Pri našej prehliadke hlavného mesta Peru, Limy, si na hlavnom námestí Plaza de Armas hovoríme, že v hlavnej katedrále sú uložené pozostatky dobyvateľa Inkskej ríše a zakladateľa mesta, Francisca Pizarra. Na sarkofágu vidno, že jeho hlava je oddelená od tela. Takto ho pôvodne pochovali v útrobách starej katedrály. Ako ale zomrel? Bol zabitý v jednom z mnohých povstaní pôvodných obyvateľov na začiatku kolonizácie? Možno je to prekvapivé, ale bol zabitý “svojimi” ľuďmi. Jeho smrť bola výsledkom krvavej pomsty súvisiacej so spormi o moc medzi španielskymi dobyvateľmi.
Francisco Pizarro neporazil mocnú ríšu Inkov sám. V Paname sa stretol s Diegom de Almagrom a spolu s kňazom Hernandom de Luquom vytvorili v roku 1524 spoločnosť s cieľom dobyť ríšu Inkov, známu vtedy ako Birú alebo Peru. Pizarro bol vojenským vodcom, Almagro zabezpečoval verbovanie mužov a zásobovanie, Luque sa staral o financie. Spoločne zorganizovali niekoľko expedícií, ktoré boli často neúspešné kvôli ťažkým podmienkam, nedostatku zásob a odporu domorodcov. Napokon boli ale úspešní. V roku 1532 Pizarro s malou skupinou mužov zajal inkského panovníka Atahualpu, čím začala skutočná španielska nadvláda nad Peru.
Po dobytí Inkskej ríše sa medzi Pizarrom a Almagrom začali objavovať rozpory, najmä kvôli rozdeleniu koristi a území. Španielsky kráľ spravil z Pizarra guvernéra Peru a udelil mu titul markíza, zatiaľ čo Almagrovi udelil iba titul adelantado, ktorý označoval vysokého úradníka povereného iba správou určitého územia. Toto rozhodnutie Almagra hlboko urazilo a vyvolalo medzi nimi rivalitu. Almagro sa rozhodol vydať na vlastnú výpravu do Čile, ktorá však skončila neúspechom – nenašiel bohatstvo, ktoré očakával, a vrátil sa späť do Peru.
Po návrate Almagro zistil, že v Cuzcu vypuklo povstanie Inkov pod vedením Manca Inku. Keďže veril, že Cuzco patrí do jeho správy (podľa udelených práv), rozhodol sa mesto obsadiť a zajal bratov Pizarra – Hernanda a Gonzala. Francisco Pizarro, ktorý bol v Lime, poslal na pomoc svojich vojakov, no Almagro si s vojskami poradil.
Nasledovalo niekoľko pokusov o zmierenie. Pizarro sľúbil, že sa vzdá nároku na Cuzco, ak Almagro prepustí jeho brata Hernanda. Almagro súhlasil, ale Pizarro svoj sľub nedodržal a pripravoval sa na rozhodujúcu bitku.
V roku 1538 sa odohrala rozhodujúca bitka pri Las Salinas, kde bol Almagro porazený vojskami Pizarra vedenými práve jeho bratom Hernandom, ktorého Almagro prepustil. Almagro bol zajatý, odsúdený na smrť a sťatý vo väzení v Cuzcu. Jeho hlava bola vystavená ako výstraha ostatným.
Tento akt ale vyvolal nenávisť voči Pizarrovi medzi Almagrovými prívržencami. Dňa 26. júna 1541 vtrhla skupina asi osemnástich ozbrojených mužov pod vedením Almagrovho syna do Pizarrovho paláca v Lime. Francisca Pizarra, ktorý práve večeral, obkľúčili a dobodali mečmi. Zomieral pomaly, nikto mu nezasadil smrteľnú ranu, ktorá by jeho trápenie ukončila. Po jeho smrti mu hlavu oddelili od tela, ako to on spravil Almagrovi. Prívrženci vylúpili palác tak dôkladne, že v ňom nezostalo nič okrem holých stien.
Príbeh Pizarra a Almagra je tragickým príkladom toho, ako sa pôvodné partnerstvo a spoločný cieľ môžu zmeniť na smrteľné nepriateľstvo, keď do hry vstúpia moc, bohatstvo a ambície.
Poďte s nami spoznávať fascinujúcu históriu Južnej Ameriky na jeden z našich poznávacích zájazdov v Peru.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Peru
- Prvá slovenská expedícia krížom cez Peru
- Národný park Manu
- Z Aguas Calientes na Machu Picchu
- Nazca, obrazce lietadlom
- Islas Ballestas - ostrovy v Peru
- Prechod z Bolívie do Peru cez náhornú plošinu
- Prechod z Peru do Bolívie
- Prechod z Arequipy k jazeru Titicaca
- Arequipa - tipy na prehliadku
- Cesta do Bielého mesta Arequipa
- Výlet z Paracasu
- Lima - tipy na prehliadku
- Ostrovy na jazere Titicaca
- Rady na prehliadku v Cuzco
- Vyhliadkový let nad Nazcou
- Wayna Picchu - výstup
- Cuy - peruánske morské prasiatko
- Peruánska Amazonka
- Vyhliadka nad jazerom Titicaca
- Lima - Mesto kráľov