Zdá sa, že každá juhoeurópska krajina má svoj vlastný ikonický likér (alebo niekoľko). Limoncello v Taliansku, ouzo v Grécku, licor de hierbas a crema de orujo v Španielsku... a v Portugalsku je to ginja (čítaj žinža). Tento tmavočervený likér nájdete na každom zozname miestnych špecialít, ktoré musíte v Lisabone ochutnať – a v nespočetných obchodoch, baroch a pouličných stánkoch po celej krajine. Ginja je obľúbeným nápojom nielen pre domácich, ale aj pre turistov, a to z dobrého dôvodu; je chutná, cenovo dostupná a nepopierateľne symbolická pre portugalskú kultúru. Pod povrchom tohto ikonického nápoja sa však skrýva oveľa viac.
Ginja je portugalský likér vyrobený z aguardente (z brandy alebo silného vína), ktorý bol obohatený o višne, cukor a škoricu. Je tmavočervený, super sladký a prekvapivo silný, s obsahom alkoholu okolo 18-24%. Je dôležité poznamenať, že slovo ginja sa vzťahuje aj na samotné ovocie, čo sú špečiálne odrody čerešní a višní. Nápoj sa niekedy nazýva aj ginjinha, čítaj ako žinžíňa. Dostanete ho naozaj na každom kroku.
Celý príbeh likéru sa začal v dávnych časoch, keď Rimania priniesli stromy ginja do Portugalska. Ale rovnako ako ikonický pasteis de nata, aj nápoj ginja vďačí za svoju existenciu cirkvi. Pred niekoľkými storočiami sa mních v lisabonskom Chráme svätého Antónia rozhodol skombinovať višne, aguardente, cukor a škoricu a nechal to chvíľu odležať – rovnaký jednoduchý recept, aký sa používa dnes. Ginju prvýkrát predal verejnosti Galícijčan Francisco Espinheira vo svojom bare v Lisabone – ktorý stále môžete navštíviť. Podnik, ktorý je už 5 generácií vo vlastníctve jednej rodine sa nachádza len pár krokov od námestia Rossio. Likér sa vďaka Espinheirovi stal rýchlo miestnym favoritom a dokonca sa používal ako liek na liečenie menších ochorení. Zakrátko sa stal symbolickým nápojom nielen mesta, ale aj celej krajiny.
Ginju si môžete vychutnať s čerešnou, aj bez nej. V mestečku Obidos vám zase ponúknu ginju v čokoládovom poháriku. Je už len na vás ako ju ochutnáte poprvýkrát – my v BUBO vieme, že si určite radi dáte aj ďalšiu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Portugalsko
- Surferská kaviareň v Lagos
- Torre de Belém
- Madeira a sánkovanie z Monte
- Tip na hotel Salgados Dunas
- Tip na kvalitný hotel na pláži v Algarve
- Portské víno a návšteva mesta Porto
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Z Lisabonu na Madeiru - ostrov dreva
- Najväčšia chránená morská rezervácia v Európe
- Óbidos, mesto kráľovien a kníh
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Električka v Lisabone
- Pastéis de Nata
- Veža kostola Clérigos
- Námestie v Brage
- Najkrajší kostol v Brage
- Záhrada v portugalskej Brage
- Unikátny futbalový štadión v Brage
- TOP 10: Najúžasnejšie štvrte sveta