Skoro každé veľkomesto má dve tváre. Tú prvú vidíme navonok - krása architektúry, rozsiahle parky, státisíce ľudí prechádzajúcich ulicami. Tá druhá je pre nás odvrátená a častokrát úplne neprístupná. Rozprestiera sa hlboko pod nánosmi asfaltu, betónu, pod metrom, pod kanálmi. Skoro každé veľkomesto stojí na ruinách svojho pôvodného predchodcu – osídlenia z dávnych čias, na ktorého chrbte postupne vyrástlo moderné stredisko. Nemusia to však byť iba ruiny – častokrát ide o tzv. morové tunely, únikové cesty v prípade požiaru a útoku nepriateľskej armády, prepadnuté pivnice meštianskych domov,… Podobnú sieť podzemných priestorov nachádzame aj v hlavnom meste Veľkej Británie. Pod Londýnom sa nachádza druhé mesto zahalené v tieňoch a hoci sa postupne vytráca z myslí svojich obyvateľov, stale láka cestovateľov na svoje neodhalené tajomstvá.
V roku 43 n.l. založili légie rímskeho cisára Claudia osadu Londinium. Spočiatku išlo skôr o “predsunuté pracovisko” armády, než o snahu obývať nové územia. Prelomovou sa stala až snaha kresťanskej misie v 7. storočí, ktorá v súčasnom meste Londýn založila prvý Chrám sv. Pavla a následne sa začalo mesto rozširovať ako obchodný prístav. Boli to teda Rimania a následné nekonečné strety s Vikingami, ktoré určili Londýnu jeho prvotnú infraštruktúru.
Skryté kúpele
V jednom z londýnskych okrskov Billingsgate sa nachádza námestie Square Mile a ulica Lower Thames Street. Práve pod ňou sa rozprestierajú dve tisíc rokov staré rímske kúpele.Tie boli odkryté až v roku 1848 a nielen na prvý pohľad sú tajomnejšie než hrad v Karpatoch. Okrem archeologických skupín a geologických odborníkov je miesto navštevované aj paranormálnymi vyšetrovateľmi, ktorí na mieste potvrdili spirituálnu aktivitu. Kúpele sú prístupné verejnosti, ale iba každú sobotu od marca do novembra.
Krvavé kúpele
Miesto, ktoré v nás indikuje “krvavé kúpele”, bolo pravdepodobne postavené už pri založení Londinia. Ide o rímsky amfiteáter, v ktorom sa kedysi odohrávali neľútostné a barbarské súboje medzi otrokmi a zvieratami. Priestor bol postavený pre kapacitu 7000 divákov, ktorí podľahli známemu heslu “chlieb a hry”. Amfiteáter bol odkrytý v roku 1985 pri príležitosti prestavby londýnskej galérie Guildhall. Rovnako aj táto podzemná stavba je sprístupnená pre verejnosť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Anglicko
- Doverské biele útesy - symbol návratu do Británie
- Stonehenge - UNESCO pamiatky na salisburských pláňach
- Nádherný hrad Hever castle - detstvo Anny Boleynovej
- Katedrála v Canterbury a príbeh Thomasa Becketta
- Eton College - boj o najlepšiu školu sveta
- Bitka pri Hastings 1066
- Hadriánov val - Piktovia proti Rimanom
- Edinburghský hrad
- Ballintoy Harbour - prístav v Severnom Írsku
- Jaskyne Cushendun v Severnom Írsku
- Dark Hedges - Kráľovská cesta v Severnom Írsku
- Castle Ward - seriálový Winterfell
- Zámok Balmoral
- Olympiáda Londýn - London 2012
- Najlepší hotel v Londýne: hotel The Goring
- Gordon Ramsay v Londýne
- Chelsea Londýn - informácie k zápasu, tipy a skúsenosti
- Tower of London
- Windsor, hrad v Anglicku
- Zážitky Veľká Británia včítane olympiády