Predstavte si toho najanglickejšieho Angličana, akého si viete predstaviť. Bez ohľadu na to, aký obraz ste si práve vyčarili, je to pravdepodobne osoba so šálkou čaju v ruke. Patrí to jednoducho k Angličanom. Čaj je zakorenená súčasť anglickej kultúry - až tak, že to tak vnímame aj všetci ostatní na svete. Oveľa menej sa však vie, že to bola Portugalčanka, ktorá inšpirovala Angličanov k popíjaniu čaju.
Je k tomu historka, ale musíme sa vrátiť do roku 1662, kedy sa dcéra jedného z portugalských kráľov, Katarína z Braganzy, vydala za Anglického panovníka, kráľa Karola II. Keď sa Katarína z Baraganzy presťahovala na sever, aby sa pripojila ku kráľovi Karolovi, údajne si so sebou pribalila aj sypaný čaj. Pravdepodobne bol čaj aj súčasť vena - okrem korenia, peňazí, pokladov a lukratívnych prístavov. Niektorí dokonca hovoria, že debny boli označené ako ,,Transporte de Ervas Aromaticas” (v preklade prepreava aromatických bylín), neskôr skrátené na T.E.A.. Avšak pravdepodobne je to iba zábavná legenda, ale pravdou teda je, že čaj bol medzi portugalskou aristokraciou obľúbný už vďaka priamej obchodnej linke krajiny s Čínou cez jej kolóniu v Macau.
Keď Katarína prišla do Anglicka, čaj sa v Anglicku konzumoval skôr ako len liek a tak to aj Angličania vnímali. Keďže mladá kráľovná bola zvyknutá popíjať čaj ako súčasť každodennej rutiny, tak sa čaj časom v Anglicku premenil na spoločenský nápoj. Keď sa Katarína vydala za Karola, bola stredobodom pozornosti a jej pravidelné pitie čaju povzbudzovalo ostatných, aby ho pili ako spoločenský nápoj tiež.
Čaj sa však údajne v Anglicku dal nájsť už šesť rokov pred tým, ako do krajiny prišla Katarína, ale nebol veľmi obľúbeným nápojom. Bol v tom čase veľmi drahý, Anglicko nemalo priamy obchod s Čínou, čaj z Indie ešte neexistoval a to malé množstvo, ktoré do Anglicka dovážali Holanďania, sa predával s veľmi vysokou prirážkou. Bol vraj tak drahý, že si ho mohla dovoliť iba najbohatšia vrstva spoločnosti a tak sa potom začal spájať s elitnou spoločenskou aktivitou žien na kráľovskom dovre, ktorého najznámejším symbolom bola Katarína. Neslávni ľudia však chceli tiež byť ako Katarína. Všetci ju chceli nasledovať a tak pomaly, veľmi postupne, začala aristokracia popíjať malé množstvá čaju.
Samozrejme príchod čaju a čajovú kultúru v Anglicku nemôžme pripísať Portugalčanke Kataríne, ale Portugalci si veľmi radi túto historku pripomínajú a veria, že na tom Katarína z Braganzy mala pomerne veľký podiel.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Portugalsko
- Surferská kaviareň v Lagos
- Torre de Belém
- Madeira a sánkovanie z Monte
- Tip na hotel Salgados Dunas
- Tip na kvalitný hotel na pláži v Algarve
- Portské víno a návšteva mesta Porto
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Z Lisabonu na Madeiru - ostrov dreva
- Najväčšia chránená morská rezervácia v Európe
- Óbidos, mesto kráľovien a kníh
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Električka v Lisabone
- Pastéis de Nata
- Veža kostola Clérigos
- Námestie v Brage
- Najkrajší kostol v Brage
- Záhrada v portugalskej Brage
- Unikátny futbalový štadión v Brage
- TOP 10: Najúžasnejšie štvrte sveta