AKO SA ZBALIŤ DO IRÁNU

Oblečenie: Irán je krajinou, kde zažijete počas jari aj jesene príjemné a teplé podnebie, počas leta vysoké horúčavy a podľa toho si viete so sebou vziať aj veci na oblečenie. Má to jeden háčik, a to konzervatívna povaha Iránu, ktorý má čo sa odievania týka prísne pravidlá. Musíte dbať na ich dodržiavanie, aby ste zbytočne neprovokovali vyzývavým oblečením, ale naopak, ukázali rešpekt k miestnym kultúram. Tielko, vyzývavé výstrihy, krátke sukne alebo legíny môžete nechať doma. Tu nevidia radi takýto typ oblečenia, a tak to treba rešpektovať. Čo sa týka topánok, je dobré so sebou mať aj uzatvorenú obuv a najčastejšie zrejme v teplých mesiacoch využijete sandále alebo pohodlné šľapky.

Pri vstupe do niektorých hrobiek či mešít sa musíte vyzúvať (ak máte ponožky, môžete ich mať na nohách), a tak je to pre vás rýchlejšie než neustále rozväzovanie a zaväzovanie šnúrok. Ak pôjde vaša cesta naprieč celou krajinou, pripravte sa na teplotné rozdiely a kým na severe v Mašade môže byť príjemne alebo dokonca na jar chladno, tak na juhu v Širáze už budete zažívať o niekoľko stupňov viac. Vezmite si so sebou ľahkú mikinu, nepremokavú, tenkú bundu (jarný či jesenný dážď) alebo niečo v čom vám bude teplo, v prípade chladného počasia. Takýto odev viete využiť aj v klimatizovanom autobuse, pretože každý má inde svoju hranicu a ide o váš komfort. Ženy by si nemali zabudnúť so sebou vziať šatku, v Iráne ju budete musieť mať na hlave na dennej báze. Určite bude počas vašej cesty aj horúčava, a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a opaľovací krém. Ak cestujete v marci, tak počítajte s tým, že počasie bude naozaj chladnejšie a treba mať aj teplé veci.

AKO SA DO IRÁNU OBLIECŤ

Platia tu prísne pravidlá aké by sme inde v regióne nenašli a ak chcete v tejto krajine fungovať, musíte ich dodržiavať. Čo sa týka oblečenia, Irán je veľmi konzervatívna krajina. Odporúčame túto skutočnosť brať ako výzvu, súčasť úžasného zážitku a možnosť vyhotovenia iných cestovateľských (auto)portrétov. Irán je exotický a iný, veď to sami uvidíte.

Počas celého pobytu v Iráne MUSIA MAŤ ŽENY NA HLAVE ŠATKU, ktorá bude zakrývať vlasy. Túto šatku už musíte mať pripravenú pred vstupom do Iránu, pretože hneď ako sa ocitnete na iránskej hranici, už musíte vojsť „správne oblečená“, inak vás do krajiny nemusia vpustiť! Šatka nemusí byť len čiernej farby, ale vyvarujte sa krikľavým a kričiacim farbám, aby ste príliš nesvietili v dave. Mladšie Iránky nosia šatky tak, že im z nich vytŕča ofina a v dnešnom Iráne to už je v poriadku. Výnimku tvoria len najkonzervatívnejšie miesta (Mašad) a dôležité svätyne, kde si ofinu ukryjete do šatky a všetko je vybavené. Ešte raz pripomíname, bez nej vás do Iránu nevpustia! Šatku treba mať na každom verejnom mieste, ale aj na hotelovej recepcii, v autobuse, v reštaurácii, a podobne.

Ženy musia mať dlhé nohavice, dlhú košeľu alebo tuniku s dlhým rukávom až po zápästie. Krátke rukávy nie sú bežnou súčasťou oblečenia iránskej ženy. Dajte si pozor, aby tunika alebo košeľa nemala výstrih, nebola z priesvitného materiálu, a taktiež by mala siahať pod pás a zakrývať zadok. Vylúčené sú aj legíny alebo iné obtiahnuté kusy oblečenia. Výborne sa ženám v Iráne osvedčilo aj manto, tenký kabátik, ktorý nosia Iránky a viete si ho jednoducho zaobstarať už v Mašade. Aj ono siaha takmer až nad kolená, a teda zakrýva zadok, čím spĺňa všetky iránske predpisy. Možno to znie komplikovane, ale verte, že keď budete chvíľku pozorovať Iránky, hneď prídete na to, ako sa vhodne obliecť. 

Aj Irán sa otvára svetu a jeho výzor sa mení, a preto dnes nikto neapeluje na to, aby ste mali oblečenie len a len čiernej farby. Čierna farba je pomerne obľúbená v krajine, je konzervatívna a všimnete si, že veľa žien túto farbu na uliciach nosí, ale netreba sa báť, že musíte prísť od hlavy po päty v čiernom. Vyvarujte sa len veľmi výrazným farbám akými je ružová, červená, a podobne. Tmavšie farby sú najobľúbenejšie a po pár dňoch vám v šatníku určite pribudne aj niečo pohodlné a lokálne. Oblečenie vyberajte aj tak, aby nebolo príliš ťažké, ale vyberte si niečo tenšie, vzdušné, pretože v Iráne od mája po október panujú vyššie teploty a budete sa zbytočne potiť.

Obuv u žien musí zakrývať celé chodidlo, a tak sú obľúbené topánky alebo sandále, kde máte na nohách obuté ponožky, sú akceptované. Nohy by podľa pravidiel nemali byť odhalené.

Vyskúšajte si oblečenie doma pred odchodom, aby ste sa cítili pohodlne, napríklad aby sa vám nezošuchovala šatka z hlavy. Sponky alebo bezpečnostné špendlíky vám tiež môžu pomôcť pri úprave. V Mašade môže byť problém /hoci nemusí/ aj s farebne nalakovanými nechtami, zvoľte radšej jednoduchšiu úpravu, aby sa vám nestalo, že vás kvôli takejto drobnosti nepustia na miesta, za ktorými ste cestovali takú diaľku.

U mužov je oblečenie jednoduchšie, ale stále tu platí dôležité pravidlo: MUŽI NESMÚ MAŤ KRÁTKE NOHAVICE v Iráne. Aj keď bude 40 stupňov, tak budete mať len a len dlhé nohavice. Tričko alebo košeľa s krátkym rukávom je u mužov akceptovateľná. Sandále alebo šľapky sú v poriadku a muži nemusia mať ani ponožky. Netreba nosiť so sebou tričká s výraznými symbolmi, a podobne. Obyčajné, vzdušné, ľahké, konzervatívne oblečenie je najlepšia voľba.

NA ČO NEZABUDNÚT?

Pri balení myslite aj na peniaze, a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V Iráne sa kradne len minimálne, no treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. 

Do Iránu je zakázané privážať alkohol a bravčové mäso alebo výrobky z neho, tak na to pri balení myslite. Pozor si dajte aj na časopisy, kde môžu byť rôzne bulvárne fotky na titulke alebo vo vnútri, pretože ani to iránski colníci neradi vidia a môžu z toho byť problémy.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť. Zíde sa aj malá baterka (prípadne postačí aj tá na mobile) nakoľko na mnohých miestach v Iráne na noc vypínajú pouličné svetlá. 

V Iráne nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny je často 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank). 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti, ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

2796 3495€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3936 4920€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4319 5759€
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7890
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Azadegan v Esfaháne

01

17:27

feb

2024

Irán Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Najobletovanejšia čajovňa iránskeho mesta Esfahán je miesto zvané Azadegan. Na prvý pohľad ho možno ani nenájdete, ale pri bližšom pohľade objavíte skutočný klenot. My v…