Fórum

145 príspevkov

16

10:44

feb

2021

Korona v Peru Viac o krajine

Korona v Peru

Korona v Peru BUBO vám prináša aktuálne postrehy, tentokrát aj z Latinskej Ameriky. Peruánska vláda začiatkom januára oznámila dohodu so spoločnosťou Sinopharm o nákupe 38 miliónov dávok vakcíny. Krajina iba nedávno dostala prvé vakcíny pre zdravotníkov v prvej línii. Program očkovania proti covidu sa tam teda mohol konečne začať. A rovno aj s problémami! Vyplávalo na povrch, že ministerka zdravotníctva Pilar Mazzetti a ministerka zahraničných vecí Elizabeth Astete už boli tajne zaočkované. A to vraj zo "zvyšnej dávky". Bývalý prezident Martín Vizcarra potvrdzuje, že aj on sa so svojou manželkou v októbri minulého roka dostali k vakcíne, ale to má byť v rámci kampane OK. Peruánsky prezident Francisco Sagasti má informácie, že sa však stratilo až 2000 extra vakcín. Kde sú a kto ich dostal? Sagasti nariaďuje okamžité vyšetrenie toho, kto ešte z politických predstaviteľov krajiny bol v priebehu posledného pol roka tajne zaočkovaný. Peruánsky národ zúri. Pandémia si v Peru vyžiadala život vyše 300 doktorov a 120 sestričiek a ďalších 20 000 sa infikovalo. Situácia sa dáva do poriadku, no zatiaľ je otázne, či aj tu ponúknu postupne odstupujúcim politikom priestor v prvej línii. Každopádne, nech už sme všetci zaočkovaní! Peru je fantastická krajina. Na Machu Picchu sme priviedli tisíce nadšených klientov, v Cuzcu sme pre vás osobne objavili hotely, kde spávajú princezné, a vyzerajú ako inkské paláce. Keď sa pandémia skončí, určite na Peru stále myslite, ako na svoju ďalšiu destináciu. Machu Picchu je podľa mňa navždy najkrajší zo 7 divov sveta. Zdroj.

14

11:28

okt

2020

Bezpečne v Južnej Amerike Viac o krajine

Bezpečne v Južnej Amerike

Bezpečne v Južnej Amerike Svetová rada pre cestovný ruch (WTTC) používa špeciálnu značku, ktorá cestovateľov upozorňuje na destinácie a podniky cestovného ruchu, ktoré dodržiavajú zdravotný a hygienický protokol vydaný WTTC. Túto značku začínajú získavať aj destinácie v Južnej Amerike, kde sa po Ekvádore pridáva na zoznam už aj Peru. Práve včera si Peruánci vybehli k Machu Picchu, aby tam túto fantastickú správu oslávili tradičným inkským rituálom. Na prvom oficiálnom zájazde v Peru bolo BUBO v roku 1999. Cestu sme pripravovali dlhé mesiace, víza sme vybavili doslova so šťastím (dnes víza nie sú potrebné). Južná Amerika bola pre nás veľká neznáma. Na internete sme toho veľa nenašli a o hoteloch sme ani len netušili. Mali sme len odvážne plány, fax a chuť vyraziť. Všetko sa nám podarilo a program sme dokázali splniť už vtedy na 110%. Dostali sme sa aj na ľudoprázdne Machu Picchu a navštívili sme mesto Arequipa presne 2,5 roka pred zemetrasením, ktoré ho vtedy zničilo. Do Peru sme začali cestovať pravidelne a odovzdávame si silné know-how zo sprievodcu na sprievodcu do dnešných čias. Stali sme sa tak odborníkmi na riešenie problémov, ktoré sa v tejto časti sveta vyskytnú, a našich spoľahlivých lokálnych partnerov poznáme už 20 rokov. Peru sa za tie roky stalo gurmánskou mekkou Južnej Ameriky. V hlavnom meste Lima sa nachádzajú reštaurácie, ktoré sa v rebríčku najlepších reštaurácií Latinskej Ameriky podľa World Best dostali do TOP 15 (Maido, Central, Osso, Isolina a Astrid y Gastón, a z toho sa Maido umiestnilo na 1. mieste a Central na 2. mieste).

08

02:03

apr

2020

Peru a covid Viac o krajine

Peru a covid

Peru a covid Situácia, ktorej čelíme, tu ešte nebola. Svet sa zastavil, a my všetci, ktorí milujeme cestovanie a navyše v tomto odvetví aj pracujeme, dúfame, že sa čo najskôr rozbehne. Štáty na svete, ktoré sú postihnuté pandémiou vírusu Covid-19 reagujú na danú situáciu rôzne. Veľa krajín Latinskej Ameriky situáciu nepodcenilo a napriek tomu, že to v danom momente nebolo potrebné, urobili kroky, ktoré neurobili ani vyspelé krajiny západnej Európy. Jedna z týchto krajín je Peru. Záchranný plán tejto andskej republiky hodnotia zahraniční komentátori ako najlepší v rámci Latinskej Ameriky. Ochrániť ľudí a zničiť vírus. Aj za cenu obmedzenia stretávania sa a sociálnych kontaktov. Dňa 15.marca Peru ako prvá krajina v rámci Latinskej Ameriky vyhlásilo celonárodnú povinnú karanténu a zavrelo svoje hranice, hoci do toho dňa bol potvrdených iba 71 prípadov a žiadne úmrtie. Nasledoval zákaz vychádzania v noci a od poslednej nedele (5.4.) platí nové nariadenie. Prezident Martín Vizcarra oznámil, že možnosť vychádzania bude rozdelená podľa pohlavia. Muži môžu opustiť svoje príbytky v pondelky, stredy a piatky. Ženy pre zmenu v utorky, štvrtky a soboty. V nedeľu sa odporúča zdržiavať sa doma. Spolu s týmto rozdelením prišli aj ďalšie, tentokrát ekonomické novinky. Peru vyčlenilo peniaze na pomoc najchudobnejším obyvateľom a tak isto aj živnostníkom, ktorí dočasne prišli o svoje príjmy. Navyše obyvatelia dostali prázdniny na splátky pôžičiek a príspevky na súkromné dôchodkové poistenie. Možno sa nám tieto opatrenia zdajú známe, ale nezabúdajme, že hovoríme o Latinskej Amerike a krajine tretieho sveta. Spolu s ozdravením obyvateľstva ide ruka v ruke aj ozdravenie ekonomiky a hospodárstva. Politické hry spolu s populizmom idú stranou. Mladá, sympatická a veľmi šikovná ministerka ekonómie a financií María Antoineta Alba, ktorú menovali do funkcie iba v októbri minulého roka, pochopila, že ekonomická stránka potrebuje minimálne takú pozornosť ako zdravotná. Predstavila smelý plán, ktorý počíta so záchranným balíkom v objeme 25 miliárd USD, čo tvorí približne 12% HDP krajiny. Len pre porovnanie, väčšia Argentína schválila balík v objeme 5,7 miliardy USD, čo tvorí 1% HDP krajiny. Držme Peruáncom palce, aby túto krásnu krajinu bolo možné čo najskôr navštíviť. #YoMeQuedoEnCasa (#JaZostávamDoma) Foto: María Antoineta Alba. Autor: larepublica.pe

07

09:02

apr

2020

Nazca, obrazce lietadlom Viac o krajine

Nazca, obrazce lietadlom

Nazca, obrazce lietadlom Sú asi tri hodiny poobede, jemne pofukuje, a slnko páli. Prechádzam bezpečnostným skenerom. Aj na takom malom letisku v Nazca platia prísne pravidlá. Môj vreckový nožík ostáva u kamaráta v kapse. Vidím naše lietadlo. Prúdová Cessna so 6 miestami a dvomi pilotmi. Nastupujeme podľa váhy. Zas sedím pri okne. Pomaly štartujeme a čochvíľa sa vznášame vo vzduchu. Našťastie pilot otvoril okno. Aj tak nám je „horúco“, a trochu to hádže. Stabilizujeme letovú hladinu. Výškomer mi nameral cca 800 m nad povrchom. Pilot začína prvé oblúky. Cítim sa ako na húsenkovej dráhe. Prvý obrazec: vidíme „kozmonauta“.. stále taká húsenková dráha. Človek si zvykne, ale teplo mu je stále.. Jeden z najkrajších obrazcov je asi kondor. Prelietame nad ním aj cestou naspäť. Posledným obrazcom pred pristátím sú aquadukty, ktoré indiáni tejto starobylej kultúry postavili. Sú stále funkčné. Pristávame. Za nami sú asi tri lietadlá našej skupiny. Musíme sa čakať. „Tak sa všetci ukľudníme“, znie moja otrepávka v takýto čas na tomto letisku. Naše žalúdky si trošku musia oddýchnuť, aj keď sú silné. Smejeme sa. Je tu množstvo malých stánkov s peruánskymi suvenírmi a magnetkami Nazca. Asi tak po polhodine sme všetci. Už len samotný let je zážitkom. Hojdanie na húsenkovej dráhe s prídavkom výhľadu na niekoľko sto ročné geoglyfy. Tieto geoglyfy sú svetovo unikátne, aj keď na iných kontinentoch sa našli podobné v inom rozsahu. Raz totiž jeden letec, v časoch, keď obloha ešte nepatrila ľuďom, prelietal nad púšťou a zbadal zvláštne obrazce. Tie sa dajú vidieť, samozrejme, len z výšky. Odhaduje sa, že kultúra Nazca ich do púšte nakreslila v období, kedy v Európe franskí kňazi začali šíriť kresťanstvo a po nich Vikingovia začali svoje dobyvačné výpravy. O týchto indiánoch sa veľa nevie. Zanechali po sebe veľmi málo a zanikli veľmi rýchlo a náhle. Nechali po sebe približne 300 obrazcov a nespočetné množstvo línií. Zaujalo ma napríklad, že tieto línie vedú elektrický prúd 8000 krát rýchlejšie. Koncom novembra minulého roku skúmali 520 km² rozsiahlu púšť Nazca japonskí vedci, a objavili 140 nových objektov a kresieb, ktoré pomaly pohlcovala krajina. Obrazce ako také sú a budú ešte nejaký čas veľkou záhadou. Pre mňa to je vždy zážitok. Vidieť ich takto neporušené už niekoľko stovák rokov. Zamyslieť sa nad tým, čo všetko zažili.. preto ich radím do miest, ktoré treba na svete vidieť.

30

08:14

dec

2019

Islas Ballestas - ostrovy v Peru Viac o krajine

Islas Ballestas - ostrovy v Peru

Islas Ballestas - ostrovy v Peru Vyrážame člnom smer otvorený oceán. Nachádzame sa v Peru, v oblasti Ica a tesne za prístavom Paracas. Mierime na otvorené more zhruba 12 km od pevniny. Tu sa nachádzajú drobné ostrovčeky menom Islas Ballestas. O rozlohe 0,12 km², sú rezerváciou pre záchranu morských živočíchov. Suly modronohej, Tučniaka jednopáseho ale aj Uškatca kalifornského. No v neposlednom rade aj radu iných morských vtákov, ktoré tu nachádzajú prostredie a podmienky na hniezdenie. Ešte v minulom storočí sa tu zbieralo guáno a vyvážalo na pevninu. Teraz sem chodia turisti a milovníci prírody a vtáctva vidieť na vlastné oči množstvo súl a kormoránov, lietajúcich nad ostrovmi, a ešte väčšie množstvo uškatcov a tučniakov váľajúcich sa na plážach. Pre nás sú to možno obyčajné ostrovy, no pre nich to je raj. Svojím spevom a krikom sa prekrikujú v boji o miesto na pláži alebo na hniezdenie. Naozaj úchvatný obraz pre návštevníkov. Ostrovy dostali prívlastok Malé Galapágy.

27

13:49

dec

2019

Z Aguas Calientes Viac o krajine

Z Aguas Calientes

Z Aguas Calientes O Machu Picchu bolo písané aj na našich stránkach aj mimo nich už mnoho. Pridám tentokrát krátky príbeh z mojich ciest. Aguas Calientes. Maličké tzv. hotelové mestečko so železnicou. Strategické, odtiaľ sa totiž na Machu ide. Či pešo alebo upravenými autobusmi. Vstávam o 4:00 ráno. Pretože toto miesto má určitú mágiu, hlavne skoro ráno. Všeobecne na zájazdoch začíname skoro ráno. Ráno ako také má svoje čaro, na safari v Afrike zasa kvôli aktivite zvierat a pre návštevu niektorých atraktivít sa oplatí ísť skôr, pretože počas dňa sa zaplnia ľuďmi a už si ich neužijete. Vyrážame skoro, okolo pol 6. Bus nás vezie stále hore vyššie neprístupnou džungľou. Hlavou sa vám víria mnohé myšlienky. Zrazu začínate mať úctu k staviteľom tohoto mesta. Na akých strmých svahoch to mesto postavili. Prečo vlastne ho tam postavili? Už šliapeme hore kopcom na prvé vyhliadky. Slnko už-už vyráža spoza hory a zasekáva meč do našich očí. Zalieva svahy okolitých kopcov a ruiny mesta sa doslovne kúpu v mäkkom slnečnom svetle. Sem tam sa pasie lama. Turistov tu je pramálo. Užívame si slnkom zaliate svahy a džungľu. Stúpame vyššie a začíname prehliadku ruín. V tvári sa zrkadlí nemý úžas.

04

01:22

nov

2019

Altiplano v Bolívii Viac o krajine

Altiplano v Bolívii

Altiplano v Bolívii Dnes sa budeme celý deň presúvať cez nádhernú prírodu. Budeme prechádzať náhornou plošinou Altiplano, medzi Peru a Bolíviou. Po tibetskej je to druhá najväčšia náhorná plošina, čo sa týka rozlohy. Odchádzame ráno a máme namierené rovno na hranicu s Bolíviou. Čím skôr vyrazíme, tým lepšie, aby sme čo najskôr dorazili do Cusca. Opäť sa nachádzame v Desaguadere. Tu to už dobre poznáme. Míňame posledné bolivianos a pokračujeme. Nastupujeme na autobus a vyrážame smer Cusco, veľký cieľ našej cesty - a následne Machu Picchu. Pozeráme z okna - púšte z južného Peru vystriedali zelené scenérie. Pribudli lamy a alpaky. Indiánske mestečká peruánskeho vidieka sú všade naokolo, stavby a búdy z pálených aj nepálených tehál Adobe sú všade okolo nás. Pred nami už sa pomaly ukazuje priesmyk La Raya so svojou výškou 4 335m.n.m. Odfotíme sa s tabuľou, lamou, a môžeme pokračovať. Prichádza tma, a my sa pomaly, ale iste približujeme ku Cuscu, hlavnému mestu ríše Inkov. Prichádzame do mesta a mierime rovno do centra. Krásne námestie Plaza Mayor pár metrov od nás, španielske paláce vystavané na inkských základoch. Ráno sme boli v Bolívii, večer zaspávame v Cuscu! Foto: priesmyk La Raya je najvyšší bod našej dnešnej cesty

29

17:15

okt

2019

Prechod z Peru do Bolívie Viac o krajine

Prechod z Peru do Bolívie

Prechod z Peru do Bolívie Opúšťame Puno a popri jazere pokračujeme do ďalšej krajiny, do Bolívie. Vyrazíme čo najskôr, aby sme sa v dobrom čase dostali na hranicu. Peruánsky vidiek je zaujímavý, niekedy až monotónny, tehlové domy bez omietky, kam oko dovidí. Občas volebné nápisy z minulých alebo nasledujúcich volieb. Zastavujeme nad jazerom, a ak patríte medzi ľadových medveďov a máte pri sebe plavky, toto je miesto, kde môžete vyskúšať vodu. Priemerná teplota je totiž príjemných 9 stupňov, a dať si aj zopár temp. Na zahriatie máme so sebou peruánske Pisco! Pokračujeme a pomaly sa presúvame k hraničnému prechodu v mestečku Desaguadero - podľa rieky -, ktorá tvorí hranicu a zároveň je to jediný odtok z jazera. Vystupujeme, soles zamieňame za bolivianos a ideme vyriešiť administratívne veci. Výstupná colnica v Peru a vstupná colnica v Bolívii. Magická hranica, akú ste doteraz nevideli. Chceme uloviť ďalšie zážitky a preto zastavujeme v Tiwanaku, prezrieť si najdôležitejšiu archeologickú pamiatku Bolívie. Pokračujeme do najvyššie položeného hlavného mesta na svete, do La Pazu (3 650 m.n.m.). Oficiálne je hlavné mesto Sucre, ale vláda a prezident sídlia v La Paze - v Meste mieru. Mesto El Alto, opäť tehlové domy - pred nami La Paz. Pekne učupené v údolí, a 6 tisícové štíty na pozadí. Už tušíme, že La Paz bude mesto iné - že ho zaradíme medzi najzaujímavejšie mestá, aké sme kedy videli. Pred spaním ešte jeden čaj z koky. Buenas noches. Foto: Hranica si žije svojím životom

22

05:53

okt

2019

Arequipa - k jazeru Titicaca Viac o krajine

Arequipa - k jazeru Titicaca

Arequipa - k jazeru Titicaca Máme na programe ďalší presun. Znovu stúpame do výšin. Arequipu opúšťame neradi, ale chceme vidieť viac a ísť ďalej. Presun cez majestátne Andy do kolísky významných andských civilizácií, k jazeru Titicaca. Vydávame sa na sever a pomaly za nami nechávame púštne Peru, o ktorom väčšina ľudí ani netuší. My sme ho prešli a ulovili unikátne zábery. Pred nami je Národná prírodná rezervácia Salinas, kde uvidíme prvé vicuñe. Žijú vo vysokých nadmorských výškach 4 000m.n.m. a vyššie a z diaľky nám budú pripomínať naše srnky. Viete, aký je rozdiel medzi vicuñou, alpakou a lamou? Povieme si, ktorá vlna je najlepšia na šál či sveter. Prechádzame najvyšším bodom tejto cesty, vo výške 4550m.n.m., a postupne schádzame. Nadmorskú výšku už postupne cítime, ale dáme si rady, ako to prežiť bez problémov. Prechádzame mesto Juliaca, najväčšie mesto oblasti, a pokračujeme do Puna, najväčšieho peruánskeho mesta na brehu jazera, a máme namierené priamo do prístavu. Ideme navštíviť plávajúce ostrovy z rákosia totora, kde prežívajú zvyšky pôvodných Indiánov Los Uros. Náčelník nám vysvetlí, ako sa taký ostrov skladá, ako žijú, a kde sa skryjú mladí, ak chcú mať trochu súkromia. Krásne fotogenické miesta, ktoré tu možno už o pár rokov nebudú. Pomaly sa lúčime a odchádzame späť do mesta. Na večeru si dáme miestnu špecialitu, pstruha. Foto: Pstruh z jazera Titicaca.

19

01:01

okt

2019

Arequipa - tipy na prehliadku Viac o krajine

Arequipa - tipy na prehliadku

Arequipa - tipy na prehliadku Prebúdzame sa na náhornej plošine v peruánskej púšti. Dnes nás čaká skorý odchod do najväčšieho mesta oblasti a zároveň druhého najväčšieho mesta Peru, Arequipy. Z náhornej plošiny sa presúvame znovu na pobrežie Tichého oceánu a pokračujeme po známej Panamericane, autostráde, ktorá spája po pobreží celú Južnú Ameriku, od Kolumbie až po Chile. Zastavíme sa aj na pláži, kde budeme úplne sami. Neskutočný pocit, ktorý treba zažiť! Nájdu sa odvážlivci, ktorí sa namočia v oceánskych vlnách? My ostatní ich budeme pozorovať s pivom Cusqueña. Pokračujeme popri oceáne, uvidíme desiatky kamiónov, ktoré sa presúvajú medzi Chile, Arequipou a Limou. Podvečer sa odkláňame od pobrežia a začíname stúpať na sever, do Arequipy. Z výšky 0m (oceán) postupne do výšky 2 335m, takže do výšky slovenských Tatier. Bývame v absolútnom centre mesta. Hoci unavení, spať nejdeme! Nevieme sa odtrhnúť od pohľadu na vysvietené hlavné námestie Plaza de Armas, ktoré určite patrí k tým najkrajším, aké sme kedy videli!  Potom máme na programe prehliadku mesta Arequipa. Medzi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani, zapísané v zoznamoch UNESCO, ktoré vám bude pripomínať španielske mestá. Začíname na centrálnom Plaza de Armas, kde si hneď všimneme, odkiaľ vznikla prezývka Biele mesto. Pri budovaní centra použili Sillar, bielu sopečnú horninu, ktorá sa ťaží v okolí mesta. Pokračujeme k miestnemu trhovisku San Camillo. Opäť sme tu jediní turisti. Okrem nás veľa miestnych, ktorí si vybavujú svoje klasické denné nákupy. Kúpite tu takmer všetko. Zastavujeme sa v uličke klobúkov. Sú ich tu stovky. Nie, tisícky. Arequipa, ako aj celá oblasť južného Peru, má dostatok slnka, a preto sa klobúk stal symbolom celej tejto oblasti. Čaká nás najzachovalejšia múmia Južnej Ameriky, Juanita, ktorú magazín Time vybral medzi TOP10 objavov. Pomaly je čas obeda a my v reštaurácii s výhľadom na celé námestie máme pre vás nachystanú miestnu špecialitu - Rocoto relleno, ktorá pripomína našu plnenú papriku (rocoto je druh papriky). Je trošku pikantná, ale práve kvôli tomu si objednáme miestne pivo Arequipeña. Postupne stúpame do hôr, a koncentrácia alpák a lám a hlavne výrobkov z nich sa zvyšuje. Záujemcom odporúčame navštíviť Montasterio Santa Catalina, unikátny ženský kláštor, doslova mesto v meste, ktorý sa rozprestiera na ploche viac ako 20 tisíc m². Niečo podobné len tak neuvidíte. Arequipu si skrátka zamilujete! Foto: Atmosféra pred katedrálou

17

03:44

okt

2019

Arequipaaa Viac o krajine

Arequipaaa

Arequipaaa Prebúdzame sa na náhornej plošine v peruánskej púšti. Dnes nás čaká skorý odchod do najväčšieho mesta oblasti a zároveň druhého najväčšieho mesta Peru, Arequipy. Z náhornej plošiny sa presúvame znovu na pobrežie Tichého oceánu a pokračujeme po známej Panamericane, autostráde, ktorá spája po pobreží celú Južnú Ameriku, od Kolumbie až po Chile. Zastavíme sa aj na pláži, kde budeme úplne sami. Neskutočný pocit, ktorý treba zažiť! Nájdu sa odvážlivci, ktorí sa namočia v oceánskych vlnách? My ostatní ich budeme pozorovať s pivom Cusqueña. Pokračujeme popri oceáne, uvidíme desiatky kamiónov, ktoré sa presúvajú medzi Chile, Arequipou a Limou. Podvečer sa odkláňame od pobrežia a začíname stúpať na sever, do Arequipy. Z výšky 0m (oceán) postupne do výšky 2 335m, takže do výšky slovenských Tatier. Bývame v absolútnom centre mesta. Hoci unavení, spať nejdeme! Nevieme sa odtrhnúť od pohľadu na vysvietené hlavné námestie Plaza de Armas, ktoré určite patrí k tým najkrajším, aké sme kedy videli! Foto: Cesta púšťou pred nami!

15

12:29

okt

2019

Pobrežie Peru Viac o krajine

Pobrežie Peru

Pobrežie Peru Budíme sa v najkrajšom hoteli celej oblasti, s výhľadom na oceán. Sme pri Tichom oceáne. Všade naokolo peruánska púšť, a my ideme na miesto, ktoré navštívi minimum turistov. Neďaleko polostrova Paracas, oblasti, kde žila známa predkolumbovská kultúra Paracas, sa nachádzajú ostrovy ISLAS BALLESTAS, vďaka svojej jedinečnej faune a flóre nazývané aj Malé Galapágy. Na ostrovoch je jedna z najväčších koncentrácií morských vtákov na pobreží Južnej Ameriky. Uvidíte druhy ako pelikán peruánsky, sula guánová aj kormorán červenoplutvý. Do objektívov nám ale zapózujú aj uškatce a tulene. Z lode ich máme ako na dlani. Prístav sa nachádza iba pár metrov od nášho hotela. Na obed nastupujeme do nášho autobusu a odchádzame do legendárnej Nazcy. Práve tu sa nachádza jedno z najväčších tajomstiev Južnej Ameriky – záhadné línie a obrazce Nazca v pobrežnej púšti. Diela málo známej kultúry Nazca vznikli pred dvetisíc rokmi, a ktorých význam sa dodnes nepodarilo uspokojivo objasniť. Najkrajší pohľad na obrazce je z vtáčej perspektívy. Po príchode do mesta Nazca sa presúvame na miestne letisko Maria Reiche (nemecká archeologička, ktorá zasvätila svoj život skúmaniu obrazcov Nazca), odkiaľ odletíme malým lietadlom ponad obrovské obrazce! Uvidíte psa, opicu aj kozmonauta. Unavení, ale nadšení sa presunieme do hotela v centre Nazca. Foto: Nech sa páči, nastúpte si.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste