Po viacerých kútoch sveta sú roztrúsené tzv. Modré zóny. Ide o oblasti, v ktorých sa vysoké percento ľudí dožíva 100 rokov. Najsilnejšou modrou zónou je tá na japonskom súostroví Okinawa.
Okinawa sa stala už priam synonymom dlhovekosti. Japonci sú najdlhšie žijúcou etnickou skupinou na Zemi a až päťkrát viac Okinawčanov sa dožíva 100 rokov než ľudia žijúci v „hlavnom Japonsku“. To, že sa na Okinawe ženy dožívajú vysoko nad hranicu 90 rokov, je prakticky normálna záležitosť. Čím to je?
Okinawčania vyznávajú tri zásady, ktoré podľa nich predlžujú život a zjavne to aj funguje:
- Ikigai – dôvod, prečo ráno vstať alebo hlbší zmysel života. Ten treba podľa nich mať až do staroby. Život podľa nich treba žiť s vášňou a tak aj pracovať. Ikigai je akýsi priesečník toho, čo milujete, v čom ste dobrí, čo svet potrebuje a za čo dostanete peniaze a uživí vás to. Niečo, čo budete robiť s nadšením. Mať zmysel života a robiť niečo s nadšením môže pomôcť odbúrať stres a nechuť, ktoré by život jedine skrátili.
- Moai – alebo jednoducho povedané priateľstvo. Celoživotné putá, ktoré si vytvoríte a následne ich aj upevňujete. Na Okinawe (a v celom Japonsku) sú bežné čajové rituály, kde sa stretnete s blízkymi a v dobrej atmosfére sa porozprávate, utužíte vzťahy a v konečnom dôsledku si takto predĺžite život.
- Hara Hači Bu – to sa dá preložiť jednoducho ako „jedz do polosýta“. Vraj by sme si nikdy nemali zaplniť žalúdok na viac ako 80 %. Všetko ostatné je len prežieranie, ktoré nám nerobí dobre na zdravie a skracujeme si život. Preto Okinawčania často nedojedia porciu, ktorú majú na tanieri.
Najobľúbenejším jedlom Okinawčanov je zdravé goja čampuri, no často ich uvidíte jesť mastný bravčový bôčik či piť pivo alebo tamojšiu pálenku. Mnohí však robia silové cvičenia a istou formou „hladovania“ sa od detstva učia, že život je ťažký, treba nájsť jeho zmysel a vážiť si to, čo máte.
To, čo si všimnete na starších obyvateľoch Okinawy, sú najmä úsmevy. Z nich naozaj cítiť, že zmysel života majú a obklopujú sa najbližšími, ktorých milujú. K tomu sa napríklad starajú o záhradku a neustále tak ostávajú v pohybe a vedome či nevedome robia silové cvičenia.
Dlhovekosť na Okinawe sme z prvej ruky podrobnejšie rozobrali v blogu Okinawa – tipy a informácie.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Ako sa pripraviť na tajfún v Japonsku?
- Tokyo - ako chutí miliónový tuniak?
- Tokyo - výlet na ostrov Odaiba
- Odaiba - umelý ostrov v Tokijskom zálive
- Dotácia za odchod z Tokia
- Fudži, Japonsko - výstup
- Japonci úspešne pristáli na Mesiaci
- Sezóna na Okinawe
- Kde leží Okinawa?
- Rodisko karate - Okinawa
- UNESCO pamiatky na Okinawe
- Vlajka Okinawy
- Národné jedlo Okinawy
- Najlepšie akvárium sveta
- Kde sa potápať na Okinawe?