Konferencia o bezpečnosti a spolupráci v Európe

Konferencia o bezpečnosti a spolupráci v Európe

Je pár rokov po okupácií Československa vojskami Varšavskej zmluvy z roku 1968 a Sovietsky zväz sa nedávno odvrátil od spolupráce s Čínou kvôli silným ideologickým rozdielom. Sovietsky zväz sa preto rozhodol otvoriť nový diplomatický front s krajinami NATO. Prezident Fínska Urho Kekkonen sa rozhodol využiť túto situáciu a presvedčil verejnosť, aby sa konferencia konala v Helsinkách. Jeho cieľom bolo upevnenie mierových vzťahov vo svete a zároveň presadiť fínsku pozíciu neutrality. Počas svojho príhovoru apeloval na kolektívne spomienky svetových lídrov 2. svetovej vojny a vyzýval ich aby sa takýto incident už nikdy nezopakoval. Na tejto konferencii bolo prítomných 35 hláv štátov z Európy, Ameriky a Eurázie. Výsledkom tejto konferencie bol kolektívny súhlas o rešpekte integrity hraníc po 2. sv. vojne. Bolo prijatých 10 princípov. Tri najdôležitejšie z nich boli:

  1. Zabránenie ozbrojenému konfliktu
  2. Zabezpečenie ekonomickej a technickej spolupráce medzi Západom a Východom vo vede, obchode a kultúre.
  3. Všetky štáty uznajú nezávislosť ostatných a v rámci štátov bude zachovaná sloboda.
    - zachová sa nemennosť hraníc v Európe
    - nezasahovať do vnútorných sporov
    - dodržiavanie ľudských a občianskych práv vo všetkých krajinách

Rovnako sa na konci konferencie v ČSR založilo známe hnutie Charty 77. Československý spolok sa zaviazal o dodržiavanie ľudských a občianskych práv ako bolo dohodnuté na konci konferencie. Členom tohto hnutia bol aj Václav Havel.

O tejto konferencií sa následne hovorí ako o „duchu Helsiniek“. Tento duch sprevádzal Európu po takmer 50 rokov až do obdobia 2022, kedy sa začala vojna na Ukrajine. Pri prvej konferencií bola snaha aj o upevnenie ľudských práv a slobodný pohyb ľudí, ktoré však neboli natoľko úspešné. Druhý summit KBSE, ktorý sa konal v Paríži v novembri 1990, a položil základy inštitucionalizačného procesu, ktorý transformoval KBSE na dnešnú OBSE. Päť nasledujúcich sumitov sa konalo v Helsinkách (1992), Budapešti (1994), Lisabone (1996), Istanbule (1999) a Astane (2010). Každá z týchto udalostí priniesla vyhlásenia a dokumenty, ktoré sú dôležitými míľnikmi v histórii organizácie.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3195
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4395
E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2899
Mikuláš či Santa Claus - kde žije?
Prémiový blog

Prémiový blog Mikuláš či Santa Claus - kde žije?

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Helsinki – dcéra Baltu
Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla
Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami, ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: