Najlepšie počasie na cestovanie Iránom je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a cez zimu je tu skutočne zima.

Ak plánujete cestovať cez veľkú časť krajiny a pripravte sa na to, že iné teploty a počasie budú na severe v Mašade a iné na juhu Iránu, či na brehu Perzského zálivu. Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (najmä jar) aj do letného a horúceho počasia (krátke nohavice v Iráne nevyužijete vid informácie v časti "Batožina"). Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že sa dážď najmä v jarných termínoch objaviť môže.

Jarné mesiace (marec – máj) v regióne začína sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa báť, že by turistické miesta boli preplnené, pretože Irán je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie a počítajte s teplotami okolo 25-28 °C. Irán je v marci chladný, pretože sa pohybujete takmer stále vo vyšších nadmorských výškach (1000-1600 mnm), a tak sa pripravte na to, že môže spŕchnuť. Na juhu Iránu je koncom marca pokojne 20 °C, koncom mája 30 °C.

Letné mesiace (jún – august) sú v Iráne veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v JV Ázii, ale stále bude horúco. Mašad a Teherán sú jemne chladnejšie, no hovoríme o priemere cca 30-32 °C, centrálny Irán má o čosi viac a teplota v Perzepolise či Pasargadách tiež môže atakovať cca 35-38 °C. Výhodou Iránu v letných mesiacoch je aj to, že ste často vo vyššej nadmorskej výške, a tak nie je krajina tak rozpálená. Ak by ste boli v oblasti Perzského zálivu či Chuzestánu, v lete tam teplota siaha pokojne k 50 °C. Výhodou leta je to, že nie je sezóna a tak mnohé pamiatky budú len a len vaše, a to skutočne stojí za to.

Jesenné mesiace (september – október) letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, horúci vzduch typický pre leto sa už stráca. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je na začiatku cesty veľmi príjemne okolo 26-30 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Počasie

Mashad - Počasie

Teplota vzduchu - Mashad

jan — 1°C
feb — 1°C
mar — 8°C
apr — 15°C
máj — 20°C
jún — 25°C
júl — 27°C
aug — 25°C
sep — 21°C
okt — 14°C
nov — 8°C
dec — 3°C

Yazd - Počasie

Teplota vzduchu - Yazd

jan — 5,7°C
feb — 7,5°C
mar — 12,4°C
apr — 15,7°C
máj — 25,6°C
jún — 28,1°C
júl — 31,4°C
aug — 28°C
sep — 27°C
okt — 17,6°C
nov — 10,8°C
dec — 8,2°C

Teherán - Počasie

Teplota vzduchu - Teherán

jan — 3,5°C
feb — 6°C
mar — 11°C
apr — 16°C
máj — 22°C
jún — 27°C
júl — 30°C
aug — 28,5°C
sep — 25°C
okt — 18°C
nov — 10°C
dec — 5,5°C

Aktuálne počasie

Yazd Počasie

jasná obloha

jasná obloha

32°C

Predpoveď 29.May

Východ slnka 05:48

Západ slnka 19:51

Teherán Počasie

jasná obloha

jasná obloha

29°C

Predpoveď 29.May

Východ slnka 05:51

Západ slnka 20:12

Perzepolis Počasie

jasná obloha

jasná obloha

31°C

Predpoveď 29.May

Východ slnka 05:59

Západ slnka 19:52

Mashad Počasie

jasná obloha

jasná obloha

25°C

Predpoveď 29.May

Východ slnka 05:16

Západ slnka 19:41

Esfahán Počasie

jasná obloha

jasná obloha

29°C

Predpoveď 29.May

Východ slnka 05:58

Západ slnka 20:04

Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…