Neberte si so sebou potraviny a ak niečo potrebujete, nech je to len malá drobnosť, bez ktorej sa nezaobídete. V Iráne nájdete menšie či väčšie potraviny, dokonca supermarkety, tak si rôzne drobnosti zoženiete aj cestou. DO IRÁNU NESMIETE PRINIESŤ BRAVČOVÉ VÝROBKY A ALKOHOL. JE TO PRÍSNE ZAKÁZANÉ! Ak by u vás našli alkohol, môže to byť mastná pokuta, zabavenie alkoholu či dokonca vyhostenie z krajiny, preto na to apelujeme a zdôrazňujeme! 

JEDLO v IRÁNE

Irán a jeho kuchyňa je špecifická, a hoci v nej nájdete aj črty stredoázijskej kuchyne, nebude to rovnaké. Spája v sebe mnohé, zaujímavé chute aj okolité regióny od Turecka, Kaukazu či Strednej Ázie. Najtypickejším jedlom je Kebab, no ten tu nájdete na desiatky spôsobov. Kebab v týchto končinách nie je to, čo poznáte z domu, ale kebab si predstavte ako šašlík, mletý alebo z kúskov mäsa. Obľúbený kebab je Kubidé, mleté jahňacie mäso ugrilované na drevenom uhlí a hneď za ním Džužde kebab, teda opekané kúsky kuracieho mäsa potreté šafranovým maslom. Neznie to lákavo? Bachtiari kebab je pre zmenu mix jahňacieho aj kuracieho mäsa na paličke. Netreba sa však báť, že by ste tu ochutnávali len a len kebaby. Irán v sebe ponúka viacero skvelých alternatív. Jednou z nich je Fesendžun, kúsky kuracieho mäsa v omáčke z granátových jabĺk a vlašských orechov. Presne takto chutí stará Perzia!

Ochutnať tu môžete aj Dolmu, plnené vínne listy s mletým mäsom a bylinkami alebo Dizi, jedlo, ktoré je zážitkom. Dostanete ho v hlinenej miske, na prvý pohľad pripomína guláš, s hovädzím mäsom a dusenou zeleninou. Vylejete si polievku do misky, a potom si všetko tĺčikom roztlačíte na kašu, presuniete do misky a môžete jesť. Aj toto jedlo patrí k najtypickejším v krajine. Môžete tu aj nájsť kura na šafrane s dráčom (podobný brusniciam) zvané Zerešk Polo alebo Bademjun, plnený, grilovaný baklažán. Zapečená ryža Tachčín s kuracím mäsom alebo Ťaví kebab už len patrí k malým, no skvelým bonusom, ktoré viete z Iránu vyťažiť. Najtypickejšou polievkou je Soup-e Jow, polievka s jačmennými krúpkami a zeleninou, no v Yazde nájdete aj Shooli, zelerovú polievku. Chlieb má tu v Iráne mnoho podôb a stretnete sa tu s chlebovými plackami tenučkými ako papier, ale aj s klasickými chlebovými plackami či chlebom kysnutým. Zelenina je bežnou súčasťou Iránu, nielen vo forme šalátov, ale aj ako hlavné jedlo, a tak je tu stravovanie pre vegetariánov o čosi jednoduchšie ako trebárs v regióne Strednej Ázie. Verte, že tu vám chutiť rozhodne bude! 

NÁPOJE v IRÁNE

Vodu pite počas celého pobytu z kupovaných fliaš. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Plast neplast, vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Pre nápoje v Iráne je synonymom čaj. V Iráne je národným nápojom čierny čaj. Staré, perzské recepty ho ešte vedia vylepšiť o škoricu alebo šafran. Pili ste už svoj dúšok čaju týmto spôsobom? Toto je ten pravý čas, kedy to ochutnáte. Iránci pijú silný čaj a neforemnú kocku cukru zvanú ghant si vezmú medzi zuby a čaj pijú cez ňu. Skúsite si to? Na začiatok je to komplikovanejšie a čaj budete mať sladký, ale neskôr nájdete spôsob ako na to. Iránci milujú čajovne, pitie čaju na námestí, pri hrobkách básnikov a nebude prekvapením, ak na pohárik čaju pozvú aj vás. 

Alkohol je v krajine oficiálne zakázaný a preto ho sem NESMIETE priniesť. Uvidíte, že vám chýbať nebude a dokonale ho zastúpia čerstvé šťavy z granátových jabĺk, ovocné džúsy, jogurt zvaný Doogh alebo rôzne druhy sladkých šerbetov, ktoré sú osviežujúce počas horúcich iránskych dní. Kávová kultúra sa v Iráne pomaličky, ale isto objavuje, a tak už niet problém v mestách ako Mašad, Teherán, Esfahán, Yazd alebo Širáz nájsť kvalitnú kaviareň s dokonalou kávou.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Pesaran Karim (Mašad)  – Khayam Blv | Farhad 22, Mashhad 91336, Iran – Vynikajúca iránska kuchyňa, no prevažne mäsová, a tak vám naservírujú špeciality v podobe kebabov na desiatky spôsobov. Je trochu mimo centra, tak k nej treba prísť taxíkom, ale ak ide o zážitok z jedla, toto je skvelá voľba.

Hezardestan Tea House (Mašad)  – Jannat Mall, Mashhad 91336, Iran – Najtradičnejšia čajovňa celého Mašadu je zážitkom nielen vďaka zaujímavého interiéru, ale aj vďaka atmosfére. Platíte viac, než v obyčajnej čajovni, pretože platíte aj za to, že ste tu a do pozadia vám často hrá živá, perzský hudba. Objednajte si čajový set so sladkosťami a vychutnávajte si prostredie.

Milad Tower Aftabgardan (Teherán)  – Milad Tower, hemmat Highway, Tehran 11369, Iran – Hľadáte niečo unikátne? Čo tak večera v otáčajúcej sa reštaurácii na vrchole slávnej teheránskej TV veže Milad? Nie je problém! Nájdete tu perzské špeciality, podnik je otvorený do polnoci a ako bonus máte dokonalý výhľad na obrovský Teherán. Bez dezertu odtiaľto neodíďte.

Yas Restaurant (Teherán)  – 1425 Valiasr Street | Opposite Melat Park, Tehran 11369, Iran – Ak si chcete v Teheráne dopriať luxus, tak reštaurácia Yas vám ho poskytne. Leží na dobrej adrese, na hlavnej tepne mesta menom Valiasr a v ponuke pre vás má perzské aj arabské jedlá, no nájdete tu aj výborný stejk. Ochutnajte Bakhtiari kebab z jahňacieho aj kuracieho mäsa alebo lahodné, rozpadávajúce sa jahňacie s kosťou. Na svoje si tu prídu aj vegetariáni, pre ktorých si podnik prichystal niekoľko ryžových jedál.

Iranian Artist Forum (Teherán)  – Honarmandan Park, North Mousavi St., Taleqani Ave, Tehran 11369, Iran – Neďaleko bývalej americkej ambasády dnes nájdete Park umelcov (Honarmandan) a v ňom štýlovú, jemne hipsterskú kaviarničku Iranian Artist Forum. Je spojená s reštauráciou, ktorá je výsostne vegetariánska (nie veľmi typické pre Irán), no najväčším lákadlom je atmosféra. Stretávajú sa tu študenti umenia, spisovatelia, režiséri či herci a zamilujete si ju. Určite ochutnajte šafranovú alebo morušovú zmrzlinu.

Mirror House, Ameriha (Kašan)  – Alavi Avenue, Kashan 87134, Iran – Unikátna reštaurácia v Kašane sídli v starom dome Ameriha, ktorý je sám o sebe pamiatkou. Usadia vás do jednej z hlavných miestností, kde je štýlové zariadenie, tisíce zrkadielok a budete tak mať pocit, že si jedlo vychutnávate v paláci. Ochutnajte tu mäsové gule Kofte Tabrizi s bylinkami alebo zaujímavé jedlo Ghust o Lobio z hovädzieho mäsa a fazule. Za jedlo zaplatíte cca 5-7 EUR.

Sharzad Restaurant (Esfahán)  – Abbas Abad Street, Isfahan 8134616811, Iran – Tradičná reštaurácia s dokonalým perzským jedlom, ktoré sa podáva v príjemnom prostredí s malebnou výzdobou. Je pomerne obľúbená a okrem známych kebabov tu nájdete aj kebab z rybacích kúskov alebo Zerešk Polo, kura so šafranom, dráčom a ryžou. Za porciu zaplatíte cca 4-10 EUR podľa výberu.

Toranj Restaurant (Esfahán)  – Khaghani St, Isfahan 81464, Iran – Vynikajúca, tradičná reštaurácia sa nachádza v štýlovej, arménskej štvrti Jolfa. Je unikátna, pretože je situovaná do starého, typického domu, ktorý kedysi patril miestnemu básnikovu. Je zariadená v typickom, perzskom štýle a ponúkajú iránsko-arménsku kuchyňu. Top jedlom celého podniku je Dolmeh, plnené vínne listy mäsom, ryžou aj bylinkami alebo Kufte Tabrizi, guľa z mletého mäsa. Výborná voľba. Za priemernú porciu zaplatíte cca 4-7 EUR.

Azadegan Tea House (Esfahán)  – Chah Haj Mirza alley, Emam Sq, Isfahan 81464, Iran – Najštýlovejšiu čajovňu celého Esfahánu nájdete neďaleko hlavného námestia v skrytej, bočnej, bazárovej uličke. Pripomína starožitníctvo a je plná tradícii. Kedysi nemala označenie, no dnes už nájdete pútač priamo na ulici. Ak si objednáte čaj, dostanete celú kanvičku, nahrubo nasekaný cukor nabat aj misku sladkostí. Pripravujú tu aj jednoduché jedlo, ale to si radšej vychutnajte inde. Tu popíjajte čaj a zhovárajte sa s Iráncami. Čajový servis pre jedného bude stáť okolo cca 3 EUR.

Silk Road Restaurant (Yazd)  – No 5. Taleh Khakestary Alley, Jame Mosque Street, Yazd, Iran – Tento kultový hotel v starom yazdskom dome už roky víta cestovateľov a na svojom nádvorí ponúka aj gastronomické zážitky. V čase obeda je tu obľúbený bufet, ktorý je iný ako mnohé, anonymné bufety v Iráne, pretože tu nájdete aj lokálne špeciality ako polievku Shooli zo zeleru a ťaví kebab typický pre Yazd. K tomu niekoľko druhov čaju od čierneho po bylinkové, zmrzlinu alebo melón a potom si už len nájsť miesto, kde sa na chvíľku zvalíte a odpočiniete si.

Haft Khan (Širáz)  – Quran Blvd, Shiraz 71364, Iran – Najznámejší reštauračný komplex celého Širázu je bez pochýb Haft Khan. Spája v sebe 7 rôznych reštaurácii od fastfoodu až po luxusný podnik s dokonalým perzským jedlom, a preto si tu vyberie úplne každý to, čo od jedla očakáva. Tradičná reštaurácia v komplexe sa volá Forood (12:00 – 24:00) a za zmienku stojí aj reštaurácia Nofel (19:00 – 24:00) s medzinárodnou kuchyňou.

Sharzeh (Širáz)  – Next to Valkil, Mosque, Shiraz 71364, Iran – Tradičná reštaurácia Sharzeh sa nachádza len pár krokov od vstupu do bazárového sveta Širázu a mešity Vakil Masjed. Vojdite dnu, do reštaurácie vedie niekoľko schodov nadol, aby ste sa ocitli v tradičnom priestore so živou hudbou, ktorá tu je počas obedov aj večere. Sharzeh to hrá na tradičnú nôtu a robia tu vynikajúce kebaby všetkých druhov od kuracieho cez mletý až po bakhtiari. Výbornou voľbou je aj Mahi kebab, teda rybací kebab s lahodnými kúskami bielej ryby bez kostí. Alebo skúsite kebab s vlašskými orechmi? Počas obeda nájdete aj šalátový bar so zaujímavým výberom. Za jedlo tu v priemere zaplatíte cca 4-8 EUR.

Shapouri Garden (Širáz)  – Alavi Avenue, Kashan 87134, Iran – Dokonalé miesto, ak si chcete vychutnať závan luxusu. Reštaurácia Shapouri Garden je umiestnená v krásnom paláci zo začiatku 20. storočia, ktorý patril kadžarovskej dynastii. Prejdete sa tak unikátnou pamiatkou a vychutnáte si skvelý kurací Džudže kebab so šalátom Širazí z uhoriek, rajčín a cibuľky.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Shapouri Garden Traditional Restaurant
Shapouri Garden Traditional Restaurant

Štýlové reštaurácie

Shapouri Garden Traditional Restaurant

Širaz
Irán

Dokonalé miesto, ak si chcete vychutnať závan luxusu na záver Vašej iránskej cesty. Reštaurácia Shapouri Garden je umiestnená v krásnom historickom paláci zo začiatku 20. storočia, ktorý patril kadžarovskej dynastii a navrhol ho architekt Abolghasem Mohandesim. Celá budova je zaregistrovaná ako iránska národná pamiatka a tak sa môžete prejsť po týchto úžasných priestoroch a vychutnať si napríklad skvelý kurací Džudže kebab so šalátom Širazí z uhoriek, rajčín a cibuľky. Alebo si z reštauračného balkóna objednajte kalamského pstruha a vychutnávajte si výhľad na upokojujúcu záhradu.

Yas Restaurant
Yas Restaurant

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Yas Restaurant

Teherán
Irán

Ak si chcete v Teheráne dopriať luxus, tak reštaurácia Yas vám ho poskytne. Patrí medzi najstaršie reštaurácie v hlavnom meste Iránu s viac ako 150 ročnou tradíciou a nájdete ju priamo na hlavnej tepne mesta v oblasti menom Valiasr. Ak by ste si chceli pochutnať v tomto luxusnom prostredí na perzských alebo arabských jedlách, v ponuke reštaurácie zaručene nájdete viacero jedál, ktoré Vás zaujmú. Ochutnajte Bakhtiari kebab z jahňacieho aj kuracieho mäsa alebo lahodné, rozpadávajúce sa jahňacie s kosťou. Na svoje si tu prídu aj vegetariáni, pre ktorých si podnik prichystal niekoľko ryžových jedál, ktoré nezaostávajú v kvalite chutí.

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

2696 3595€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3444 4920€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4101 5859€
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7990
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania