Džaváharlál Néhrú sa narodil 14. novembra 1889 v meste Allahabad (dnešný Prayagraj) do vplyvnej rodiny, ktorá patrila do najvyššej kasty. Jeho otec, Motilal, bol prezidentom indického národného kongresu v rokoch 1919 a 1928. Džaváharlál bol najstarším dieťaťom, mal dve mladšie sestry. Staršia Vijaya sa v budúcnosti stala prvou ženskou prezidentkou Valného zhromaždenia OSN a mladšia Krishna sa stala uznávanou autorkou.
Ako obyvateľ z najvyššej kasty a vplyvnej rodiny nemal mladý Džaváharlál nikdy núdzu o kvalitu vzdelania. V jeho raných rokoch ho vzdelávali súkromní učitelia, tí najlepší, akí vtedy v Indii boli. Vysokú školu navštevoval v Spojenom kráľovstve, a to konkrétne Trinity, ktorá bola súčasťou univerzity v Cambridge. Získal titul v prírodných vedách, no venoval sa vo veľkom politike, histórii a ekonómii. Neskôr sa presťahoval do Londýna, kde študoval právo. Po návrate do Indie v roku 1912 začal pracovať na súde v Allahabade, kde získaval prax ako právny zástupca. Jeho rastúca vášeň pre nacionalizmus však prevýšila jeho chuť pracovať v tomto poli a nakoniec od nej upustil.
Nehrú sa prvýkrát stretol s Gándhím v roku 1916. Tu sa začala ich spoločná iniciatíva za samostatnú Indiu. Jeho aktivita proti britskej vláde spôsobila, že bol v roku 1921 uväznený. Nebolo to prvýkrát a dokopy bol medzi rokmi 1921 až 1945 uväznený 8-krát, pričom dokopy strávil vo väzbe 9 rokov. Tak ako jeho otec, aj on sa stal prezidentom indického národného kongresu v roku 1929, neskôr v rokoch 1936, 1937 a 1946. Spolu s Gándhím stáli na čele Quit India Movement v roku 1942.
Po 2. svetovej vojne to bol práve Nehrú, ktorý viedol rokovania ohľadom nezávislosti s predstaviteľmi Spojeného kráľovstva. Tie boli zo začiatku neúspešné, no neskôr, 15. augusta 1947, sa stal Nehrú prvým premiérom samostatnej Indie. Ako premiér riešil prvotné konflikty s Pakistanom v oblasti Kašmír. Rolu premiéra zastával Nehrú až do svojej smrti v roku 1964. Počas týchto rokov sa zaslúžil o tvarovanie modernej Indie a o jej smerovanie v geopolitickej sfére. Snažil sa o rovnosť všetkých ľudí, zaviedol päťročný hospodársky model, ktorý mal pomôcť indickej ekonomike. Parlamentná demokracia, ktorá vznikla v Indii, bola postavená na britskom modeli. Úzko spolupracoval s B. R. Ambedkarom a ďalšími na vytvorení prvej indickej ústavy a jej prijatí v roku 1950.
Nehrú je dodnes oslavovaný a ctený ako jeden z hlavných lídrov boja za nezávislosť modernej Indie. Počas svojich funkčných období ako premiér krajiny založil viacero inštitúcií v Indii, ako Inštitúty technológie, Inštitút lekárskych vied a Indickú kozmickú agentúru. Jeho politika vedenia krajiny neutrálnym smerom počas Studenej vojny je ďalším z dôvodov, prečo je Nehrú vnímaný pozitívne. No nájdu sa aj jeho kritici, ktorí ho kritizujú najmä za spôsob riešenia prvotných problémov v oblasti Kašmíru a za ekonomickú politiku, ktorú nastolil. Napriek rozdielnym názorom v dnešnej indickej spoločnosti ostáva nespochybniteľným faktom, že bez Džaváharlála Nehrúa by dnes možno India neexistovala v takej forme, v akej existuje.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh