Severný Sentinel sa nachádza v Bengálskom zálive ďaleko od hlavných ostrovov Andamského súostrovia. Tento ostrov sa môže zdať na prvý pohľad ako raj, ale nie je tomu tak, žije tam totiž najneprístupnejší kmeň na svete. Ostrov, je domovom kmeňa Sentinelčanov, ktorí odmietajú akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom a bránia sa agresivitou. Dôvod ich nepriateľstva je žiaľ neznámy, ale niektorí špekulujú, že to môže byť kvôli nešťastným udalostiam z minulosti, ktoré ohrozili ich ľudí. Možno však ide o prísahu, ktorú dedili z generácie na generáciu, alebo jednoducho o snahu chrániť si svojich ľudí pred zmiznutím v dôsledku kontaktu s vonkajším svetom. To robí z ostrova a jeho obyvateľov predmet mnohých legiend.
Konkrétne toto územie patrí Indii, ale politika a pravidlá tomuto kmeňu nehovoria nič, nakoľko tu platia prastaré pravidlá. Indická vláda totiž už v 90. rokoch zakázala sa priblížiť ku tomuto ostrovu. Vláda vyhlásila Severný Sentinel za zakázanú zónu s päťkilometrovým ochranným pásmom okolo ostrova.
Väčšina tohto územia je zalesnená a ostrov nemá žiadne prirodzené prístavy, hoci tam žije široká škála flóry a fauny, vrátane exotických vtákov, obojživelníkov a plazov. Toto miesto je absolútne neprípustné hocijakej verejnosti a zvedavým turistom.
Ostrov obýva približne 100 - 450 Sentinelčanov, no presný odhad žiaľ nie je možné určiť.
Záchranné tímy kotviace neďaleko ostrova v polovici 90. rokov opisovali nočné vatry na pláži a zvuky spevu ľudí, nie je oficiálne známe, ako sa títo pôvodní obyvatelia medzi sebou označujú a ani akým jazykom rozprávajú. Pravdepodobne žijú v zoskupení troch prípadne štyroch členov rodiny, pod malými chatrčami pokrytými listami. Po ostrove sa pohybujú nahí, majú na sebe len náhrdelníky a opasky. Potravu si získavajú pomocou lovenia, najčastejšie chytajú ryby, korytnačky a poprípade konzumujú rastliny. No na obranu nosia so sebou oštepy, luky a šípy.
Zopár zaujímavých faktov:
- V roku 2006 boli dvaja rybári zabití Sentinelcami, keď sa ich loď neúmyselne priblížila k ostrovu.
- V roku 2018 zabili amerického misionára Johna Allena Chaua, hoci sa snažil nadviazať s nimi kontakt, aby tam šíril kresťanstvo, no neúspešne.
- Severný Sentinel prežil obrovské zemetrasenie, ktoré bolo v roku 2004 a následne cunami, ktoré zabilo viac ako, 230 000 ľudí v krajine pri Indickom oceáne. Indická pobrežná stráž vyslala svoju helikoptéru na prieskum ostrova a zistila, že boli len minimálne ovplyvnení.
- Sentinelci žijú na tomto ostrove už približne 60 000 rokov.
- Tento kmeň nie je zahrnutý v sčítaní obyvateľov Indickou vládou, pretože úradníci sa sem neodvážia ísť, kvôli bezpečnosti.
Foto: Mybestplace
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh