Nachádzame sa v juhoindickom meste Taňčávúr (Thanjavur alebo Tanjore). Taňčávúr sa nachádza na delte rieky Kávérí ústiacej v týchto miestach do Bengálskeho zálivu. Od Čennai, hlavného mesta Tamilnádu, je mesto vzdialené približne 320 kilometrov južne. Našou zastávkou je hinduistický chrám Brihadišvára, ktorý je zasvätený bohu Šivovi. Ide o jeden z najväčších chrámov v južnej Indii a svojou krásou patrí jednoznačne k vrcholom drávidskej architektúry.
O tom, že je naozaj dôležitých chrámom, svedčí aj jeho prezývka ako „Méru juhu“ (Méru je v hinduizme, budhizme a džinizme posvätná hora, ktorou prechádza os sveta). Chrám nechal postaviť v rokoch 1003 - 1010 n.l. tamilský kráľ Rážaráža I., ktorý bol jedným z popredných predstaviteľov čólskej dynastie. Názov chrámu pozostáva zo sanskriptu a to slov brihatu (veľký) a íšvara (pán Šiva alebo najvyššie bytie). Samotný kráľ ho nechal pôvodne nazvať po sebe ako Rážarážešvaram, no toto nebolo akceptované, a tak bol zvolený súčasný názov chrámu.
Chrám bol pôvodne obohnaný vodnou priekopou, pričom v súčasnosti je obstavaný hradbami, ktoré boli dokončené v 16. storočí. Tie boli v 18. storočí navýšené francúzskymi koloniálnymi vojakmi, ktorí chrám využívali okrem iného aj ako sklad zbraní. Za hradby vstupujeme cez hlavnú z dvoch gopuram (ozdobné brány), ktorá meria 30 metrov. Hlavná brána, tak ako aj samotný vstup do chrámu, je orientovaná na východ. S hradbami je dominantou hlavná veža, tzv. vimana, ktorá je postavená zo žuly a meria 63,4 metra a má až šestnásť podlaží.
Samotná žula je do dnešných čias jednou z tém diskusie archeológov, vzhľadom na fakt, že v okruhu 50 míl sa žula nikde neťažila. Ku klenotom samotného chrámu patrí jeden z najväčších artefaktov vo vnútri chrámu. Je ním obrovitánsky lingam, ktorý slúži k uctievaniu boha Šivu. Vo vnútri nájdeteme tak isto 81 nataraží (81 podôb Šivy ako pána tanca, v rôznych tanečných podobách, aj keď pôvodne bolo plánovaných 108 sôch, no nestihli byť nakoniec dokončené).
V rámci chrámového komplexu nájdeme aj ďalšie svätyne patriace pod Šivov panteon. Zastúpenie tu má Nandi - posvätný býk, na ktorom Šiva jazdí. Párvatí - Šivova manželka, či Ganeša - Šivov syn. Väčšina týchto menších chrámov vnizkla až na prelome 16. a 17. storočia. Socha býka Nandi na nádvorí váži úctyhodných 25 ton. Je vysoká 2 metre a dlhá šesť metrov, pričom je vyrobená z jedného kusu kameňa. Ide o najväčšie stvárnenie býka Nandi v celej Indií.ň
Vo výzdobe chrámu nájdeme aj vyobrazenie Harihara, čo je napol Višnu a Šiva. Vnútorná výzdoba chrámu bola v minulosti viackrát zničená a premaľovaná. Až v Roku 1931 boli objavené rozsiahle pôvodné fresky, ktoré boli v roku 2000 obnovené za pomoci unikátnej technológie. Najposvätnejšia časť chrámu, kam sa dostanú iba brahmani, sa nazýva karuvarai. Ako je pre drávidskú architektúru typické, najposvätnejšia komora kopíruje svojim tvarom vimanu. V posvätnej časti sa nachádza obrovský 8,7 m vysoký lingam.
Významnosť a krásu chrámu obdivovaného na zájazdoch do Indie podčiarkuje fakt, že bol v roku 1987 zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, pričom v roku 2004 boli na tento zoznam zapísané ďalšie dva chrámy, ktoré spolu tvoria najvýznamnejšie Čolské chrámy.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh