Kirgizsko je moslimská krajina, ale islam je tu pomerne vlažný po desaťročiach v Sovietskom zväze. Stretnete tu zahalené dievčatá, no v rovnakom (ak nie väčšom) počte uvidíte ženy v sukniach či oblečené v západnom štýle. Islam je tu však súčasťou kultúrnej identity a najmä po rozpade ZSSR, kedy krajiny Strednej Ázie hľadali sami seba, spomenuli si na islam. Mešity nepatria k najvýraznejším stavbám v kirgizských mestách, no predsa len tu nájdete príjemnú výnimku. Je ňou Centrálna mešita v centre Biškeku postavená v novom, osmanskom štýle.
Centrálna mešita v Biškeku je najväčšou v celom Kirgizsku a patrí medzi najväčšie mešity Strednej Ázie. Začali ju stavať ešte v roku 2012, no až o šesť rokov, teda v roku 2018 ju slávnostne otvorili, čím sa stala prakticky najmodernejšou pamiatkou kirgizského hlavného mesta. Už na prvý pohľad človek vie, že mešita má v sebe turecké stopy a nie je to len zdanie. Boli to Turci, kto financoval výstavbu mešity a na slávnostne otvorenie prišiel aj prezident Erdogan. Za vzor si vzali Turci istanbulskú mešitu v Kocatepe. Dnes má mešita kapacitu až 30 000 ľudí, no interiéru sa ich zmestí cca 9000.
Štyri štíhle, osmanské minarety siahajú do výšky 70 metrov, tak sú ako majáky utopené v zástavbe mesta. Samotná výška kupoly je 38 metrov. Podídete bližšie do parku a cez pootvorené dvere sa ocitnete na nádvorí mešity. Vojdete dnu, ocitnete sa na mäkkom koberci a podľahnete čaru orientálnej výzdoby, ktorá na vás útočí zo všetkých strán. Centrálna mešita nie je síce historickým skvostom, no ľahko jej to odpustíte a budete si užívať krásne pohľady.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Kirgizsko
- Zaujímavosti Kirgizsko
- Buzkaši a nomádske hry
- Minaret Burana
- Cholpon Ata
- Hodvábna cesta a Kirgizsko
- Ľadovcové jazero
- Issyk Kul
- Kumys - kobylie mlieko-prax
- Plov- pilaf, recept na národné jedlo
- Pík Lenina
- Hlavné mesto Kirgizska
- Skazka - kirgizský kaňon
- Ala Kačú – únos nevesty podľa práva adat
- Tip na unikátnu reštauráciu v Kirgizsku