Chrám Guangren, ktorý sa nachádza v severozápadnom múre mesta Xi'an, je jediným tibetským budhistickým kláštorom v provincii Shaanxi. Tento chrám, postavený v roku 1705, keď cisár Kangxi z dynastie Čching (1644-1911) hliadkoval v Shaanxi, bol Xanadu pre veľkého lámu severozápadu a Tibetu, keď prechádzal cez Shaanxi pozdĺž cesty do Pekingu, aby sa stretol s cisárom. Je svedkom kultúrnej komunikácie a národného upevňovania tibetskej a hanskej národnosti.
Chrám Guangren bol prvýkrát prestavaný v roku 1952. Potom bola jeho hlavná architektúra, vrátane sály Mahavira, sály na uchovávanie sútier a sály bódhisattvu, úplne nová. V roku 1983 bol Štátnou radou citovaný ako národný kľúčový budhistický kláštor v regióne národnosti Han. Chrám Guangren Lama prešiel v roku 2006 opäť rozsiahlymi opravami a rozšíril sa do takej veľkej miery, v akej je v súčasnosti.
Celý chrám sa rozkladá na ploche 1,3 hektára. Keď do nej vstúpite, hlavné architektonické prvky zapadnú z juhu na sever nasledovne: Horská brána, Sieň Devajara, Sieň Mahavira, Sieň tisíc Budhu a Sieň stráženia Sutry, pričom na oboch stranách sú lemujúce haly, krídlové miestnosti a nádvoria.
Pôvodná Horská brána bola zničená už pred rekonštrukciou. Nová brána, vytesaná trámami a krásnymi maľbami, vyzerá veľkolepo. Keďže sú vstupné dvere zatvorené, návštevníci by mali vstúpiť do chrámu z malej východnej bránky. Vo vnútri Horskej brány je Zhao Bi (kamenná stena) s vyrytými reliéfmi Budhu a osemnástich arhatov. Je to grandiózny kus architektúry vyrezávaný z tehál. Okolo Zhao Bi uvidíte vysoký šesťuholníkový pavilón s cisárskou stélou „Chrámová hviezda Guangren postavená za cisárskeho rádu“, ktorú napísal cisár Kangxi, ktorý ju postavil. Po oboch stranách stély sú studne s kamennými koľajnicami.
Vyjdite z pavilónu a prídete do Devajara Hall, v ktorej bola po rekonštrukcii umiestnená socha Tisícrukého Avalokitéšvaru na lotosovom tróne (najvyššom v provincii Shaanxi). Trblieta sa od pozlátenia po celom tele. Vonku je hala obklopená množstvom pozlátených rotačných sutrových sudov. V zadnej časti Devajara Hall je nádvorie, na ktorom leží Osem diagramov.
Naraz sa do nej dá napustiť 54 kilogramov petroleja, aby sa svietilo vo dne aj v noci. Preto sa nazýva „Desaťtisícročná lampa“. Potom za majákom uvidíte Mahavira Hall. V sále Mahavira sa uctievajú tri sochy Budhu, v strede stojí socha Zelenej Tary. Na ľavej strane je socha Manjusri a na pravej strane je socha Samantabhadra. Hovorí sa, že všetci pochádzali z dynastie Tang.
Pokračujte do zadnej časti, kde nájdete sálu Tisíc Budhov, ktorá bola postavená v roku 2006. Je tu uctievaná socha Tsong Khapa, ktorý založil Gelugpu (sektu tibetského budhizmu). Pred touto sálou je mramorový lotos, ktorý pochádza z obdobia cisára Qianlonga v dynastii Qing. Keď vyjdete z Siene tisíc Budhov, uvidíte sieň na uchovávanie sútier. Reprodukčná socha 12-ročného Budhu Šákjamúniho je umiestnená v strede, zatiaľ čo socha princa Wenchenga (princa, ktorý dostal príkaz oženiť sa s náčelníkom menšiny v dynastii Tang) je vľavo.
V Sále uchovávania sútier je veľa vzácnych sútier, najmä qingská verzia „tibetskej Ganzhuer sútry“ v 108 zväzkoch a mingské verzie „Srdca pradžňa paramintá sútry“ v 6 600 zväzkoch. Na oboch stranách siene Mahavira a siene sútry sú vedľajšie haly a krídlové miestnosti. Sochy Sykyamuniho, Pharma-kaya a troch seniorov medicíny (troch veľmi dôležitých medicinistov) ležia vo východnej bočnej sále, zatiaľ čo štvorramenný Avalokitéšvara, Maitreya Budha a Saghirima sú uctievaní v západnej vedľajšej sále.
Osem pokladov v chráme
1. „Chrámová hviezda Guangren postavená za cisárskeho rádu“, ktorú napísal cisár Kangxi.
2. Pôvodná kamenná socha „Chrámová hviezda Guangren postavená za cisárskeho rádu“.
3. Mingské verzie „Srdca Prajna Paraminta Sutra“ v 6 600 zväzkoch.
4. Mramorový lotosový sud, ktorý daroval cisár Qianlong.
5. Lotosový trón dynastie Tang pre sochu 12-ročného Budhu Šákjamúniho.
6. Pár lampášov drakov nanmu ocenených cisárovnou vdovou Cixi.
7. Santalový trón dynastie Čching vo Veľkej sieni.
8. Ručne rytá zlatá Manda z Nepálu.
Šesť horizontálnych tabuliek v chráme
1. „Chrám Guangren“ napísaný cisárom Kangxi.
2. „Kráľovská láskavosť pre západnú Čínu“ od cisára Kangxiho.
Bódhisattva tisícky rúk
Bódhisattva tisícky rúk
3. „Svätá zem budhizmu“ od cisára Qianlonga.
4. „Slávnostná postava Dharmy“ od cisárovnej vdovy Cixi.
5. Majestátny chrám od Kang Youwei, veľkého filozofa a učenca dynastie Čching.
6. „Chrám Guangren“ od Zhao Puchu, bývalého prezidenta Budhistickej asociácie Číny.
Šesť vzácnych stromov v chráme
1. „Cyprus visiaci na šatách“
2. 300-ročný 'Cuilan Cypress'
3. 100-ročný „cyprus dvojlistý“ (tiež nazývaný strom jednoty a strom harmónie)
4. Dva 100-ročné stromy redbud
5. 100-ročný klinčekový strom.
6. Dva „citlivé stromy“
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čína
- Suzhou a Hanzhou- to najkrajšie z Číny
- SARS priamo zo SHANGHAIA, Šanghaja
- Mestské hradby v Xi'Ane
- Kunming a Shilin
- Guilin - najkrajšie príroda Číny
- Huangshan - mosty a schody
- Mrakodrapy v Šanghaji
- Ako sa vyrába hodváb
- Moslimská štrť v Xi-Ane
- Starý Šanghaj mizne
- Hangzhou, chrám Linyin
- Záhrady v Suzhou
- Longmen - jaskyne pri Luoyangu
- Najvyššia vyhliadka na svete
- Hangzhou a Suzhou
- Xi An - historická Čína
- Kamenný les v Kunmingu
- Provincia Yunnan
- Liljang - úžasná Čína
- Roklina skákajúceho tigra