Národný hudobný nástroj Karibiku

Národný hudobný nástroj Karibiku Exotický zvuk tobažských panvíc

Národný hudobný nástroj steel pans = oceľové panvice alebo steel drums = oceľové bubny vznikli na ostrovoch Trinidad a Tobago v 30.rokoch 20.storočia. História však siaha až na začiatok 18.storočia, kedy boli na ostrovy dovezení africkí otroci. Títo otroci si so sebou priniesli ručné bubny, ktoré sa používali počas karnevalu, no v roku 1877 ich britská vláda zakázala, keďže ich považovala za útočné. Nástroje boli nahradené trubicami z bambusu, kovovými nádobami či kuchynským riadom. Neskôr začali používať miestne afrotrinidadské pouličné kapely bubny zo sudov od nafty. Tie vtedajšia vláda zakázať nemohla a tak vznikol nový hudobný nástroj, ktorému sa hovorí Steelpan alebo Steel drum. Oceľové panvice boli zvyčajne recyklované z 55 galónového olejového bubna. Do nástrojov postupne kladivkom zatĺkali rôzne veľké oválne priehlbiny. Každá z nich vytvára inú notu v závislosti od jej veľkosti a polohy. Do jednotlivých vyhĺbených častí hudobníci udierajú gumenými paličkami, ktorými možno docieliť rôzne výšky, tóny, basy. V zásade platí - čím väčšia plocha, tým nižší tón. Jedná sa o jediný hybridný bicí nástroj, a jediný nástroj na svete, ktorý vznikol vďaka priemyselnému odpadu. Je nedeľa a náš večerný plán v tomto tropickom raji je jasný. Každú nedeľu sa na Tobagu odohráva tzv. Sunday school! Netreba si pod týmto pojmom predstaviť nič kresťanské či edukatívne. Ide o pravidelné nedeľné stretnutie miestneho zboru Buccooneers steel orchestra, kde hudobníci nacvičujú pred zrakmi zvedavých turistov notoricky známe pesničky rozličných hudobných žánrov od jazzu, calypsa, latino hudby, reggetonu, samby, klasickej až po modernú popovú hudbu. Sú tu stánky s miestnym jedlom, nemôže chýbať vychladený Carib, a všetci si nohou pohupkávajú do chytľavého rytmu tejto karibskej exotiky. Mladí či starí, miestni či turisti, rastafariáni či belosi - všetci sa pohybujú do rytmu melódie a ohromne si užívajú neopakovateľnú atmosféru karibskej noci. Všetko toto snaženie o pár mesiacov vyvrcholí na Trinidadskom karnevale - udalosti roka, ktorá je dejiskom Panoramy - najväčšej steelpan súťaže našej planéty. Encyklopedický blog: Karibské ostrovy

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

13 dní

Trvanie

4599 5410€
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť
Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Trinidad a Tobago – dva svety v jednom balení
Prémiový blog

Prémiový blog Trinidad a Tobago – dva svety v jednom balení

Trinidad a Tobago. Dva ostrovy v jednom štáte, v jednom spoločnom názve, vzdialené taký kúsok od seba (dvadsať minút letu). A každý z nich je…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: