Príchod Indov do Južnej Afriky

Príchod Indov do Južnej Afriky

V priebehu 19. storočia sa Britské impérium snažilo rozširovať svoj vplyv do rôznych častí sveta, vrátane Južnej Afriky. Neskôr, v polovici 19. storočia, sa Briti usídlili najmä v pobrežnej oblasti Natal (dnešné KwaZulu-Natal). Mali záujem o vytvorenie strategického prístavu a potrebovali spoľahlivý zdroj pracovnej sily na rozvoj tohto územia.

Britské koloniálne úrady sa obrátili na Indiu, ktorá bola v tej dobe kolóniou Britského impéria ako potenciálny zdroj pracovnej sily pre ich rastúce úsilie v Južnej Afrike. Na vyriešenie nedostatku pracovnej sily zaviedli Briti systém kontraktných robotníkov, ktorý bol v podstate formou pracovnej zmluvy. V rámci tohto systému boli indickí robotníci naverbovaní z rôznych regiónov Indie a priviezli ich do Južnej Afriky, aby pracovali na plantážach cukrovej trstiny a v iných poľnohospodárskych odvetviach.

Prví indickí robotníci prišli do Natalu v novembri 1860 na palube lode Truro. Pochádzali predovšetkým zo štátov Uttar Pradesh a Bihar v severnej Indii. V priebehu nasledujúcich desaťročí prichádzali do Južnej Afriky ďalšie lode s indickými robotníkmi, z ktorých mnohých poslali pracovať na plantážach cukrovej trstiny vlastnených britskými osadníkmi.

Ako indická populácia v Južnej Afrike rástla, čelila rôznym výzvam vrátane diskriminácie a segregácie počas apartheidového režimu v 20. storočí. Napriek tomu významne prispela k rozvoju juhoafrickej spoločnosti, kultúry a ekonomiky. Indická komunita v Južnej Afrike je pestrá, tvoria ju jednotlivci z rôznych častí Indie so svojimi vlastnými jazykmi, kultúrami a tradíciami.

Jednou z významných postáv v histórii Indov v Južnej Afrike bol Mahátmá Gándhí. Do JAR prišiel v roku 1893 ako mladý právnik, aby zastupoval klienta v právnej veci. Počas svojho pobytu v Južnej Afrike sa Gándhí zapojil do hnutia za občianske práva a bojoval proti diskriminačným zákonom, ktoré postihovali indickú komunitu. Jeho skúsenosti v Južnej Afrike významne ovplyvnili jeho neskoršiu filozofiu a metódy nenásilného odporu. 

Takže záverečné zhrnutie - Indovia prišli do Južnej Afriky najmä ako kontraktní robotníci v priebehu 19. storočia, kedy ich britské koloniálne úrady priviezli, aby vyriešili nedostatok pracovnej sily a rozvíjali región. S priebehom času sa indická komunita v Južnej Afrike rozrástla a významne prispela k histórii a rozvoju krajiny.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Juhoafrická republika


náročnosť

9 dní

Trvanie

4330
K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana

12.09. → 20.09. +21 termínov

náročnosť

9 dní

Trvanie

2970
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

5740
TOP 10: najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: