Celá myšlienka formátu Európske hlavné mesto kultúry je jednoduchá. Každý rok dostanú dve mestá v dvoch členských štátoch Európskej únie možnosť stať sa hlavným mestom kultúry, väčšinou súťaží jedno staršie členské mesto a jedno nové v rámci EÚ. Pod pojmom kultúra nemyslíme len umelecký program, ale aj celkovú kvalitu života, pohľad na európske hodnoty, ekológiu a aktívny verejný život.
Tomu, aby sa mesto stalo Európskym hlavným mestom kultúry, predchádza dlhá príprava, niekedy začína samotné plánovanie, písanie projektov približne šesť rokov dopredu. Je to neskutočná šanca ukázať ľuďom v Európe, čo sa deje v meste Trenčín. Predstavuje to obrovský prínos nielen pre región, ale aj príležitosť ukázať svoju kultúru a hodnoty zvyšku sveta. Prípravy sú často náročné a zapája sa do nich celé mesto, ľudia z regiónu, kultúrni pracovníci a miestne samosprávy.
V roku 2026 bude jedno Európske hlavné mesto kultúry z Fínska. V súťaži vyhralo Oulu a dnes sa k nemu pridal aj Trenčín. Medzi hodnoty trenčianskeho programu patrí príroda, mesto, ľudia, kultúra, komunity a Európa. Držíme Trenčínu palce, nech sa svojej úlohy zhostí so cťou a hrdo reprezentuje Slovensko vo svete.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO