Pri ústí rieky Tagus, najdlhšej rieky na Pyrenejskom polostrove, sa týči hlavné mesto Portugalska - Lisabon, víťaz ocenenia Európske zelené hlavné mesto za rok 2020. Lisabon je považovaný za jedno z najekologickejších miest na svete aj vďaka tomu, že má príkladný model mestskej mobility. Na dosiahnutie tohto ocenenia však mesto zažilo veľké zmeny, ktoré neboli vždy ľahko stráviteľné. Zemetrasenie, ktoré zničilo mesto v roku 1755, určilo jeho charakter a nedávna hospodárska kríza v roku 2008 znamenala pre Lisabon so sotva pol miliónom obyvateľov veľký zlom.
Udržateľnosť sa v Lisabone uplatnila na viacerých poliach, avšak tou, ktorá nás v BUBO priamo zasiahla, bola zmena v doprave. Počas nášho objavovania hlavného mesta Portugalska sme vždy využívali mestskú dopravu a nielen preto, aby sme chránili životné prostredie, ale aj šetrili čas a svoje nohy – azda neexistuje turista, ktorý sa v Lisabone nezviezol na jednej z hlavných atrakcií, na električke číslo 28, ktorá vedie cez úzke uličky starého mesta. Pri dosiahnutí cieľa udržateľnosti v doprave zohral dôležitú úlohu práve mestský dopravný podnik. Dnes táto agentúra prevádzkuje viac ako 200 vozidiel, z ktorých 91 % je elektrických a 9 % hybridných. Organizácia postupne zvyšuje počet elektrických vozidiel; cieľom do roku 2023 je dosiahnuť počet 420 autobusov a 25 električiek. Táto stratégia zahŕňa investíciu 252 miliónov eur, ale cieľom je aj to, aby 150 000 ľudí prestalo používať svoje súkromné vozidlá v prospech verejnej dopravy. Presvedčiť vodičov o výhodách tejto stratégie je reálne, ale nie až tak jednoduché; približne 6 z 10 jázd v hlavnom meste sa stále uskutoční autom.
Magistrát chce tiež zmenšiť verejný priestor pre autá a namiesto toho urobiť ulice pohodlnejšie a bezpečnejšie pre chodcov. Lisabon investuje do verejnej dopravy, zvyšuje dostupné možnosti, znižuje tarify a zjednodušuje ich. Medzi ďalšie zaujímavé opatrenia patrí napríklad zaradenie elektrických tuktukov na cesty pod krídlami viacerých súkromných podnikateľov a predaj jednotných cestovných lístkov na prístup k rôznym prostriedkom verejnej aj súkromnej dopravy, ktorý integruje celú škálu dostupných možností mobility, zjednodušil tarify a uľahčil ich používanie. Pravdou je, že za tento druh transformácie sa zodpovední inšpirovali inými mestami - Porto, Barcelona, Kodaň, Londýn a Los Angeles a ďalšími, kde našli enviromentálnu inšpiráciu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Portugalsko
- Najväčšia chránená morská rezervácia v Európe
- Óbidos, mesto kráľovien a kníh
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Surferská kaviareň v Lagos
- Torre de Belém
- Madeira a sánkovanie z Monte
- Tip na hotel Salgados Dunas
- Tip na kvalitný hotel na pláži v Algarve
- Portské víno a návšteva mesta Porto
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Z Lisabonu na Madeiru - ostrov dreva
- Električka v Lisabone
- Pastéis de Nata
- Veža kostola Clérigos
- Námestie v Brage
- Najkrajší kostol v Brage
- Záhrada v portugalskej Brage
- Unikátny futbalový štadión v Brage
- TOP 10: Najúžasnejšie štvrte sveta