Cukrová trstina nepochádza z Ameriky, pochádza z ostrova blízko Austrálie a z Ázie. Vznikla kombináciou dvoch odrôd: Sacharum spontaneum, ktorá rastie najmä na Filipínach, v Malajzii a Indonézii; a Sacharum robustom, ktorú nájdete na Novej Guinei. Cestovatelia ju postupne dostali cez Afriku (skvelý rum vyrábajú napríklad aj na Vanilkových ostrovoch), Malagu na juhu Španielska a nakoniec cez Atlantický oceán na Americký kontinent.
V Európe sa jej veľmi nedarí, na Slovensku by sme sa len trápili, keby sme sa chceli začať venovať pestovaniu cukrovej trstiny a možno výrobe vlastného rumu. V teplotách pod 12 stupňov Celzia v podstate neprežije. Práve preto sa jej veľmi dobre darí vo vlhkom a teplom prostredí a tento poľnohospodársky potenciál Španieli hneď objavili. Krištof Kolumbus ju doniesol z Kanárskych ostrovov pri svojej druhej plavbe do Nového sveta v roku 1493. Momentálne sa pestuje až v 115 krajinách sveta, no jednoznačným lídrom je Brazília, ktorá vypestuje až 39 % celosvetovej produkcie.
Cukrová trstina patrí do rovnakej rodiny ako bambus. Pomerne rýchlo rastie a dorastá do výšky až 7 metrov, je najvyššia zo všetkých poľnohospodárskych tráv. Zvyčajne sa kultivuje pri výške 3-5 metrov. Po období dažďov sa premočená pôda začne pripravovať na výsadbu, ktorá prebieha vo februári alebo marci. Po 11-16 mesiacoch môže prísť k prvej žatve. Priemerné denné teploty 30 až 35 stupňov Celzia počas najmenej 4 až 5 mesiacov sú ideálne na stimuláciu rastu. Okrem toho 1 až 2 mesiace nižších teplôt pred zberom zvyšujú akumuláciu sacharózy. Ideálna je vlhkosť okolo 80-85 % a priemerný ročný úhrn zrážok by mal byť aspoň 1500mm.
Hlavné obdobie zberu cukrovej trstiny na Kube je v zime, od novembra do apríla, kedy je obdobie sucha. V tomto období je obsah cukru najvyšší. Typickým pomocníkom na zber cukrovej trstiny je mačeta, dnes sa ale 90% produkcie seká a zbiera strojmi. Pozbierané palice majú priemer od 2,5-7,5 cm a mali by sa do 24 hodín aj vyžmýkať. Po tejto dobe sa šťavnatosť a obsah cukru zmenšuje. Cukrová trstina je trváca rastlina, nemusí sa každý rok vysádzať nová, jednoducho sa odsekne a môže rásť ďalej. Farmári si ale zvyčajne nechávajú jednu plantáž tak 4 až 5 rokov, kedy rastlina tvorí najviac sacharózy. Z jedného hektáru sa skultivuje až 100 ton z čoho sa vyrobí až 10 ton cukru.
V súčasnosti je na Kube funkčných možno 20 cukrovarov, dokonca niekdajší najväčší producent cukru na svete je momentálne v situácii, kedy pre uspokojenie dopytu musí cukor na ostrov dovážať. Dôvodom sú hlavne staré stroje a nedostatok investícií do nových technológií. Kubu rovnako trápi aj nedostatok pohonných hmôt pre kombajny a nedostatok nákladných áut, ktoré sú taktiež kľúčové k preprave palíc cukrovej trstiny do cukrovarov. V minulosti bol cukor hlavne dovážaný Španielmi do Európy, kde s ním obchodovali s inými krajinami. Ďalším dôvodom pre pokles dopytu po cukre zo Strednej Ameriky bolo rozšírenie pestovania cukrovej repy v Európe, ktorá tvorí momentálne 40% zdroja cukru.
Stále môžeme popri cestovaní na Kube spozorovať polia s cukrovou trstinou alebo vychutnať si skvelé mojito, ktoré by bez cukru nebolo také skvelé. Pridajte sa k nám na zájazd na Kubu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Kuba
- Dlhé rady na pizzu
- Varadero, Kuba
- Cayo Blanco, Kuba
- Gran Hotel Manzana Kempinski La Habana
- Kubánska salsa
- UNESCO pamiatky na Kube
- Ochutnávka kubánskeho rumu
- Je na Kube internet?
- La Bodeguita del Medio, Havana
- Camagüey, Kuba
- Patria y Vida - Yotuel, Gente de Zona
- Kubánska brigáda
- Legendárny Camilo
- Platy na Kube
- Práca na Kube
- Lokálna mena na Kube
- Koniec CUC na Kube
- Corona, Kuba
- Kuba mapa
- Koniec kubánskeho pesa