Pitch Lake, asfalt - čierne zlato

Pitch Lake, asfalt - čierne zlato

Na juhozápade karibského ostrova Trinidad sa nachádza unikátny prírodný jav - najväčší depozitár asfaltu na svete. S rozlohou 41 hektárov a maximálnou hĺbkou takmer 80 metrov ohromí svojou veľkosťou. Je to jedno z troch prírodných asfaltových jazier na svete (ďalšie nájdete vo Venezuele a USA), no jediný svojho druhu: vďaka tvrdému povrchu sa návštevníci môžu poprechádzať priamo na ňom. Už pri vstupe do dedinky La Brea, ktorá leží priamo na tomto tzv. Pitch Lake si všímame zvlnený a zdurený asfalt na vozovke. Okolité domy sú kvôli nerovnosti povrchu naklonené, a do nejednej záhrady sa asfalt priam vlieva na pozemok. Napriek ťažbe, ktorá na jazere neustále prebieha, je dôležité pri prehliadke počúvať miestneho sprievodcu , ktorý vás vždy usmerní, kam šliapnuť a kde to môže byť nebezpečné, aby ste nedopadli ako dvaja nešťastníci, ktorí sa rozhodli jazero preskúmať sami a dopadli veľmi zle. Celé telo od hlavy po päty mali obalené tekutou smolou, ktorú následne lekári museli odstraňovať benzínom. Držíme sa ako skupina teda pohromade a dávame si pozor na každý krok. Tekutá smola, mazľavý bitúmen, či prenikavý zápach sírovodíka, metánu, etánu či oxidu uhličitého ... niekde to dokonca bublá, tekuté pasáže vzbudzujú rešpekt. Nielen my, ale aj ťažobné stroje majú čo robiť. Zahliadneme niekoľkotonovú mašinu, ktorá sa začína prepadávať dole. Ak by nedostala impulz od druhého bagra, prepadla by sa a navždy by ju pohltila táto čierna diera. Prichádzame do srdca jazera k plytčine zaplnenej vodou s obsahom síry s blahodarnými účinkami na kožu, v ktorej je možné sa dokonca okúpať! História trinidadského asfaltu siaha do roku 1545, kedy britský bádateľ Walter Raleigh toto jazero vynašiel a asfalt použil na zaplátanie dier na svojej lodi. Chýry o kvalitnom asfalte s dlhou životnosťou sa rozšírili do Anglicka a celej Európy, neskôr do Spojených štátov amerických či Ázie, kde z neho stavali cesty, chodníky, mosty, letiskové dráhy atď. Legenda o vzniku jazera však odkazuje na miestne boje medzi indiánskymi kmeňmi. Keď silnejší kmeň Caribov premohol Arawakov, na počesť víťazstva indiáni zjedli posvätného vtáka - kolibríka, o ktorom verili, že je nositeľom duší ich zosnulých predkov. Opereného Boha to tak nahnevalo, že otvoril zem a vytvoril veľkú čiernu dieru, ktorá pohltila celú dedinu, aby navždy pripomínala ich hriechy. Dôkazom pravdivosti tejto legendy môžu byť rôznorodé artefakty nájdené v jazere - lebky zvierat, kosti ľudí či posvätné predmety. Rozsiahly blog Trinidad a Tobago

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

13 dní

Trvanie

3787 5410€
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť
Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Trinidad a Tobago – dva svety v jednom balení
Prémiový blog

Prémiový blog Trinidad a Tobago – dva svety v jednom balení

Trinidad a Tobago. Dva ostrovy v jednom štáte, v jednom spoločnom názve, vzdialené taký kúsok od seba (dvadsať minút letu). A každý z nich je…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: