Električky šplhajúce sa po kopcoch mesta Lisabon sú ikonou, ktoré spríjemňujú prepravu po kopcovitých a kľukatých uličkách. Nezdobia len ulice Lisabonu, ale aj magnetky, pohľadnice či iné darčekové predmety, ktoré si návštevníci môžu zakúpiť na každom rohu. Lisabon však nebol vždy známy svojimi kachličkami (azulejos) a nádhernými výhľadmi. Koncom 19. storočia patril medzi najmenšie a najmenej civilizované mestá v Európe. V roku 1873 založila spoločnosť s názvom Carris prvú linku konských vozov. Nápad prišiel z Ameriky, preto boli tieto linky známe ako Carros Americanos. Prvú električkovú trať v Lisabone, nazývanú Carros Americanos, stále ťahali kone.
V tom čase sa však ozajstné električky používali už v iných európskych a amerických mestách a čoskoro ich nasledoval aj Lisabon. Nie všetci Lisabončania však zmenu privítali. Mnohí si mysleli, že pôjde o nebezpečný transport, ktorý vystaví obyvateľstvo neustálej hrozbe na cestách.
Bolo to o šiestej hodine ráno, 31. augusta 1901, keď prvá elektrická električka vyrazila z Cais Sodré smerom na Ribamar (teraz už známe ako Algés). Miestni obyvatelia boli na atrakciu takí zvedaví, že zabudli na všetky svoje obavy a s radosťou začali využívať nový druh prepravy. Ako roky plynuli, električky a ich vŕzgajúce zvuky sa stali známou symbolikou mesta. Rokmi ich popularita stúpala a nedokázala splniť očakávania všetkých cestujúcich. Do mesta prišla aj autobusová doprava, ktorá električky odľahčila. Vybudovaním metra, najrýchlejšej formy dopravy, sa pomaly stali nepotrebnými. Preto dnes lisabonské električky nie sú symbolom modernosti, ale nostalgickou spomienkou na minulosť mesta, ktorá láka najmä turistov.
Električka 15, ktorá absolvovala prvú cestu z Cais do Sodré v roku 1901, dostala novú, modernú podobu a dokáže odviesť najviac návštevníkov. Všetky ostatné vyzerajú takmer rovnako ako tie pôvodné, zvnútra aj zvonka. Najznámejšou a najfotografovanejšou električkou je električka 28. Jej trasa vedie od námestia Martim Moniz až po Campo de Ourique a zároveň prechádza historickou štvrťou Alfama a Graça. Naskočte na ňu v časti Alfama, ideálne pri katedrále Sé Catedral de Lisboa (Katedrála sv. Panny Márie v Lisabone) a odvezte sa až pod hrad Sao Jorge (hrad sv. Juraja), odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na celé mesto, rieku aj most Vasca da Gamu, najdlhší most v Európe. Čo vidieť v Lisabone okrem električiek? Dlhé mosty, kránu rieku, pláže, staré uličky a zákutia, perfektnú architektúru a mnoho ďalšieho. Nevynechajte ani predstavenie v znamení fado či skvelé jedlo.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Portugalsko
- Torre de Belém
- Veža kostola Clérigos
- Najkrajší kostol v Brage
- Pamätník objaviteľov v Lisabone
- Surferská kaviareň v Lagos
- Madeira a sánkovanie z Monte
- Tip na hotel Salgados Dunas
- Tip na kvalitný hotel na pláži v Algarve
- Portské víno a návšteva mesta Porto
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Z Lisabonu na Madeiru - ostrov dreva
- Najväčšia chránená morská rezervácia v Európe
- Óbidos, mesto kráľovien a kníh
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Pastéis de Nata
- Námestie v Brage
- Záhrada v portugalskej Brage
- Unikátny futbalový štadión v Brage
- TOP 10: Najúžasnejšie štvrte sveta