Najväčší štát USA, je výsledkom miliónov rokov geologických procesov, pravdepodobne si to ani nevieme predstaviť. Je to proces pohybu tektonických dosiek (seizmickej aktivity), vulkanickej činnosti a glaciálnej erózie.
Nižšie v tomto tipe na cesty vám priblížime ako bola táto krajina formovaná. Ide tu najmä o 3 striedajúce sa procesy, ktoré vytvorili najvyššie vrcholy, zároveň najrozšírenejšie pohoria a dodnes udržujúce sa ľadovce.
Pohyb tektonických dosiek
Pacifická doska sa pohybuje na severozápad, zatiaľ čo Severoamerická doska zostáva viac-menej stabilná. Keď sa Pacifická doska posúva pod Severoamerickú dosku, dochádza k subdukcii, čo je proces, pri ktorom sa jedna „doska ponára“ pod druhú. Tento pohyb spôsobuje vznik vysokých horských pásiem, ako sú Aljašské hory alebo pohorie Wrangell. Zóny stretu sa nazývajú aj tzv. subdukčné zóny a často sú zodpovedné aj za ďalšie prírodné katastrofy.
Práve táto zóna a pohyb dosiek spôsobuje zlomy, ktoré vedú aj k zemetraseniam, ako napríklad k tomu najväčšiemu v roku 1964.
Vulkanická činnosť
Sme opäť pri subdukcii a konkrétne pri „subdukčných zónach", kedy dochádza k vzájomnému treniu tektonických dosiek, k taveniu hornín a tak aj k vnzniku magmy, ktorá laicky „potrebuje tlak niekam uvoľniť" a tie najväčšie sopky ako (Mount Redoubt a Mount Spurr) sú toho výsledkom. Boli to erupcie, ktoré prispeli k formovaniu krajiny vytváraním lávových polí, sopečných kužeľov a tiež vrstiev popola, z ktorých vyšli tie najkrajšie odtieňe zelenej ale aj tie najrozličnejšie ekosystémy. Vulkanickou činnosťou tiež dochádzalo k zmene „reliéfu" - čo je doslovne tvar povrchu na danom území.
Glaciálna erózia
Proces, s ktorým sa stretávame na viacerých miestach našimi cestami USA, ako napríklad NP Zion a NP Bryce Canyon, ktoré sú toho perfektnou ukážkou. Dochádza tu k erózii a zvetrávaniu, ktoré spôsobujú v tejto kombinácii odstraňovanie a tiež oddeľovanie ďalších častí, zamrznutých častí, z jednotlivých vrstiev sedimentov. Tak vznikali hlboké údolia, fjordy a jazerá. Napríklad tiež známy ľadovec Mendenhall pri hlavnom meste Aljašky -> Juneau (známy aj tým, že je jediný ľadovec na juho-východe, ktorý je prístupný zjazdnou cestou pre autá).
Príroda USA vám rozhodne vyrazí dych. Po tom, čo ste videli vo filmoch a čo predpokladáte z fotografií, zažijete aj tak niečo, čo nejde slovami a ani fotkami, či videami opísať alebo zachytiť. S lovcami zážitkov sa počas zájazdov na Aljaške prechádzame pravidelne týmito miestami a aj tí, ktorí nie sú fanúšikovia geológie z toho budú mať nezabudnuteľný zážitok.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - USA
- Page, najkrajšia Arizona
- Times Square - kde sa najesť
- Alkohol v USA
- Mesto anjelov, prezývka Los Angeles
- Štvrť Venice, Los Angeles
- Pláže Los Angeles
- Klondike, zlatá horúčka
- Dvojičky, New York
- Venice Beach, Kalifornia
- Route 66 - hlavná cesta Ameriky
- Údolie smrti, Kalifornia
- Socha slobody, New York
- Káva v USA
- Výročie pádu dvojičiek
- Philadelphia, ústava USA
- Central Park - pľúca New Yorku
- New York s deťmi
- Platí Donald Trump dane?
- Arizona, prehliadka Sedony
- Aligátory v národnom parku Everglades