Erupcia sopky Capelinhos, nachádzajúca sa približne jeden kilometer od pobrežia ostrova Faial, sa začala 27. septembra 1957 a trvala 13 mesiacov, s rôznou intenzitou. Prvých sedem mesiacov prebiehal intenzívny explozívny vulkanizmus a veľká časť majáku a malej dediny pod majákom bolo zasypaných vyvrhnutým popolom. Dnes, ako výsledok silnej morskej a veternej erózie, tu nájdeme polostrov Capelo, ktorý nám vytvoril jedinečnú krajinu a je klasifikovaný ako chránený areál.
Nachádza sa tu maják, dvojpodlažná budova obdĺžnikového tvaru s centrálnou osemuholníkovou vežou, ktorá má od základne až po vrchnú kupolu takmer 35 metrov. S výstavnou sa začalo v roku 1894 a slávnostne sa otvoril v roku 1903. V roku 1926 zemetrasenie na ňom spôsobilo vážne škody, maják sa dostal do obdobia nepravidelnej funkcie. O rok neskôr sa však prevádzka majáku obnovila. Ďalšie zemetrasenie prišlo v roku 1957, kedy s prevádzka úplne prerušila, keď 27. septembra vybuchla sopka Capelinhos.
Dňa 27. septembra sa ráno o 06:45 začala podmorská erupcia, kedy začala morská voda vrieť. Erupcia sa postupne vyvíjala a bola intenzívna až do 29. októbra 1957. Množstvo popola v okolí ničil poľnohospodárske plodiny a ľudia žijúci naokolo museli byť evakuovaní.
Dňa 4. novembra 1957 sa opäť začala sopečná erupcia a o pár dní na to, sa vytvoril priesmyk a ostrov sa spojil s ostrovom Faial. Erupčná aktivita sa postupne zvyšovala a vrchol dosiahla v prvých dvoch decembrových týždňoch.
Táto seizmická kríza spojená s erupciou sopky spôsobila rozsiahle škody na domoch, poľnohospodárskych poliach či pastvinách. Ľudské obete neboli zaznamenané. Tisíce ľudí však z ostrova Faial emigrovali - využili osobitnú emigračnú kvótu, ktorá im bola poskytnutá. Demografický pokles o približne 30% na ostrove Faial prispel k zlepšeniu života obyvateľov, a to v podobe väčšieho počtu pracovných príležitostí a lepších platov.
Erupcia bola ,,veľkým divadlom”, zmesou krásy a hrôzy, na ktorú tí, ktorí boli jej svedkami, nikdy nezabudnú. My túto jedinečnú krajinu na ostrove Faial navštevujeme počas nášho zájazdu Azorské ostrovy - najkrajšie miesto na zemi.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Azorské ostrovy (POR)
- Výstup na Pico
- Počasie na Azoroch
- Tip na bar - Peter’s Cafe Sport
- Kde vidieť veľryby v Európe?
- Tip na hotel na Sao Miguel
- Azorské ostrovy, mapa
- Azorské ostrovy, vlajka
- Ostrov Faial, Azorské ostrovy
- Ananásy z Európy
- Atraktívna sopka Sete Cidades
- Tip na podnik - Tony´s
- Vikingovia na Azoroch
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Najlepšie víno Azor
- Jediná čajová plantáž v Európe