Lavičky "iba pre bielych"

Lavičky "iba pre bielych"

Keď sa povie Juhoafrická republika, tých, ktorí obľubujú históriu, určite napadne ako prvý Nelson Mandela a apartheid. Počas našich zájazdov JAR TOTAL a 3x Naj Afriky si o apartheide podrobne rozprávame, vysvetľujeme a pripomíname si, ako sužoval a tvaroval juh Afriky a akú ťažkú cestu ku slobode museli obyvatelia Juhoafrickej republiky prejsť.

V priebehu našej návštevy Kapského Mesta spomienky na apartheid nevnímame iba z rozprávania domácich, ale stretávame sa s nimi aj fyzicky počas prehliadky jeho ulíc. Či už vo forme pamätných tabulí na námestí Church Square, múzea otrokov, ale napríklad aj pred budovou bývalého Najvyššieho súdu Západného Kapska. Cestou do záhrad Company´s Gardens míňame túto ošarpanú, no stále majestátnu budovu z 19. storočia. Dnes je opustená a chátra, no v minulosti práve tu prebiehali dôležité súdne konania medzi občanmi z celej západnej provincie.

Okrem toho tu sídlil výbor pre klasifikáciu rás. V rokoch 1950 až 1991 totiž zákon o registrácii obyvateľstva klasifikoval každého Juhoafričana ako príslušníka jednej zo siedmich rás. Podľa toho, ku ktorej rase patrili, im následne priznával alebo odopieral občianske práva. Budova bola teda súčasne dejiskom ponižujúcich pojednávaní, kde ľudia prichádzali pred odvolací panel, aby sa dohadovali o tom, akej sú rasy.

Ducha tohto miesta a zároveň apartheidu však nepripomína samotná budova, ale dve malé lavičky pred ňou. Keď sa pozrieme bližšie, vidíme na nich nápisy: na jednej stojí "iba pre bielych", zatiaľ čo druhá je označená "iba pre nebielych". Rovnako ako v období apartheidu  obyvatelia svetlej a tmavej pleti nemohli navštevovať tie isté školy, reštaurácie, parky či napríklad jazdiť rovnakými autobusmi, nemohli ani pred budovou Najvyššieho súdu sedieť na rovnakých lavičkách. A nielen tu- od roku 1953 boli oddelené verejné lavičky bežné v celej krajine.

Hoci sa v roku 1994 utláčaná časť obyvateľstva dovolala zmeny a dnes už je všetko inak, práve takéto "detaily" majú turistom aj Juhoafričanom  pripomínať túto smutnú časť ich histórie. Umelec Raul Sauls, ktorý v rámci projektu lavičky pred budovu nainštaloval, sám zažil dopad rasových zákonov na vlastnej koži. Podľa jeho slov dúfa, že každý, kto si na lavičky sadne, popremýšľa o tom, čo sa stalo v minulosti a aká vzácna sloboda vlastne je.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Juhoafrická republika


náročnosť

9 dní

Trvanie

4450
K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana

10.01. → 18.01. +27 termínov

náročnosť

9 dní

Trvanie

3295
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4707 5740€
TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: