Fórum

15 príspevkov

30

18:28

aug

2019

Riga oslavuje a my nesmieme chýbať Viac o krajine

Riga oslavuje a my nesmieme chýbať

Lotyšsko má vzhľadom na svoju malú populáciu obrovské hlavné mesto, v Rige žije viac ako tretina obyvateľov. Počas letných víkendov však v meste nájdete viac turistov ako domácich, Lotyši vymenia metropolu Pobaltia za svoju chatu v prírode. Avšak na narodeninovej oslave svojho hlavného mesta nesmú chýbať ani domáci a ani my. Tohto roku sme sa zúčastnili na narodeninovej oslave mesta Riga, a oslávili jej osemsto osemnáste (818.) narodeniny. Mesto bolo nabité pozitívnou energiou a všetci sme si spoločne mohli vychutnať koncerty, prehliadnuť výstavy, sledovať divadelné predstavenia a premietania kín, nakupovať na festivalových veľtrhoch, navštevovať podujatia pre rodiny s deťmi, zúčastňovať sa rôznych športových aktivitách a nechýbala ani návšteva festivalových reštaurácií. Návštevníci festivalu mali možnosť stráviť čas na ktoromkoľvek zo 40 miest a zúčastniť sa asi 100 rôznych slávností na uliciach, v parkoch a námestiach mesta, na brehoch mestského kanála, v akváriu Daugava, v kultúrnych centrách a na letisku Spilve. Oslavy narodenín mesta sa zúčastnili aj hosťujúci umelci z iných krajín, napríklad z Nemecka, Belgicka či susednej Českej republiky. Tento rok boli oslavy mesta Riga venované legendám z Rigy, pretože legendy a história neodmysliteľne patria k Starej Rige a zázračne sa obnovujú vždy, keď Riga oslavuje. S viac ako miliónom ľudových piesní Lotyši radi spievajú, oslavujú a tancujú a tentokrát sme sa o tom mohli presvedčiť aj my. Neostáva mi nič iné iba zablahoželať Rige k narodeninám a snáď sa vidíme o rok.

Riga oslavuje a my nesmieme chýbať

Eva Andrejcová

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Zuzka Hábeková, BUBO

19

21:35

júl

2016

19 dní šťastia Viac o krajine

19 dní šťastia

Takto pred rokom som sa vrátil z Islandu. Teraz je 201. deň roka a práve som sa vrátil z cesty dlhej asi 7500 km. Škandinávia a Laponsko boli mojím domovom necelých 19 dní. Prešiel som Poľskom, kde bol jeden z dvoch dní na našej púti kedy vôbec nepršalo. Bolo teplo a tak som sa schladil v Mazurských jazerách. Potom som sa ocitol v Pobaltí, ochutnal výborné národné jedlá a prešiel sa zaujímavými mestami (Kaunas, Riga, Tallinn). Trajektom som sa presunul do mesta Helsinki a následne som okúsil akou krajinou je Fínsko - "krajina tisícich jazier a miliónov komárov" ako povedala jedna účastníčka zájazdu. ?. Medvedí okruh (Karhunkierros) sme celý neprešli, ale 54 km z 82 km nám stačilo a viac sme v pláne ani nemali. Samozrejme fínska sauna nechýbala a namiesto diplomu o pokorení polárneho kruhu sme sa pri tejto hranici pofotili. Niektorí stihli dať "svojku" s Dedom Mrázom. Švédskom sme prefrčali s pár zastávkami v mestách a v ušiach nám zostala hrať ABBA. A potom to prišlo. Nórsko. Neposlušní trolovia, trolia cesta, fjordy, Galdhøpiggen - najvyšší vrch Škandinávie a celej severnej Európy, Trondheim a rafting na rieke Sjoa. Nórsko je neuveriteľná krajina. Krajina dúhy, dažďa a slnka. Po týchto dňoch začal náš presun domov. Cestou sme navštívili Göteborg (2002 IIHF zlato SVK), Oslo s nádhernou operou, Kodaň so svojím vlastným štátom v meste - Christiania, kde platia vlastné pravidlá a trh, na ktorom zväčša býva ovocie a zelenina vystriedali mäkké drogy. Berlín sme tiež navštívili, a tak som okrem Berlínskeho múru mal možnosť vidieť aj slávnu Nefertiti v múzeu. A odtiaľ domov cez Prahu a Brno. Teraz ležím v posteli a spomínam. A okrem spomínania som si domov priniesol šťastie. Šťastie, ktoré prinesie niečo ďalšie a možno nečakané. Sám sa nechám prekvapiť. ?

P

Peter Rea

03

22:33

júl

2016

Modelky vs polievka Viac o krajine

Modelky vs polievka

Najviac modeliek na pocet obyvatelov na celom svete. Slovenky su krasne, o Lotyskach svet nevie. No mna viac uchvatili polievky. Stavelova polievka v Key of Riga ( riga atslēga) sa vyrovnala boujabeze z Casis. Restauracia je situovana na Doma Laukumã pred katedralou mesta. Drevenym stolom nepohnu ani 4 chlapi. Hra prastara hudba, kt je Lotyssko preslavene, casnici v krojoch, sviecky, stredoveka no luxusna atmosfera, super nefiltrovane pivo. Po tej polievke mozete ist bojovat s nemeckymi rytiermi ci vyrazit na tyzden na more, ci do lesov ktore pokryvaju polovicu krajiny. Pozerame futbal, vsetci drzia Islandu aj ked znacne prehrava.

Ľuboš Fellner

03

22:09

aug

2014

Riga Viac o krajine

Riga

Dorazili sme z Tallinnnu/Estónska do Rigy/Lotyšska. Je to zaujímavý kontrast, Estónci sú Škandinávci v kažom ohľade, vymedzujú sa voči Rusom, ale aj voči Lotyšom a Litovcom. Škandináviu tam cítiť na každom kroku. Vily bohatších Estóncov v borovicovom lese sa s nami rozlúčili a v Rige nás privítala klasická socialistická architektúra. Ako sme sa blížili do centra, prekvapila nás prekrásna secesná štvrť a pôvabné staré mesto. Paríž Pobaltia. Krásny výhľad z veže kostola sv. Petra nás dostal. Celé mesto ako na dlani. Zajtra smer Klaipéda/Litva s Kurskou kosou. Už nech je ráno, nevieme sa dočkat.

M

Maťo z Bubo

05

06:49

júl

2014

Severna Europa s BUBOm Viac o krajine

Severna Europa s BUBOm

Je az neuveritelne ako sa nam dari preniest nasu vasen pre Skandinaviu na Vas, nasich klientov. BUBO toto leto absolutne okupuje sever Europy od Rigy cez Rovaniemi az po Murmansk. Od Nordkappu cez Lofoty, Trondheim, Geiranger az po Reykjavik ci Gronsko. Vsade mame nonstop ludi a v katedralach si podavame s nasimi BUBO sprievodcami klucky, na fjordoch mile pozdravy. Kazdy desiaty BUBO klient cestuje tento rok na sever Europy. A v jednom momente mame na buduci tyzden v blizkosti polarneho kruhu hned 5 sprievodcov! Adrian, s ktorym sme sa vcera minali v tallinnskom pristave, bude v okoli finskeho Rovaniemi so zajazdom Skandinavia Laponsko. Maja, ktora nam je v pätach smerujuc na lodi zo Stokholmu do Helsink so skupinkou na kluc, bude na Islande. Na Islande bude aj Maca Fitkova a Jozo Zeliznak, ktory sa len pred chvilou vratil z Osla. Nuz a ja, spolu s Jurom, sa budeme nachadzat v Tromsø a chystat sa na plavbu tradicnou norskou lodou Hurtigruten smerom na Lofoty. Skratka ked nas chcete stretnut musite prist ma sever! Toto leto je celkom slusna sanca ze na BUBO natrafite kdekolvek severne od 60.rovnobezky vyssie. Pozdravujem Vas vsetkych z Rigy, z mesta nadhernej secesie, bohatej historie a zabavychtivych mladych ludi. Metropola Pobaltia zije hektickym turistickym zivotom, a kto nemusi pulzujucu zabavu, zajde do vedlajsej tichej ulicky a priamo pod katedralou si vychutna obed na teraske jednej z x vybornych restauracii. Cesta Metropoly Skandinavie opat nesklamala! Vidime sa onedlho na polarnom kruhu bubaci!

M

Mata z BUBO

17

11:10

máj

2013

Incredible... Scandinavia Viac o krajine

Incredible... Scandinavia

Viete kolko kilometrov je to z Kodane do Malmö? A viete ktory je najvyssi seversky boh? A ktore mocnosti ovladali Estonsko v priereze jeho historie? Vsetci nasi to uz vedia! Tento zajazd ma neskutocnu karmu, prvy krat nam na zajazde Metropoly Skandinavie nespadla ani kvapka a ludia vyhladavaju tien!!! Vratime sa opaleni ako z Andaluzie! Riga na zaver cesty je uplna bomba, neskutocne historicke bohatstvo, kozmopolitna atmosfera, pompezne secesne fasady... Ujko v podchode na trznicu sedi na stolicke a ma pred sebou starucku vahu. Za par centov mozete skontrolovat ci ste na dovolenke pribrali. Vedeli ste ze v Rige su hangare na zeppeliny? Pobaltie je plne kontrastov, urcite vas prekvapi.

M

Mata a Maja z BUBO

05

09:48

sep

2011

Riga na zaver Viac o krajine

Riga na zaver

Prehliadku Rigy mame s nasou skupinou uz za sebou. Krasne mesto tiez zvane Pariz vychodu nam opat pripravilo krasne pocasie, moznost nahliadnut do kontroverznej historie pobalitia ako takeho a pookriat nad "prijemnou pohodou", ktora vladla v obdobi pred 1989 na Slovensku v porovnani s tromi suzovanymi pobaltskymi republikami. Rusky vplyv je tu vsade citit a umocnuje ho najma stredna a starsia generacia. Presvedcili sme sa o tom aj dnes na mestskom trhu, kde sme boli svedkami predaja vsetkeho mozneho a nemozneho. Sediac v Lobby krasneho hotela v srdci Rigy sa pise lahko, pretoze budova ma majestatnost, vonu historie a je miestom, ktore je zakoncenim nasej Skandinavsko pobaltskej pute. Metropoly skandinavie mi skor pridu ako exkurzia, nez dovolenka. Clovek v priebehu 8 dni spozna 5 krasnych a ocarujucich krajin, ktore vedia oslovit priaznivcov historie, architektury a severskej kultivovanosti. Zacitili sme aj zavan mora na niekolko sto kilometrovej ceste napriec morom medzi Stockholmom a Helsinkami. Repete sme si dali pri prekonavani Finskeho zalive o den neskor. Okusili sme najlepsie bufetove stoly v skandinavii na lodi Symphony. Nesetrili sme poznavanim a ochutnavanim vsetkeho miestneho. Poobede letime domov.

A

Adrian z Bubo

08

20:46

máj

2011

pobaltske kras(k)y Viac o krajine

pobaltske kras(k)y

Zas a znova nas Pobaltie dostalo. Skupina nazhavena na Skandinaviu po prichode do Tallinnu skonstatovala ze "Toto sme tu naozaj necakali!" Naozaj - Pobaltie je neskutocne. Ked budete najblizsie planovat kratke cesty po Europe Metropoly Skandinavie je ten spravny zajazd ako ochutnat nieco netradicne aj zo stareho kontinentu. Zeny su tu nadherne a zije sa tu naplno az do rana! Miestne bary a kluby su preplnene nadhernymi ludmi, ktori maju vkus. To vsetko si zasadte do atmosfery hanzovneho mesta stredoveku s mohutnymi katedralami (gotickymi aj ruskymi cibulkovymi), siroke bulvary a secesia prelomu storoci a mate dokonaly obraz o tom ako tu plynul cas. Dnesna Riga je modernejsia a otvorenejsia turistom nez ktorekolvek mesto v okoli Slovenska. Pozdravujem celu Skandinavsko-Pobaltsku skupinu domov a ostatnych pozyvam do tohto kuta sveta v lete.

M

Mata z BUBO

09

17:24

máj

2010

Metropoly Skandinavie Viac o krajine

Metropoly Skandinavie

Pozdravujem celu skandinavsku skupinu domov! 8 neuveritelnych dni na severe Europy ubehlo ako voda, program sme mali nabity ani sme sa nestacili ozyvat. V Kodani sme oslavili prvy maj a obdivovali elegantne skandinavske riesenia - dopravne prostriedky sluziace len na tento jediny den, prisposobene na pitie piva za jazdy (samozrejme okrem sofera), hlavne aby bolo vsetkych vsade pocut a vidiet. Otvorene autobusy na styl juhoamerickej chivy brazdili ulice Kodane rovnako ako typicke bicykle na korych sa dennodenne prevazaju elegantne damy v sukniach a vysokych podpätkoch. Dalej na sever sme sa presuvali cez Svedsko az do Stokholmu, majestatneho mesta zasadeneho hlboko v stokholmskych serach. Tisice ostrovcekov, niektore uplne malicke, akurat pre jeden typicky cerveny domcek, pred nim zaparkovany cln...Takyto pohlad sa Vam naskytne z trajektu smerom do Helsink. Majestatna 10 poschodova lod sa plavi 17 hodin a ocitnete sa na druhej strane Baltu. Zatancujete si na rytmy ABBY tak ako my? Zapad slnka tu pozorujete asi tri hodiny..tolko totiz trva kym slnko definitvne zajde za obzor a potom je este neskutocne dlho krasna cervena obloha..Romantika ako z filmu..Z Helsink sa presuvame do Tallinnu, opat lodou, pomaly sa z nas stavaju morski vlci..Prekracujeme pomyselnu hranicu zeleznej opony a sme v uplne inom svete. Nie vsak v sedom socializme ako by ste mozno ocakavali od Estonska, ale v nadhernej stredovekej rozpravke...Tallinn opat raz prijemne prekvapil celu skupinu a nechce sa nam odtialto odist. Ved najzachovalejsie stredoveke mesto v celej Europe sme vobec necakali tu! Zajazd konci pompezne v lotysskej Rige, milionovej metropole celeho pobaltia. Lotysi su pravom hrdi na svoj narod - pocas 8 storoci sa cez krajinu premleli snad vsetky velmoci - nemecki rytieri, poliaci, svedi, carske rusko, hitler aj stalin...turbulentna historia zanechala stopy na kazdom kroku. A nas prekvapuje aki su lotysi mili, odviazani, nocna Riga zije vonku, v centre na pesej zone v kaviarnickach a pivarnach, kde hra ziva hudba, kde sa tancuje v rytme jazzu alebo latina, vyberte si sami...Riksa vas odvezie spat do hotela a vy mate pocit ze nie ste v europe..ludia v uliciach sa usmievaju a bavia. Taka je Riga. Krasna. Toto vsetko bez jedinej kvapky dazda...Podte aj vy na sever!

M

Mata z BUBO

19

22:28

júl

2009

pobaltsky zaciatok skandinavie Viac o krajine

pobaltsky zaciatok skandinavie

Ahojte! tak tradicne sa hlasim z mojej oblubenej internetovej kaviarne, klavesnica v azbuke, kvety v uliciach, nonstop zmenarne s prisernym kurzom, pelmenaren otvorena do stvrtej rano aj v nedelu,krasne sumne dievcata nahodene v mikro- {niektore aj v nano-}sukniach, dlhe nohy krasne usmevy, ruske pokriky...ano ano sme v Rige. Nasa cesta skandinaviou tradicne zacala v pobalti, v Kaunase sme stihli riadne zmoknut ale hned sme aj vyschli. Ved bolo 29 stupnov..Cesta po Via Baltica bola sedoseda uprsana ale ked sme zaparkovali akoby na objednavku prestalo, takze sme si Vecrigu pozreli dokladne. Pobaltie sa paci. Pozdravujeme domov a ja zdravim vsetkych do sveta - Kami do Ciny, Macku a Mareka do Nepalu...uff vsetci su na cestach..nebudem to menovat..baby ako bolo na chate? :)

M

Mata z BUBO

07

21:33

máj

2008

Riga Viac o krajine

Riga

ahojte! tak my mame za sebou historicke centrum rigy, samozrejme pelmeni, pozreli sme aj secesiu, niektori vybielili vyklady s jantarom a tesime sa na noc v najsamcentrovitom centre v retro hoteli s ktoreho nazvom sa teda naozaj pohrali..hotel RIGA..:-) riga je prijemna a myslim ze ti co sa zajtra chystaju na vezu Sv.Petra odkial je vidno az Baltske more budu mat krasnu bodku za zajazdom!

M

Mata z BUBO

Vyskytol sa problém.
Je čas vydať sa na cestu domov.

Domov

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva