Tuvalčina - oficiálny jazyk Tuvalu

Tuvalčina - oficiálny jazyk Tuvalu Jazyk, ktorý ovláda približne 13 tisíc ľudí

Tuvalčina je jeden z dvoch oficiálnych jazykov, ktorými sa dohovoríte v krajine Tuvalu. Tým druhým je angličtina, no v bežnej reči ju miestni až tak nepoužívajú. Tuvalčinu aktuálne ovláda niečo vyše 13 000 ľudí, okrem obyvateľov Tuvalu sem patrí aj relatívne početnejšia komunita žijúca na Novom Zélande. Skladá sa z piatich samohlások (a, e, i, o, u), z ktorých má každá krátku a dlhú formu, a z desiatich, resp. jedenástich - podľa nárečia, spoluhlások (ktoré majú tiež krátku aj dlhú formu). Rovnako ako ostatné polynézske jazyky, aj tuvalčina pochádza z jazyka ich predkov, ktorý lingvisti označujú ako proto-polynézsky. Hovorilo sa ním asi pred 2 000 rokmi. Tuvalčina sa stretla hlavne s jazykom Gilbertovych ostrovov, samojčinou a čoraz viac aj angličtinou. Jazyk Gilbertovych ostrovov bol dôležitý najmä počas obdobia, kedy sa na nich nachádzala koloniálna správa aj pre Tuvalu (vtedy známe ako Ellice Islands). Samojčinu tu šírili najmä misionári počas 19. storočia - používali ju ako oficiálny jazyk, pri výučbe a rovnako aj v kostole, kým ju nenahradila tuvalčina. Vplyv angličtiny bol obmedzený, no rastie. Od získania nezávislosti nadobudla znalosť angličtiny dôležitosť pre ekonomickú životaschopnosť Tuvalu. Je dôležitý pre zahraničnú komunikáciu, vyžaduje ho vláda aj medzinárodný obchod. Ako sa v Tuvalu pozdravíme v tuvalčine? Talofa!  Viac o reáliach Tuvalu sa dozviete v originálnom blogu: Tuvalu - najexotickejšia krajina Tichého oceánu  Foto: copiright Ľ: Fellner


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2461 3845€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

3872 4450€
Tuvalu – najkrajšie pláže, na ktorých nikto nebol
Prémiový blog

Prémiový blog Tuvalu – najkrajšie pláže, na ktorých nikto nebol

„Kde si bol naposledy?“ spýtal sa ma včera Gereth John, otec Mišky, ktorá trénuje s mojou dcérou tenis. „Na Tuvalu,“ odpovedám dvojmetrovému…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.
Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v krajinách, v…

Viktor Háber 23 min. čítania