Guam - najlacnejšie nákupy

Guam - najlacnejšie nákupy Maratón na Guame vs beh Devin- Bratislava

 BUBO do toho! Dnes beží BUBO running team z Devína do Bratislavy a my vás povzbudzujeme z Majuro, z druhej strany zemegule ( časový posun oproti Londýnu je + 12h). Posledné sme ako „BUBO running team“ bežali v centre Delhi a rikša nám rozrážala hustú premávku, a ja som dal predvčerom malý beh na ostrove Pohnpei, no v tých trópoch je to zabijak. Hneď som si spomenul na Tahiti Nui maratón, ktorý som bežal v roku 2002(?) či skôr? (bolo to začiatkom roka 2001). Vyrážali sme o štvrtej ráno a kto nedobehol do ôsmej, kolaboval. Vlhkosť vzduchu je tu nad 80%, teploty okolo 30 st C celoročne. Beháte ako keby v skleníku, oveľa ťažšie sa vám reguluje prehriatie organizmu. Toľko odpadnutých maratóncov som nikde už potom nevidel. Radšej behať na Aljaške než tu. No kto by ste to predsa len chceli vyskúšať, môžete skúsiť namiesto Devín- Bratislava, Guam. Na Guame sa beží  maratón dnes. Najväčší ostrov celej Mikronézie je dostatočne veľký na to, aby tu bolo kde behať. Guam je rozvinutý, bezcolná zóna a mali tu slušný výber bežeckej obuvi a ja som si tu kúpil nové Asicsy a nielen preto že dph ( sales tax) je na Guame 0.- Guam vyzerá ako Hawai, je to USA no nezaradené územie USA. Spali sme tu v Hiltone priamo na najlepšej pláži ostrova, pochutnávali si nie na rybách, ale vynikajúcich amerických  rebierkach a pozerali butiky s tými najluxusnejšími svetovými značkami. Všetko s reklamou " o 33%" lacnejšie než v Japonsku. Väčšina turistov sú Japonci. Tento ostrov majú evidentne radi. Veď po druhej sv.vojne tu zakopaný v bunkri žil japonský vojak až do roku 1974. Nevedel, že už 28 rokov je po vojne. No podľa mňa sa mu na ostrove, ktorý je najbližšie k Mariánskej priekope ( - svetový Antieverest) páčilo. Dávame si brunch v Jeffovej pirátskej reštaurácii na juhovýchode ostrova a dýchame slaný vzduch príboja. Americká kultúra tu ničí pôvodnú kultúru Chamoro. „Ostrov zlodejov“ objavil moreplavec Fernão de Magalhães vyslaný španielskym kráľom. Staré španielske kostolíky ostali ako aj reč, kde je množstvo slov a fráz prebraných od pôvodných kolonizátorov. No lenivosť Mikronezanov a priebojnosť Američanov a ich kapitál  ich posúva na úroveň ľudí druhej kategórie. To kde žijú je však pekné, úplne iné než v turistickej zátoke Tuamon. Nízke drevené domčeky si nevšimne ani tajfún, obrovské vlny sú ideálne pre surfistov, kvalita ciest ( aj keď na juhu romantický úzkych) je lepšia než u nás. Absolútna pohoda. A tu vám posielam na " palmovú nedeľu" aj do Bratislavy. Odbehnem si Devín- Bratislava tu na Majuro. Aspoň takto budem s Vami. BUBO do toho!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

5748 8096€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

8110 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny
Prémiový blog

Prémiový blog Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Dlhý tvar Mikronézske federatívne štáty, je ostrovný štát v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát pridružený k USA. Mikronézia bola pôvodne súčasťou…

Ďalšie dovolenky do krajiny: