Úchvatná pevnosť Amer poblíž mesta Jaipur v štáte Rajasthan je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších pevností v Indii. Niet sa čomu čudovať. Za týmito hradbami sa písali dejiny Mughalskej ríše. V minulosti Amer slúžil ako hlavné mesto Jaipurského kniežatstva a rezidenciou vládcov tohto kniežactva. Sídlil tu Maharadža Man Singh I, ktorý velil Mughalskej armáde cisára Akbara Veľkého. Výstavba tohto architektonického skvostu začala v roku 1592 na zostatkoch pevnosti z 11. storočia.
Počas nasledujúcich 157 rokov túto pevnosť rozširovali a skrášľovali nástupcovia vlády. Rozsiahly palácový komplex je postavený najmä z bledožltého a ružového pieskovca kombinovaného s bielym mramorom. Je rozdelený do štyroch častí. K pevnosti sa v súčasnosti prepravuje na jeepoch. Kedysi slávna atrakcia - vyviezť sa na slonoch pod slnečnú bránu - už v súčasnosti nie je možná pre kruté zaobchádzanie so slonmi. Už pri príchode pod pevnosť môžeme vnímať nezameniteľnú indickú atmosféru v podobe dopravnej zápchy a pouličných predajcov, ktorí neváhajú využiť ani sekundu a štartujú po vašich peniazoch akonáhle vytiahnete päty z autobusu.
Na parkovisku sedí uspávač hadov a za 100 rupií vám ponúka možnosť vyfotiť sa s krotkou kobrou, ktorá hypnotickými pohybmi reaguje na tóny svojho pána. Vystupujeme z jeepov pri mesačnej bráne (Chand Pol), z ktorej sa dostávame do prvej zastávky - hlavného nádvoria Jaleb Chowk, kde sa v dávnych dobách usporadúvali prehliadky armády a panovník prijímal svojich poddaných. Odtiaľ sa presúvame k Diwan-i-Am - sále pre verejnosť, v ktorej Shah Jahan a jeho nástupcovia prijímali poddaných a vyslišali si ich sťažnosti. Najznámejšiu a najkrajšiu časť predstavuje Sheesh Mahal - Zrkadlová sieň. Tá už na prvý pohľad poskytuje náhľad do opulentného umenia, ktorým sa vládcovia radi obklopovali. Zrkadlová sieň je architektonický skvost s vykladanými drahokamami a brúseným belgickým sklom, ktoré dopĺňajú nádherné ručné maľby.
Miestnosť vytvorili pre kráľovnú, ktorá milovala spánok pod holým nebom, avšak pre svoj status jej nebolo dovolené spať pod holým nebom. Preto kráľ nariadil architektom postaviť mahal, ktorý by tento problém vyriešil. Na rozžiarenie tisícok "hviezd" stačí zapálenie dvoch sviečok. Miestnosť taktiež používali na súkromný audit s panovníkom a najlepšie udržiavala teplo, takže svoje využitie našla aj v chladnom období. Okrem toho patrí medzi známe časti takzvaná Zenana, jedna z najstarších častí pevnosti. V tejto časti pevnosti boli rozmiestnené izby dvanástich maharadžových manželiek. Z jeho izby viedla tajná cesta, ktorou sa dokázal dostať tajne ku každej kráľovnej, aby žiadna nemohla vedieť, ktorú si v danú noc vybral.
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh