšie. Človek musí byť trpezlivý a občas veľmi spontánny. Našťastie už existuje mnoho aplikácií, ktoré nám vedia ukázať pravdepodobnosť polárnych žiar v našej oblasti. Veľmi užitočné sú aplikácie SpaceWeatherLive a My Aurora Forecast.

Ak teda plánujete ísť loviť polárne žiary, najlepšie mesiace sú koniec augusta, september, marec a začiatok apríla. V týchto mesiacoch sú pomerne tmavé noci, nie veľká a častá oblačnosť a prijateľná teplota. Predsa len v Laponsku môžu v zime teploty klesnúť až na -35 °C.

Veľmi dobré sú aj mesiace november, december a január, kedy sú dlhé noci, takže máte šancu pozorovať polárne žiary počas celého dňa! Niekedy však musíte cestovať niekoľko desiatok kilometrov, aby ste našli jasnú oblohu. V každom prípade musíte mať ale šťastie na slnečnú aktivitu.  

Ak chcete skúsiť šťastie a zažiť tento neskutočný úkaz aj vy, vyberte sa s nami loviť polárne žiary na jeden z našich zájazdov za polárnou žiarou!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2899
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3195
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4395
Mikuláš či Santa Claus - kde žije?
Prémiový blog

Prémiový blog Mikuláš či Santa Claus - kde žije?

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Helsinki – dcéra Baltu
Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla
Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami, ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: