Keď v roku 1453 portugalská loď plaviaca sa z Macaa, pravdepodobne do Číny, v búrke stratila kurz a stroskotala na ostrove Tanegašima, na jej palube sa nachádzalo niečo, čo navždy zmenilo chod japonských dejín. Bola ňou strelná zbraň menom arkebuza. Pre väčšinu daimjóv - vtedajších vládcov provincií - nepredstavovala spočiatku žiaden symbol pokroku, pretože sa pomaly nabíjala, bola hlučná, zapáchala a nemusela v daždi fungovať.
Jeden z najvýraznejších vtedajších panovníkov, Oda Nobunaga, však vytušil jej potenciál a vo svojej armáde ňou vyzbrojil početnú skupinu mužov. Vedel, že v mocenskom boji, ktorý v tom čase v krajine prebiehal, musí využiť akúkoľvek výhodu, ktorá sa núka. A práve arkebuza presunula jazýček váh na jeho stranu.
Nobunaga sa v blížiacom sa strete so svojím bratrancom Nobukatom rozhodol zaujať útočnú pozíciu a svoje jednotky rozmiestnil poblíž miesta, kde táborila Nobukatova armáda. Predpokladá sa, že v približne trojtisícovej armáde mal cca 400-500 arkebuz. V tejto vojne išlo obom bratrancom o život a česť, zvyšok porazenej armády sa podľa tradície pridá na stranu víťaza.
Nobunaga trpezlivo vlákal Nobukatovu armádu do útoku, arkebuzy mali účinný dostrel cca 100 m. Vyčkávali.
Keď bola Nobukatova armáda dostatočne blízko, ozvali sa salvy z pušiek Nubunagovych vojakov a nepriateľ v prvých líniách padal k zemi. Brnenia samurajov ešte v tej dobe neboli na guľky stavané a tí umierali prakticky bez boja. Dlhé nabíjanie ale spôsobilo, že nakoniec k boju z blízka predsalen prišlo. Nobukatovi unavení samuraji nečakali odhodlanie, nasadenie a brutalitu trénovanej Nobunagovej armády, ktorá za stálej podpory strelcov nakoniec bitku vyhráva.
Počas tejto bitky získal Nobunaga nielen rešpekt, ale aj veľa skúseností a taktických znalostí. Pochopil slabiny tradičných samurajov, ale hlavne dôležitosť moderných technológií. Bol to prelomový moment, od ktorého sa strelné zbrane stali súčasťou armád a navždy zmenili smerovanie dejín Japonska.
O ďalších zaujímavostiach z histórie tejto fascinujúcej krajiny si rozpovieme na našom zájazde Zláta cesta Japonskom.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Ako sa pripraviť na tajfún v Japonsku?
- Tokyo - ako chutí miliónový tuniak?
- Tokyo - výlet na ostrov Odaiba
- Odaiba - umelý ostrov v Tokijskom zálive
- Dotácia za odchod z Tokia
- Fudži, Japonsko - výstup
- Japonci úspešne pristáli na Mesiaci
- Sezóna na Okinawe
- Dlhovekosť na Okinawe
- Kde leží Okinawa?
- Rodisko karate - Okinawa
- UNESCO pamiatky na Okinawe
- Vlajka Okinawy
- Národné jedlo Okinawy
- Najlepšie akvárium sveta