Island je priekopníkom vo využívaní geotermálnej energie na vykurovanie budov. Výroba elektriny pomocou geotermálnej energie sa v posledných rokoch výrazne zvýšila. Geotermálne elektrárne v súčasnosti vyrábajú 25 % celkovej produkcie elektriny v krajine. Pričom dominantným zdrojom výroby elektrickej energie stále zostávajú vodné elektrárne.
V priebehu 20. storočia prešiel Island z jednej z najchudobnejších krajín Európy, ktorá bola energeticky závislá od rašeliny a dovážaného uhlia, na krajinu s vysokou životnou úrovňou. V súčasnosti prakticky všetká stacionárna energia pochádza z obnoviteľných zdrojov. V roku 2014 približne 85 % primárnej energie na Islande pochádzalo z domácich obnoviteľných zdrojov. Geotermálne zdroje predstavujú 66 % spotreby primárnej energie Islandu.
Už prví osadníci Vikingovia, ktorí sa na ostrov dostali v 9. storočí nášho letopočtu, znášali nehostinné podnebie ostrova vďaka horúcim prameňom, v blízkosti ktorých si najčastejšie stavali svoje obydlia. Geotermálnu energiu využívali aj pri varení a praní, pričom sa stala neodmysliteľnou súčasťou ich každodenného života na ostrove. Drvivá väčšina domov je dnes vykurovaná dodávkami horúcej pary a vody, ktoré nielen vykurujú jednotlivé stavby, ale zabezpečujú tak aj teplú úžitkovú vodu. Sen z minulosti, keď začala byť na Islande takto vykurovaná prvá budova školy, sa stal skutočnosťou a samozrejmosťou. Horúca voda na Islande má častokrát vôňu síry a vy sa tak každý deň sprchujete liečivou vodou z kúpeľov. Keď už je reč o kúpeloch, tie Islanďania priam milujú a BUBO spolu s nimi. Po celej krajine nájdete množstvo prírodných termálnych kúpalísk, bazénov a hádam každý kto navštívi Island sa chce okúpať v slávnej Modrej lagúne. Aj ona v podstate využíva nevyužiteľnú odpadovú vodu z neďalekej geotermálnej elektrárne. Táto príjemná aktivita sa tak stáva nie len pôžitkom, ale zároveň je aj ekologickou aktivitou.
Islanďania využívajú svoju geotermálnu energiu aj na vykurovanie ciest a chodníkov, vďaka čomu nemusia v zimných mesiacoch posýpať a odhŕňať cestné komunikácie vo svojich mestách. Napriek tomu, nemáte na ostrove pocit, že by sa touto energiou plytvalo a každému na ekológii, udržateľnosti a ochrane životného prostredia úprimne záleží.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Island
- Zodpovedné pozorovanie veľrýb na Islande
- Udržateľné kempovanie na Islande
- Sadíme stromy na Islande
- Udržateľnosť turizmu na Islande
- Island - lov veľrýb
- Islandské kone
- Prechádzka po ľadovci
- Jökulsárlón
- Thingvallavatn a Thingvellir
- Sólfar, Reykjavik
- Laugavegur - liberálny Reykjavik
- Hallgrimov kostol, Reykjavík
- Islandská vysočina
- Gejzír Strokkur
- TOP miesto Islandu
- Oslavy piva na Islande
- Výlet ku gejzírom
- Rettír na vlastné oči
- Kde je Bæjarins Beztu Pylsur?
- Seljalandsfoss