Fórum

132 príspevkov

08

12:10

sep

2019

Nový luxusný hotel CIRQA v Arequipe, Peru Viac o krajine

Nový luxusný hotel CIRQA v Arequipe, Peru

Ak si plánujete cestu na Machu Picchu a nechcete využiť možnosť priameho letu z Limy do Cuzca, ale radšej zvolíte podzemnú trasu, tak vaše kroky pravdepodobne povedú aj do „bieleho mesta“ Arequipa. Je to druhé najväčšie mesto v Peru. Človek až neverí, keď mu povedia, že je 10x menšie než Lima. Určite však stojí za krátku zastávku, nakoľko čo sa historického významu, pamiatok a gastronómie týka, tak za Limou vôbec nezaostáva. Vychutnajte si pobyt v bielom meste, zapísanom na zozname UNESCO (od roku 2000) pod sopkou El Mistri, v najnovšom luxusnom boutique hoteli, ktorý tu otvorili. Hotel CIRQA sa nachádza v centre mesta, jeden blok od hlavného námestia. Vyjdete z hotela, zabočíte buď dva krát doľava alebo dva krát doprava a ste tam. Táto unikátna a exkluzívne zrekonštruovaná budova ponúka 11 prestížnych izieb, ktoré sa delia do 3 kategórií (Boveda, Aposento, Claustro) a ktoré sú lokalizované okolo dvoch dvorčekov. Boveda je vhodná na 1 prenocovanie, Aposento a Claustro na 2 a viac prenocovaní. Má ísť v súčasnosti o najlepší hotel v meste, ktorý zároveň ponúka pobytové balíčky Half Board (raňajky + obed/večera) a Fully Inclusive Plus (raňajky, obed, večera a navyše zdarma využitie VIP lounge na letisku v Arequipe, s letiskovým transferom a zdarma je aj 2x poldňová alebo 1x celodenná exkurzia po meste so sprievodcom, ktorý spolupracuje priamo s hotelom). Samotná budova pochádza z roku 1540, a to je rok, kedy bola Arequipa založená. Steny sú z vulkanického kameňa, starostlivo opracované, celá architektúra pôsobí dnes viac než príjemne a v kombinácii s vysoko kvalitným servisom vytvára neskutočný dojem, a hosť má pocit výnimočnosti. Spojenie histórie a pôvabnej krásy a autentickosti mesta sa viac než podarilo. Rekonštrukcia izieb je neuveriteľná. Izby sú vybavené sofistikovaným nábytkom, jemné posteľné prádlo, niektorým izbách ponechali pôvodne vysoké stropy. Izby disponujú s TV, Netflix, klimatizované, vykurované, mini-bar zdarma, housekeeping až tri krát denne. Upratovačka k dispozícií 24 hodín denne, využitie práčovne a čistenie obuvi zdarma. V súčasnej dobe dorábajú ešte reštauráciu a záhradu na streche hotela, odkiaľ bude 360° výhľad na mesto. Toto sa plánuje otvoriť ku koncu roku 2019. Do tej doby jedlo servírujú v pôvabnej záhrade vo dvore, kde sú možnosti stolovať buď v krytej alebo nekrytej časti. V samotnej Arequipe nájdete mnoho príjemných reštaurácií, no treba upozorniť na výbornú reštauráciu hotela. Aj táto hotelová kuchyňa je inšpirovaná chuťami a ingredienciami tradičnej arequipskej picanterie, ktorá je typická svojou hojnosťou, používaním lokálnych produktov a korenín. Bienvenido al Peru

Nový luxusný hotel CIRQA v Arequipe, Peru

Daniela Mihaldova

03

17:02

sep

2019

Každý deň TOP Viac o krajine

Každý deň TOP

Rozhodnutie ísť na tak veľkú cestu s Bubom nebolo náhodné, lebo som si už cestovanie s nimi zažil a bola to pre mňa garancia kvality. No realita ešte viac prekonala aj moje vysoké očakávania. Tak ako píšem - každý deň bol TOP. Už som si ani nevedel predstaviť, čo sa dá ešte zažiť a uvidieť. Všetko do seba zapadalo, nič sme nevynechali a mali kopec bonusov navyše. Skvelá sprievodkyňa Katka Foltánová dokázala zvládnuť aj nepredstaviteľné situácie, ktoré ja dokážem vyrobiť, keď sa v mene ulovenia skvelého záberu stratím a zrazu neviem kde som. Dopravila ma bezpečne cez všetky krajiny až na Slovensko a za to veľká vďaka. No hlavne vďaka za zážitky na mojej "ceste snov" so zájazdom To najlepšie z Južnej Ameriky v auguste 2019.

Každý deň TOP

Lubor Kobich

18

15:41

aug

2019

Obavy o Machu Picchu? Viac o krajine

Obavy o Machu Picchu?

UNESCO poslalo do Peru už nespočetné množstvo listov ohľadom ochrany 7. novodobého divu sveta, Machu Picchu. Dnes to je list, v ktorom žiada informácie o stavbe kontroverzného medzinárodného letiska, ktoré sa má otvoriť neďaleko Cuzca, najbližšieho väčšieho mesta k Machu Picchu. Peru doteraz jasne neuviedlo, aký dopad bude mať nové letisko na ochranu inkských pamiatok v oblasti. Peru pripomínajú záväzok ochrany kultúrneho dedičstva a tlačia na to, aby pri tom stále spolupracovali s UNESCO. Peru ma odpovedať do 25.8.2019, aký bude ďalší postup. Je to už dlhá doba, čo sa o tomto letisku šepká. Síce priblíži turistov k najcennejším pamiatkam krajiny, no zároveň sa extrémne zvýši celkový počet návštevníkov, čo ohrozuje zachovanie pamiatok pre budúce generácie. Veď už teraz má Machu Picchu dvojnásobne viac návštevníkov, než je odporúčané UNESCO-m. Nehovoriac o ničení pamiatok na úkor výstavby nového letiska. Prezident Peru, Martín Vizcarra, počas prejavu v Deň nezávislosti, upokojoval ľudí, ktorí mali zo stavby letiska obavy a boli vyslovene proti. Ministerstvo dopravy oznámilo, že už pravdepodobne nič nezastaví dokončenie nového letiska do roku 2023. Padne teda za obeť viac inkských pamiatok na úkor tohto „progresu“? Budeme to sledovať.

Obavy o Machu Picchu?

Daniela Mihaldova

23

00:38

júl

2019

Chile Peru Bolívia - La Paz Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - La Paz

Opúšťame ranné Puno, ale s jazerom sa ešte nelúčime. Budeme popri ňom prechádzať do ďalšej krajiny, do Bolívie. Ideálne vyraziť čo najskôr, aby sme v dobrom čase prišli na hranicu. Teraz už to ide relatívne rýchlo, ale pamätáme si časy, keď sme tam čakali hodiny. Peruánsky vidiek je skutočne zaujímavý, tehlové domy bez omietky, všade naokolo nápisy z minulých, alebo nasledujúcich volieb. Zastavujeme na jednom vyvýšenom mieste, nazvime ho Mirador, a teda vyhliadka. Pod nami jazero Titicaca v celej svojej kráse a my sa nestačíme vynadívať a zároveň robiť panorámy. V jazere chovné stanice, kde dochovávajú pstruhy. Áno, tie, ktoré Vám včera tak chutili. Zobrali ste si plavky a uterák? Ak patríte medzi ľadové medvede, môžete vyskúšať aj vodu s teplotou okolo 9°C a dať si aj zopár temp. Takmer v každej skupine sa nájde aspoň jeden odvážny Bubák. Nebojte sa, nezamrznete. Za zahriatie máme predsa so sebou Pisco! Pár kvapiek na zem pre Pacha Mamu, Matku Zem, a hneď je nám teplejšie. Okolo najvyššie položeného splavného jazera sveta sa pomaly presúvame k hraničnému prechodu v mestečku Desaguadero, podľa rieky, ktorá tvorí hranicu a zároveň je to jediný odtok z jazera. Vystupujeme, s batožinou nám pomôžu miestni mládenci na špeciálne upravených nákladných bicykloch, ktorí nám kufre s úsmevom prenesú na druhú stranu (za pár soles, samozrejme). Soles zamieňame za bolivianos a ideme vyriešiť administratívne veci. Niekedy sme tu čakali niekoľko hodín, teraz to ide rýchlejšie. Prvé fotky s tabuľou Bienvenidos a Bolivia, meníme prvé bolivianos, nasadáme tu do autobusu a pokračujeme. Po ceste zastavujeme v Tiwanaku, prezrieť si túto významnú archeologickú lokalitu. Stihneme aj obed v mestečku Tiwanaku a pokračujeme do Najvyššie položeného hlavného mesta na svete, do La Pazu. Prechádzame predmestím El Alto, ktoré má ale viac obyvateľov, ako samotné hlavné mesto. Tehlové domy, kam oko dovidí. A zrazu – pred nami La Paz. Mesto v údolí, v pozadí zasnežené 6 tisícové štíty. Nestačíme sa vynadívať a už teraz vieme, že La Paz patrí medzi najkrajšie mestá, aké sme kedy videli. Presun do hotela neďaleko centra. Nadmorská výška už nám takmer nerobí problém, ale čaj z koky si dáme. Už sme si naň zvykli a pred spaním padne vhod. Foto: Bienvenidos a Bolivia! Autor: Ľ.Kučera.

Chile Peru Bolívia - La Paz

Ľubor Kučera

22

10:59

júl

2019

Chile Peru Bolívia - presun do Puna Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - presun do Puna

Dnes nás čaká zaujímavý presun. Budeme prechádzať náhornou plošinou medzi Peru a Bolíviou, Altiplanom. Po tibetskej je to druhá najrozsiahlejšia náhorná plošina na svete. Odchádzame skoro ráno, aby sme v dobrom čase prišli do nášho dnešného cieľa - do Puna. Už po prvých kilometroch vidíme, že dnešný prejazd bude iný. Púšť z okolia Limy vystriedali zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Viete, aký je rozdiel medzi lamou, alpakou a vicuñou? Jasne si to vysvetlíme a razom ich každý Bubák bez problémov rozozná. Zároveň sa dozviete, ktorá vlna je najlepšia na šál, či sveter. Odísť z Peru bez svetra s lamou by bol hriech. Pomaly sa blížime k najvyššiemu bodu dnešného presunu – priesmyk La Raya. Sme vo výške 4 335m.n.m. Povinná fotka s tabuľou musí byť. Okolo nás 5 tisícové vrcholce a zopár peruánskych Indiánov, ktorí stoja pri svojich stánkoch. Peruánske mestečká po ceste, život indiánskych obyvateľov. Aké majú postavenie v spoločnosti? Čo ich trápi? Všetko sa dozviete. Cesta ubieha rýchlo, žiadne ostré zákruty, len relatívne rovná cesta. Jedli ste už hamburger z Alpaky? Budete mať možnosť ho ochutnať. Nadmorskú výšku už postupne cítime, ale dostanete rady, ako tento pobyt prežiť bez problémov. Naši klienti to bez ťažkostí zvládnu. Pre bližšie info si prečítajte pokyny k zájazdu, sú k dispozícii na našom webe. Prechádzame mesto Juliaca, najväčšie mesto oblasti s nelichotivou prezývkou Najškaredšie mesto Peru. Pokračujeme do Puna, najväčšieho peruánskeho mesta na brehu jazera. Smerujeme priamo do prístavu, aby sme navštívili unikátne plávajúce ostrovy vyrobené z rákosia totora, na ktorých prežívajú zvyšky miznúcej populácie pôvodných Indiánov Los Uros. Započúvame sa do miestneho, zvláštneho indiánskeho jazyka Aymara, a naučíme sa aspoň pozdrav. Ideme predsa na návštevu, a pozdraviť je základná slušnosť: „Kamisaraki“. Neuveriteľne fotogenické miesta, vysvetlíme si, ako sa taký ostrov poskladá, a kde chodia mladí, ak chcú mať trochu súkromia pre seba. Postupne sa zvečerieva a my už cítime nastupujúci chlad z jazera. Vraciame sa do prístavu a presúvame sa do hotela. Bývame v centre a všetko máme v pešej dostupnosti od hotela. Vítame možnosť dať si čaj z koky, ktorý tu podávajú v každom hoteli. Rozmýšľate, čo si dať na večeru? Je takmer povinnosť si dať rybu s názvom trucha (čítaj truča - pstruh) z jazera Titicaca. Po večeri ešte krátka prechádzka k hotelu. Príjemná, takmer prímorská atmosféra, to všetko Vám ponúka Puno. Spomínate si ešte, že sme ráno vyrazili z Cusca? Foto: Kamisaraki BUBO! Autor: Ľ.Kučera.  

Chile Peru Bolívia - presun do Puna

Ľubor Kučera

21

22:26

júl

2019

Chile Peru Bolívia - Machu Picchu Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - Machu Picchu

Dnes nás čaká jeden z vrcholov našej cesty, slávne MACHU PICCHU! Zabudnuté inkské mesto. Odchádzame skoro ráno z hotela. Pre tých aktívnych je možnosť pešieho výstupu po Ceste Inkov až k samotným ruinám. Prípadne, možno zvolíte radšej pohodlnejšiu alternatívu a vyveziete sa autobusom za malý príplatok 12 USD (odporúčame). Nezabudnuteľná panoráma so štítom hory Huayna Picchu v pozadí. Môžete to vidieť 100x na fotkách, ale nedá sa to porovnať s pocitom, keď to človek uvidí naživo. Miesto, kde človek cíti energiu starobylej kultúry Inkov, a až odmieta uveriť, v akom dobrom stave sa zachovalo. Prečo nebolo nikdy dobyté? A na aké účely slúžilo? Všetky tieto otázky si zodpovieme. Prehliadka mesta, pri ktorej urobíte desiatky fotiek. Dávame si súťaž, kto najlepšie zachytí výraz pózujúcej lamy. Keď si budete robiť s lamou selfie, tak pozor – keď sa priveľmi priblížite, tak pľujú. Pohybuchtiví majú ešte možnosť si vyšliapať dva nenáročné treky, ktoré môžete v okolí ruín absolvovať, Slnečná brána alebo Inkov most. Alebo dáte prednosť rozjímaniu na tomto magickom mieste? Prípadne, ešte máte možnosť vyskúšať bazén s termálnou vodou priamo dole v mestečku, a vrátiť sa tak do Cusca dokonale oddýchnutí. Poobede vyrážame vláčikom späť do Ollantaytamba a následný presun späť do Cusca. Machu Picchu bolo vyhlásené za novodobý div sveta, a verte, že Vás nesklame ani na sekundu! A pre odvážnych sa už večer pripravuje na večeru morské prasiatko Cuy. Určite odporúčame ochutnať túto gurmánsku špecialitu z Ánd. Ideme do kvalitnej a overenej reštaurácie. Garantujeme TOP gurmánsky zážitok. Foto: Dobrú chuť! Autor: Ľ.Kučera.

Chile Peru Bolívia - Machu Picchu

Ľubor Kučera

13

13:21

júl

2019

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu

Kufre nechávame v hoteli a berieme si batohy. Prichádza deň, na ktorý sme sa všetci tešili. Na jednu noc opúšťame Cusco a vyrážame smer Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžikov nášho putovania. Cez údolie rieky Urubamba sa presunieme do mesta Ollantaytambo. Naša skupina chce vidieť čo najviac, a preto prechádzame posvätným údolím rieky Urubamba. V Ollantaytambe začína naša bájna cesta vláčikom do mestečka Machu Picchu Pueblo. Táto cesta je vždy zážitok. Vlak je jediná možnosť, ako sa k Machu Picchu prepraviť. Na mieste lístky nekúpite, ale my už ich máme niekoľko dní vopred zabezpečené. 100% kvalitný servis BUBO. Prichádzame do malebného mestečka, ktoré nám bude pripomínať lyžiarske stredisko. Vysoké štíty sú všade okolo nás. Oproti Cuscu sme zišli o vyše tisíc výškových metrov, a tak sa dýcha dobre. Plavky sme si pribalili, a preto nevynecháme termálne pramene. Práve preto sa mestu hovorí aj Aguas Calientes. Kúpanie v termáloch nám veľmi dobre padne po celom dni. Očakávania narastajú a naša cesta graduje. Jeden pohárik pred spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, na druhý deň zabezpečila pekné počasie. Tam kdesi nad nami je Machu Picchu, a od vzrušenia sa ani nedá zaspať. Nezabudnite si premazať fotky a dobiť baterky, zajtra to bude veľkolepé!  

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu

Ľubor Kučera

11

11:38

júl

2019

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca

Po rannom vstávaní sa presúvame na letisko. Tentoraz letíme na severovýchod Peru, do mesta Cusco. Mesto, ktoré vyrástlo na inkských základoch, rozložené po okolitých údoliach, a z ktorého si Španieli urobili základňu pre ďalšie objavy. Sme ubytovaní v absolútnom centre, v hoteli koloniálneho štýlu, doslova niekoľko metrov od hlavného námestia, Plaza Mayor (možnosť objednať si prémiový boutique hotel JW Marriot El convento umiestnený v historickej budove kláštora zo 16.storočia, ktorý získal ocenenie World Travel Awards 2018 v kategórii najlepší hotel kultúrneho dedičstva). Cusco, v preklade pupok sveta, bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Práve tu v meste a okolí sa nachádzajú najkrajšie pozostatky stavieb, ktoré nám Inkovia zanechali. Ideme si pozrieť štyri najznámejšie z nich, ktoré sa nazývajú Cuatro ruinas (štyri ruiny). Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátna stavba, o ktorej Španieli vyhlásili, že to musí byť dielo diabla. Strávime tu takmer hodinu a pol, nevieme sa vynadívať. Ale je čas pohnúť sa ďalej. Nasleduje posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj jaskyne a tunely pod skalou. Máme chuť na niečo malé, a tak si dávame Choclo con queso (čítaj čoklo kon keso), veľkozrnnú andskú kukuricu, ktorá sa zvykne jesť s ovčím alebo iným syrom. Pokračujeme k spirituálnym kúpeľom Tambo Machay, kde Inka prichádzal s celým svojim sprievodom, keď sa potreboval poradiť s bohmi o problémoch súvisiacich s ríšou. Neďaleko sa ešte zastavíme pri pevnosti Puca Pucara, červenej pevnosti, ktorá strážila okolie, ako aj cestu do Cusca. Poobede pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compañia de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej), a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Ale lovenie zážitkov nekončí! Práve dnes je futbalové finále Copa Americana, a Peru hrá proti Brazílii. Tisícky ľudí sú na námestí a fandia svojmu tímu. Ostatní pri televíznych obrazovkách. My nemôžeme ostať stranou. Pripomína mi to, keď som bol pred takmer dvomi rokmi na tomto istom mieste, Peru porazilo Nový Zéland a postúpilo po 44 rokoch na Majstrovstvá Sveta. Cusco nás všetkých dostalo.

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca

Ľubor Kučera

09

04:01

júl

2019

Chile Peru Bolívia - Začíname: Lima Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - Začíname: Lima

Začíname v majestátnom Meste kráľov. Väčšina turistov Limu obchádza (čo je veľká škoda), ale my v BUBO chceme tomuto mestu venovať čas a pochopiť tak súvislosti. Bývalá metropola španielskeho miestokráľovstva v Južnej Amerike a centrum Nového sveta. Práve odtiaľto vyrážali španielski conquistadori na ďalšie výpravy smerom na juh kontinentu. Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecky vyrezávané skvosty. Prehliadku začíname v kláštore San Francisco, ktorý patrí k najkrajším v Novom svete, aj vďaka originálnym, zachovaným kachličkám azulejos. Máte zrazu pocit, že sa nachádzate v čarovnej Andalúzii? Španieli priviezli okrem svojej kultúry aj originálne azulejos práve z tohto španielskeho regiónu. Po prehliadke kláštora nemôžeme vynechať vzrušujúce katakomby, ktoré patria k najzachovalejším na kontinente. V neďalekom parku si pozrieme jedinú sochu Francisca Pizzara v meste a z tohto miesta uvidíme aj rozsiahle štvrte chudobných , tzv. „pueblos jovenes“. Lima, to je kontrast bohatých a chudobných štvrtí. Pokračujeme uličkami Limy, až prídeme k najstaršej univerzite v Novom svete: Universidad San Marcos. Medzi jej absolventov patria napr. známy predstaviteľ avantgardy César Vallejo, alebo držiteľ Nobelovej ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvieženie si na ulici kúpime čerstvé ovocné šťavy za pár soles, a prídeme na námestie Plaza San Martín. Kto bol tento známy libertador („osloboditeľ“), a prečo má v strede námestia sochu? Magické námestie, kde koloniálne budovy vystriedali tie republikové z 19.storočia, má úžasnú atmosféru, hlavne večer po zotmení, a je to priam ideálne miesto na vychutnanie si najznámejšieho peruánskeho drinku, Pisco sour. Po obchodnej ulici Jirón de la Unión sa opäť dostávame do koloniálneho centra priamo na najznámejšie námestie, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v ktorej sú uložené pozostatky Francisca Pizarra, pokoriteľa ríše Inkov a prvého miestokráľa. Donedávna sa tu nachádzala aj jeho socha. Už sme aj vyhladli, a preto je čas na obed v TOP reštaurácii, doslova pár metrov od námestia. Málokto vie, že peruánska kuchyňa patrí k najlepším na svete a Peru získalo niekoľkokrát za sebou ocenenie TOP gastronomická destinácia sveta. Ochutnávame „peruánske sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkovom náleve), alebo typické Lomo Saltado. Kde sa v Lime nachádza Národný futbalový štadión? Krásne parky ako napr. Parque de La Exposición, alebo Parque de La Reserva. Večer ešte stíhame posledný drink dnešného dňa. V Lime navyše ponúkame aj možnosť objednať si prémiový hotel Sheraton, vzdialený len pár stoviek metrov od historického centra. Tak čo, ochutnáte s BUBO Južnú Ameriku?  

Chile Peru Bolívia - Začíname: Lima

Ľubor Kučera

05

16:12

jún

2019

Tarantulu Margaritu ešte nepoznáte Viac o krajine

Tarantulu Margaritu ešte nepoznáte

Dokonalé ticho, dokonalá tma. Je počuť iba tajomné zvuky pralesa. Snažíme sa pohybovať ako divoké zakrádajúce sa šelmy na love - nevyplašiť miestnu nočnú hmyzofaunu, aby potom poriadne nevyplašila aj ona nás. Jeden deň v Amazónii a človek sa cíti ako Indiana Jones. Zážitkov si tu na nás počkalo nemálo - dramatické divadlo ryby loviacich vydier obrovských vystriedal lenivý leňochod leňošiaci v korunách jeho obľúbenej cekropie. Prišli sa nám ukázať aj hravé opičky saimiri, ktoré si ľahko pomýlite s veveričkou vďaka ich trpasličiemu vzrastu. Nažívajú si v symbióze s malpami kapucínskymi, ich omnoho väčšími príbuznými, ktorí svojím vzhľadom a zafarbením pripomínajú rovnomenných mníchov. Svojím skackaním v korunách stromov sa saimiri postarajú kapucínom aj o potravu vďaka tomu, že pozobúdzajú hmyz skrývajúci sa v konároch stromov a malpy už prichádzajú rovno k prestretému stolu. Jazero Sandoval nám odhalilo aj archaického vtáčieho čudáka hoacina chocholatého. Dlhoročný kamarát BUBA, amazonský sprievodca Jorge už jedol všeličo – morské prasiatko, mačku, opicu na rôzne spôsoby…hoacina by ale do úst nedal. Jeho mäso má totiž veľmi nevábivú arómu. Niet sa čo čudovať, veď pri komplikovanom tráviacom procese hnije nemálo rastlinnej potravy už v jeho hrvoli, ktorý tvorí až tretinu hoacinovho tela. Volajú ho aj astmatický vták, jeho ťažké dýchanie budete počuť už z diaľky. Toto esteticky pohľadné čudo akosi však nestíha uniknúť našim zvedavým objektívom. Od ostatných svojich kolegov sa totiž líši ďalšou zvláštnosťou – nedokáže zväčša preletieť viac ako pár metrov, na druhej strane je ale pomerne dobrým plavcom. Po zotmení nám Jorge sprostredkuje ozajstné dobrodružstvo. Zoznámime sa s teritoriálnym, ale priateľským kaimanom Cocom a pri prechádzke temným hustým pralesom spoznávame aj samotnú kráľovnú. Margarita na rozdiel od svojej susedy Palomy nie je zrovna domased, a preto sa veľmi tešíme tomuto vzácnemu stretnutiu. Tento osemnohý chlpáč je totiž pre človeka ešte menej nebezpečný ako včela. Jeho jed môže spôsobiť alergickú reakciu či opuchnutie, určite ale nezabíja na počkanie. Samozrejme, kým jej osem očí nezočí malého marsupiala. Nespútaná príroda v priamom prenose.  

D

Daniela Snováková

24

04:59

feb

2019

Let nad Nazcou Viac o krajine

Let nad Nazcou

Už hodiny prechádzame fascinujúcou púšťou, kde sa scenéria mení každých pár minút. Hory sú nahradené pieskovými dunami, ktoré sa následne menia na kamenitú a vyprahlú púšť. Slnko prijemne hreje, na oblohe ani mráčika a vietor pofukuje len symbolicky. Zastavujeme pred závorou, a po kontrole prechádzame na neveľké parkovisko. Berieme si pasy a foťáky a vchádzame na letisko Marie Reiche, ktorá mestečko Nazca preslávila po celom svete. Bola to nemecká vedkyňa, ktorá skúmala tajomné obrazce v tejto vyprahlej púšti. My sme sa rozhodli nevidieť ich len z neďalekej pozorovacej veže, ale pozrieť sa na ne aj z vtáčej perspektívy. Preto platíme letiskový poplatok, pre istotu vynechávame obed a vystupujeme na váhu, ktorá určí naše miesto v maličkej Cesne. Prechádzame bezpečnostnou kontrolou, dostávame ilustračnú mapku s nákresmi obrazcov, ktoré budeme môcť vidieť, a slúchadla, cez ktoré s nami komunikuje pilot. Nastupujeme do lietadla a dobrodružstvo sa začína. Odlet trošku hádže a sme mierne nesvoji. V tom sa však ozve pilot a vysvetľuje nám, že sa nemáme ničoho obávať a svoju pozornosť máme upriamiť na miesto medzi kolesom a krídlom, kam nám bude smerovať obrazce. Spočiatku je naozaj ťažké v tej obrovskej spleti čiar a riečísk nájsť tie správne línie. Každým ďalším obrazcom sa to však zlepšuje a naše nadšenie rastie. Vidíš veľrybu? A čo kozmonaut ci kolibrík? Alebo opica … V nemom úžase však zostávame, keď sa dostávame na obrazec Stromu života, ktorý sa nachádza neďaleko cesty. Práve okolo prechádza autobus a vyzerá pri ňom ako mravec. Vtedy si uvedomujeme, aké neskutočne veľké tieto obrazce sú. Nie sme si istí, či ich vytvorili starobylé civilizácie, ale aj tak nám v hlave vyvstáva obrovské množstvo otázok. Ak nie oni, tak kto? Prečo a ako? Ako je možné vytvoriť niečo také geometricky presné, o takej veľkosti? Pridajte sa k nám najbližšie aj vy a niektoré z týchto tajomstiev vám poodhalíme.  

Let nad Nazcou

Peter Hliničan z BUBO

11

05:08

feb

2019

Wayna Picchu Viac o krajine

Wayna Picchu

Výstup na horu Wayna Picchu. Prehliadka inkskej citadely Machu Picchu patrí k tomu najlepšiemu, čo sme na našich cestách zažili. Avšak máločo predčí zážitok vidieť tento div sveta ako na dlani. Preto sa hneď po prehliadke vydávame od Strážneho domčeku smerom k ikonickej hore, ktorá sa týči krížom cez archeologický areál. Na jeho konci prechádzame popri “posvätnej skale”, ktorá reprezentuje božstvá, ktoré uctievali Inkovia - hory. Zapisujeme sa na ‘vrátnici’. Čaká nás výstup na horu Wayna Picchu až do výšky takmer 2700 metrov. Musíme zdolať takmer 400 výškových metrov po strmých plošinách, a preto ten zápis. Prvých 20 minút stúpame prikrytí subtropickým porastom a pripadáme si ako v pralese. Potom sa dostávame na priame slnko a začína náročnejšia časť - 25 minút na priamom slnku. Ako horské kozy stúpame po uzučkých kamenných schodoch vysekaných Inkami priamo do skaly. Pod nami sa stovky metrov nenachádza vôbec nič. Len hučiaca rieka Urubamba, ktorá si vymlela svoje koryto pomedzi majestátne hory na okolí. Po viac ako hodine sa dostávame unavení konečne na vrchol, a srdce sa nám na chvíľku zastaví. Pre toto sme prišli. Len pár sto ľudí ma každý deň právo obdivovať legendárne Machu Picchu z vtáčej perspektívy, a my patríme medzi nich. Je to pohľad pre bohov. Preto len tichučko sedíme a vychutnávame si výhľady na túto prekrásnu citadelu najväčšej ríše indiánskej Ameriky. Tá namáha stála za to.  

Wayna Picchu

Peter Hliničan z BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

Priekopníci luxusných expedícií

Najvyššie zľavy teraz!