Medzinárodný deň nenásilia bol určený na 2. októbra. Nie je to náhoda. V tento deň sa v roku 1869 narodil Mahátmá Gándhí, otec modernej Indie a jej ľudový hrdina, ktorému v Indii udelili titul Otec národa. Gándhí bol líder Indického hnutia za nezávislosť od britskej nadvlády a inšpiroval bojovníkov za ľudské práva a slobodu národov po celom svete svojou filozófiou nenásilia.
Svoj nenásilný odpor použil aj proti spomínaným britským kolonizátorom, od ktorých sa Indii podarilo osamostatniť dva roky po druhej svetovej vojne. Práve 2. októbra si India pripomínala 153. výročie narodenia Veľkej Duše (prezývka Mahátmá znamená Veľká duša), ktorý inšpiroval celý svet k princípom nenásilia, túžbe po zaistení kultúry mieru, tolerancie a pochopenia.
Napriek svojmu životnému poslaniu - šíriť mier a nenásilie, odišiel Mahátmá z tohto sveta násilnou formou. V roku 1948 bol zavraždený hinduistickým radikálom, čo mal byť trest za to, že nesúhlasil s odtrhnutím Pakistanu od Indie. Niektorí hinduistickí radikáli ho dodnes považujú za zradcu za jeho podporu jednoty medzi hinduistami a moslimami.
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh