MAŠAD

Najposvätnejšie miesto celého miliónového Iránu. Šiítska Mekka a unikátny pohľad na to, akú úlohu zohráva v krajine náboženstvo. Kedysi neznáme, malé a nevýznamné mesto získalo punc posvätnosti vďaka postave 8. šiítskeho emáma Rezu, ktorého nechal otráviť začiatok 9. storočia kalif Ma´amun. Je pochovaný na tomto mieste, a preto sa mesto volá Mašad, mesto martýra. Za stáročia na jeho hrobke vyrástol šialený náboženský komplex so zlatými kupolami, vysokými minaretmi a atmosférou pripomínajúcou náboženskú extázu. Nič podobné ste dosiaľ v živote nezažili a zrejme už ani nezažijete. Mesto je plné pútnikov a ročne sa ich tu zastaví viac ako 15 miliónov! Okrem náboženstva je Mašad aj hlavným mestom vzácneho šafranu a tu sa ním môžete prehrabovať aj rukami. Nakúpite tu najkvalitnejší šafran na svete a miesto si dokonale užijete.

TÚS

Malé mestečko Tús je dnes miestom, kam prichádzajú pútnici za hrobkou „perzského Shakespearea“ menom Ferdúsi, ktorý žil a tvoril v 11. storočí. Kedysi bolo významným miestom na mape a poznal ho dokonca aj Alexander Veľký. Zo starobylého miesta tu ostalo zopár hlinených základov, ale Ferdúsiho hrobka je magnetom, ktorá všetko zatieni. Tu pochopíte lásku Iráncov k perzskej poézii, ktorá pre nich nie je mŕtva, práve naopak. Ferdúsiho dielo Šáhnáme (Kniha kráľov) vošlo do histórie a aj vďaka nemu sa perzština zachovala do dnešných dní v časoch násilnej arabizácie. Šáhnáme v sebe spája legendy, mýty a príbehy predislamskej Perzie, ako aj historické pohľady na niektoré ďalšie dôležité míľniky.

TEHERÁN

Hlavné mesto a najväčšie mesto celého Iránu má krásnu polohu pod pahorkami pohoria Alborz. Trápi sa preľudnenosťou, vražednou dopravou, ťažkým smogom, no aj napriek tomu v ňom viete nájsť krásu a záblesky slávnych dejín. Od kedy je Teherán hlavným mestom, stali sa v ňom všetky udalosti, ktoré formovali dnešný Irán od pádu dynastie Pahlaví cez smršť v podaní Islamskej revolúcie v 1979. Teherán má najlepšie múzeá krajiny, a tak si aj vy pozrite Múzeum histórie v centre mesta, no nevynechajte ani Šáhove paláce na okraji severného Teheránu. Cítite ten rozdiel? Sever verzus juh? Žiadne iné mesto v Iráne nie je tak rozdelené ako práve Teherán. Zastavte sa aj na slávnom teheránskom bazáre, aby ste mohli nasávať atmosféru celého miesta.

KAŠAN

Kašan ležiaci na zlatej ceste z Teheránu do Esfahánu je miestom, ktoré by bolo škoda vynechať. Ukrýva v sebe dedičstvo okázalých, obchodníckych domov a ukáže nám to akí bohatí boli najdôležitejší obchodníci Kašanu. Domy mali desiatky miestností, veterné veže, zdobené steny, farebné sklíčka a budete si pripadať ako v palácoch. O Kašane sa hovorí, že práve odtiaľto by mohli pochádzať Traja králi, alebo teda traja zoroastriánski mágovia, teda kňazi, ktorí prišli do Betlehemu. V meste nevynechajte ani ukážkovú perzskú záhradu Fin zapísanú v UNESCO, aby ste pochopili, čo je to perzská záhrada a mohli sa jej dokonale nadýchnuť.

ABYANEH

Malá dedinka ukrytá v horách na ceste medzi Kašanom a Esfahánom sa považuje za perlu Iránu. Podľa mnohých je najkrajšou dedinkou Iránu a budete prekvapení, že sa nachádza v nadmorskej výške cca 2 200 m.n.m. Leží na konci sveta, na konci cesty a práve odľahlosť v nej zachovala unikátnosť. Ženy tu dodnes nosia biely čádor posiaty kvetmi a muži široké zoroastriánske nohavice. Tradície sa odtiaľto vytrácajú len veľmi pomaly a vy ich ešte zažijete. Prechádzka dedinkou až k svätyni s výhľadom na okolie vás presvedčí o tom, v akom rozprávkovom svete ste sa ocitli.

ESFAHÁN 

Esfahán je bez akýchkoľvek pochýb najkrajším mestom Perzie alebo dnešného Iránu. Panuje tu uvoľnená atmosféra, na námestí v srdci mesta sa stretávajú domáci aj turisti, posedávajú na trávniku, ochutnávajú zmrzlinu, pijú čaj a nad hlavami im rastú najkrajšie a najdokonalejšie ukážky perzskej architektúry. Esfahán je skutočným drahokamom a viete tu stráviť niekoľko dní objavovaním jeho zákutí. Esfahánski obchodníci patria k najlepším v Perzii, a tak nič nekupujte bez toho, aby ste cenu zjednávali. Budú si vás aj tak vážiť a vy nakúpite lacnejšie. Perzské koberce, dokonalé miniatúry, slávnostné prestierania s perzskými vzormi, ale aj ozdobné škatuľky či najkrajšie šachy aké ste videli. Esfahán je centrom remeselníkov a bazárové uličky tu nemajú konca kraja. Srdcom mesta je 2. najväčšie námestie sveta (prekonalo ho len pekingské námestie Tiananmen) okolo ktorého nájdete panovnícky palác Ali Qapu, rozprávkovú mešitu šejka Loftolláha, Emámovu mešitu aj bazárový portál s freskami. Esfahán okrem toho ponúka aj paláce či slávne mosty, pod ktorými sa sem tam stretávajú speváci. Unikátom je aj arménska, kresťanská štvrť, a tak sa v konzervatívnej krajine ocitnete uprostred nádhernej arménskej katedrály Vank plnej biblických výjavov. Esfahán ukrýva toľko prekvapení, že vám ešte dlho budú rezonovať v hlave.

YAZD

Púštny Yazd je iný ako zvyšok Iránu a unikátnym ho robí jeho zoroastriánske dedičstvo. Toto prastaré náboženstvo veriace v Ahura Mazdu a v to, že dobro zvíťazí nad zlom, tu zapustilo korene dodnes. Je najväčším sídlom zoroastriánov v celej krajiny. Pozrieme sa aj na jeho posvätné miesta akými je plameň v chráme, ktorý podľa legendy horí od roku 470! Vylezieme aj na veže mlčania, kde sa odohrával veľmi zaujímavý pohrebný rituál, ktorý Irán zakázal až v 20. storočí. Yazd je miestom, kde sa mal zastaviť aj Marco Polo a je odvekou križovatkou obchodných ciest. Dnes je jeho staré mesto, labyrint hlinených uličiek, zapísané v UNESCO a spoločne sa ním prepletiete. Viete, že najlepšie sladkosti pochádzajú práve odtiaľto?

PASARGADY

Pasargady sa stali synonymom pre Kýra Veľkého, najznámejšieho panovníka starovekej Perzie. Do dejín vošiel svojou chartou ľudských práv, tým, že pozdvihol Perziu z prachu a zväčšil jej územný rozmach a tým, že vyviedol Židov z babylonského zajatia, čím si vyslúžil svoje miesto aj v starom svete. Pasargady boli kedysi hlavným mestom celej Perzie a zdobili ich najkrajšie perzské záhrady sveta, paláce, okázalé stavby, pevnosť. Takmer všetko sa stratilo alebo leží v ruinách. Najväčším magnetom je hrobka Kýra Veľkého, za ktorou prichádzajú tisíce Iráncov.

PERZEPOLIS

Najznámejšie staroveké miesto celého Iránu spoznáme dokonale, tak aby ste si v hlave mohli vytvoriť obraz tohto unikátneho komplexu, ktorý postavili Peržania za vlády slávnych kráľov Dáreia a Xerxésa. Perzepolis je symbolom Perzskej ríše a obrovskou pýchou dodnes. Kedysi sem prichádzali pozdraviť panovníka všetky národy podrobené Peržanmi a dnes ho konečne objavili turisti, no davy tu nečakajte. Perzepolis vyprevadil z tohto sveta Alexander Veľký hnaný túžbou pomstiť sa za vypálenie Atén. Oheň vzal takmer celé mesto, no ešte pred tým ho macedónski vojaci obrali o všetko bohatstvo, drahokamy aj zlato, ktoré našli. Dnes vás víta Brána národov, ktorou vojdete do mesta a v ruinách pohľadáte schodisko do paláca Apadana. Zdobia ho najkrajšie reliéfy perzského, starovekého sveta a vy nebudete veriť, že tieto kamene ozdobili pred cca 2 500 rokmi! Paláce, pokladnica, ruiny a hrobka dvoch kráľov, odkiaľ je na Perzepolis skvelý pohľad. Aj v roku 1971 sa Perzepolis stal dejiskom „svetovej“ oslavy, pretože posledný šáh Pahlaví tu konal opulentnú oslavu na 2500. výročie Perzskej ríše.

ŠIRÁZ

Širáz predstavuje najkultúrnejšie mesto celej starej Perzie. Kedysi práve tu, v provincii Fars, mali svoje centrá nielen perzskí Achajmenovci, ale neskôr aj Sasánovci. Pochádza odtiaľto najčistejšia perzština (farsí) a o obyvateľoch Širázu sa dodnes hovorí, že sú jemnejší, uhladenejší, kultúrnejší a podľa mnohých dokonca lenivejší. Započúvajte sa do širázskej perzštiny a budete mať pocit, že ľudia tu recitujú básne. Žijú tu najkrajšie Peržanky a svoje šatky nosia len tak ledabolo prehodené cez vlasy. Širáz svojho času patril medzi najdôležitejšie centrá islamského sveta. Kým mnohé tradičné centrá zničil Džingischán, Širázu sa nedotkol, a to ho katapultovalo na výslnie. Počas 18. storočia, kedy tu vládla dynastia Zand bol Širáz dokonca hlavným mestom celej Perzie. Širáz je mesto básnikov. Objavte hrobku básnika Sáadiho aj slávneho Haféza. Písal o ženách, víne, živote a Iránci ho v dnešnej konzervatívnej spoločnosti milujú. Neprejde deň, aby ste o jeho verše niekde nezavadili. Nákupy si spravíte na miestnom bazáre Vakil, spoznajte rajské záhrady Eram, najkrajšiu mešitu krajiny a objavte aj šikmú vežu.

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

3595
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

5035
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4742 7295€
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7990
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Alexander Macedónsky
Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 64 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo
Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.