Slováci vo Florencii

Slováci vo Florencii Slovenské osobnosti v Taliansku

V súčanosti poznáme mnohých Slovákov, ktorí vycestovali do sveta a vďaka svojim schopnostiam a zručnostiam sa im podarilo vytvoriť si svoju budúcnosť v iných krajinách. Nie je to však iba trend súčasnosti, aj v minulom storočí boli mnohí takí, ktorí si získali uznanie v cudzine a na Slovensku nie sú v našom širšom povedomí. Pritom ich bohaté životy môžu inšpirovať mnohých. Jednými z nich sú aj Stanislav Dusík a Stanislav Kmotorka, ktorí svoje životy písali v Perle Toskánska – v talianskej Florencii presýtenej kultúrou a umením.

Stanislav Dusík

Akademický maliar a illustrátor sa narodil v roku 1946 v obci Boleráz pri Trnave. Na Vysokej škole výtvarných umení vyštudoval maľbu, knižnú ilustráciu a grafické techniky. V roku 1982 sa spolu so svojou rodinou usadil vo Florencii, aj ako organizátor kultúrneho života pre Slovákov v zahraničí. Na základe svojich ikonografických znalostí bol prizvaný do tímu, ktorý mal za úlohu preskúmať Turínske plátno – ľanovú plachtu, ktorou bol podľa mnohých prikrytý Ježiš Kristus po svojom ukrižovaní. Na základe svojich úspechov mu v roku 2002 usporiadal Vatikán vlastnú výstavu v Museo del Risorgimento. Jeho osobnosť a umelecké pôsobenie si uctili aj Slováci v Primacionálnom paláci v Bratislave. Pri príležitosti výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu mu usporiadali výstavu s názvom Hlahol zvonov. Stanislav Dusík zomrel 6. decembra 2019 vo Florencii. Umelec je držiteľom prestížnej Ceny Ľudovíta Fullu, aj Ceny Fra Angelica.

Stanislav Kmotorka

Vysokoškolský pedagóg a hudobný skladateľ sa narodil v roku 1929 v obci Chynorany pri meste Partizánske. V mladom veku 21 rokov tajne odišiel do Talianska, aby absolvoval štúdium filozofie v Turíne. Jeho cesta sa tam však neskončila; Kmotorka odcestoval do Bolone a prihlásil sa do Teologického ústavu Pápežskej saleziánskej univerzity. Tam bol v roku 1956 vysvätený za kňaza. Jeho poslednou zastávkou sa stala Florencia. V meste pôsobil ako hudobný skladateľ, vo svojej kompozícii sa venoval predovšetkým duchovným skladbám. Rovnako začína svoju kariéru profesora na konzervatóriu L. Cherubini, zatiaľ čo vypomáha na miestnej saleziánskej farnosti. Väčšina jeho skladieb vyšla v talianskom jazyku, mnohé slovenské mu vydali v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Kmotorka zomrel v roku 2012 vo Florencii, kde je aj pochovaný. Medzi jeho najznámejšie v slovenčine uvádzané diela patria Ľudová omša Pane, nie som hoden, a Ľudová veľkonočná omša na nápevy slovenských chrámových piesní.

Florencia je jedinečné mesto, ktoré rozhodne treba navštíviť. Ak plánujete výlet do Perly Toskánska, alebo sa o nej chcete dozvedieť viac zaujímavých informácií, pripravili sme si pre vás blog Florencia - kam ísť a čo vidieť.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

2884 4120€
K

Ázia  

Japonsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

6860
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

4166

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC