IRR

iránsky riál

1 EUR = 45 051.05 IRR

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 27. 5. 2022

V Iráne budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácií. Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote minimálne 450-500 EUR alebo USD na 10 dní, no ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry ako perzské miniatúry alebo perzské koberce, vezmite si so sebou pokojne aj o čosi naviac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a prepravu. 

Dnes už je úplne jedno, či budete mať so sebou EUR alebo USD, pretože sa obe tieto meny dajú pohodlne zameniť v normálnych kurzoch. Ak so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Peniaze budete meniť v zmenárni alebo v hoteli. V Iráne peniaze z bankomatu nevyberiete! Často nájdete informáciu aj o tom, že bankomatové karty v Iráne nefungujú, hoci to nie je úplne pravda. Pravdou je, že s kartou naozaj nezaplatíte v bežnom obchode, reštaurácii a nevyberiete peniaze z bankomatu, ale ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry ako miniatúry, koberce či iné, tradičné perzské, často ručné výrobky, tak predajcovia majú platobný terminál aj pre naše karty. Ich banky sú v Dubaji, a tým pádom sa vyhnú sankciám. Vy tak môžete bez problémov zaplatiť kartou a vytúžený koberec si odniesť domov.

Ak plánujete kupovať koberce, určite budete potrebovať viac peňazí. Ich ceny treba vždy zjednávať. Ceny kobercov sa pohybujú od pár stoviek do pár tisíc eur, pretože všetko závisí od kvality, materiálu, počtu uzlíkov či výzdoby.

Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…