IRR

iránsky riál

1 EUR = 45 427.20 IRR

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

MIESTNA MENA V IRÁNE

V Iráne budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácií. Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote minimálne 450-500 EUR alebo USD na 10 dní, no ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry ako perzské miniatúry alebo perzské koberce, vezmite si so sebou pokojne aj o čosi naviac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a prepravu. 

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Dnes už je úplne jedno, či budete mať so sebou EUR alebo USD, pretože sa obe tieto meny dajú pohodlne zameniť v normálnych kurzoch. Ak so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

KDE MENIŤ PENIAZE V IRÁNE

Peniaze budete meniť v zmenárni alebo v hoteli. V Iráne peniaze z bankomatu nevyberiete! Často nájdete informáciu aj o tom, že bankomatové karty v Iráne nefungujú, hoci to nie je úplne pravda. Pravdou je, že s kartou naozaj nezaplatíte v bežnom obchode, reštaurácii a nevyberiete peniaze z bankomatu, ale ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry ako miniatúry, koberce či iné, tradičné perzské, často ručné výrobky, tak predajcovia majú platobný terminál aj pre naše karty. Ich banky sú v Dubaji, a tým pádom sa vyhnú sankciám. Vy tak môžete bez problémov zaplatiť kartou a vytúžený koberec si odniesť domov.

Ak plánujete kupovať koberce, určite budete potrebovať viac peňazí. Ich ceny treba vždy zjednávať. Ceny kobercov sa pohybujú od pár stoviek do pár tisíc eur, pretože všetko závisí od kvality, materiálu, počtu uzlíkov či výzdoby.

SUVENÍRY V IRÁNE

Inšpirujte sa suvenírmi z Iránu. Mašad bude miesto, kde nakúpite najkvalitnejší šafran na svete a možno vás zaujme aj nabat, nahrubo nasekaný cukor, ktorý si viete dať s iránskym čajom. Teherán zaujme svojim obrovským bazárom, kde nájdete starožitnosti, ale aj poháriky na čaj, keramiku či koreniny. V Esfaháne si viete kúpiť fantastické perzské koberce (vždy zjednávajte!), ktoré vám budú navždy pripomínať zážitky z Iránu.

Esfahán je na nakupovanie suvenírov najlepším miestom. Viete tu dostať kvalitné miniatúry na ťavej kosti, obrusy, dečky, nádherné keramické diela a samozrejme v bazároch nájdete aj hodvábne šatky, oblečenie, koreniny, čaje a sušené ovocie. Krásne koberce objavíte aj v Yazde a tu vám odporúčame kúpiť si domov aj balenie miestnych sladkostí. Baklava tu má najlepšiu chuť v Iráne a chutiť vám budú aj cukrovinky so šafranom, kokosom či ružovou vodou. Širáz vás na bazároch prekvapí svojimi šatkami, hodvábom, sušenými figami, morušami aj pistáciami.

LUXUSNÉ ZNAČKY V IRÁNE

Irán pozná aj luxusnejšie produkty a ak si radi zo svojich ciest nosíte lokálne, lukratívne suveníry, pozrite sa napríklad na značku Salian, ktorá sa vyznačuje kvalitným oblečením pre ženy aj mužov, no okrem toho vedia zaujať aj kabelkami, topánkami či opaskami. Luxusnejšie odevy pre mužov od kvalitných bavlnených tričiek cez kravaty, obleky a topánky nájdete pod iránskou značkou LC Man. Módna značka Body Spinner predstavuje novú garnitúru iránskych dizajnérov, ktorá spája perzské korene s modernými víziami a ich výtvory patria k najmodernejším v Iráne. Značka je obľúbená najmä v Teheráne a rozhodne si odtiaľto viete odniesť niečo, čo bude stáť za to!

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

2621 3495€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3936 4920€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4101 5859€
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

8679
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania