Nan Madol - ide o najvýznamnejšiu pamiatku Oceánie?

Nan Madol - ide o najvýznamnejšiu pamiatku Oceánie? Neznáme mesto ľudožrútov

Nan Madol je kamenná magická stavba ležiaca v blízkosti exotického ostrove Pohnpei. Benátky Pacifiku, Nebessky útes, takéto prezývky charakterizujú pamiatku, ktorá vám vyrazí dych. Je to jedno z tých miest, ktoré milujem. Kde je pamiatka ešte taká, ako má byť, ozajstná, nefalšovaná, neprikrášlená, a o to silnejšia. Ako nenamaľovaná žena. Musí to byť pekná žena, to áno, a Naň Madol je nádherný.  Rozprávka. Neuveriteľné čadičové stĺpy na umelých ostrovoch sú pretkané sieťou kanálov z doby, kedy tu vládla dynastia Saudeleur. Aby ste sa k nej dostali, musíte prebrodiť umelovytvorený kanál plný vody. V prípade, že hladina je moc vysoká, domáci vás ku nej prevezú na ručne vyrobenej drevenej plťke. 92 kanálov a 18 km² je obrovská plocha, ktorú sme zachytili na dron, a  Nan Madol z vtáčej perspektívy si môžete pozrieť v mojom blogu: Najväčšie atrakcie Oceánie. Z Nan Madol vládla dynastia Saudeleur od roku cca 1150 až do 17. storočia. Ich posledný vládcovia boli málo obľúbení, kvôli tomu, že praktikovali kanibalizmus. Domáci z Pohnpei tak privítali, keď ich v prvej polovici 17. storočia dobyli lokálci z ostrova Kosrae a vyhnali odtiaľ posledných Saudeleurov. Kosraesky vodca tu založil novú dynastiu a odvtedy bol Nan Madol opustený. Nan Madol je najvýznamnejšou Mikronézskou pamiatkou, ale jej dôležitosť je omnoho vyššia, a ide o jednu z troch najvýznamnejších pamiatok Oceánie, ktorej plocha je väčšia ako všetky zvyšné kontinenty dokopy. Dodnes si domáci neželajú, aby tu neprebiehali žiadne historické vykopávky, a preto sa poriadne nevie, na čo Nan Madol v tej dobe slúžil okrem toho, že tam žil kráľ. Pred druhou svetovou vojnou Pohnpei patril Japoncom, tí tu mali nájsť platinové truhly a v nich kostrové pozostatky. Všetko bolo údajne dôkladne zdokumentované. Nanešťastie to bolo odvezené do Hirošimy, kde to všetko v roku 1945 zničil výbuch atómovej bomby.  Keď som k Nana Madol mieril po prvý raz, neboli o ňom žiadne informácie a s veľkou pravdepodobnosťou sa sem pred nami žiaden Slovák nepozrel. Prvý krát v roku 2014 som sa vyštveral úplne hore na chrám dynastie kanibalov. Pozeral som sa dookola na Pahn Kadira, kde bola tá známa väznica, kde držali tučných ľudí z ostrova Phonpei, vykrmovali ich a potom obradne zjedli. Muselo to byť niekde tu, v týchto miestach. Dnes tu stojím sám a okolo mňa, okrem čiernych 6 hranných stĺpov, iba zelené vysokánske palmy a na druhej strane šírošíre more.  Foto: na jar roku 2014 stojím na vrchole Nan Madol Mohlo by Váa zaujímať: Blog najkrajšie pevnosti sveta (tu nájdete viac fotografii Nan Madol) 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

6035 7360€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

9593 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny
Prémiový blog

Prémiový blog Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Dlhý tvar Mikronézske federatívne štáty, je ostrovný štát v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát pridružený k USA. Mikronézia bola pôvodne súčasťou…

Viac informácií o krajine: