Na Havajských ostrovoch dodnes vidieť divo rastúcu cukrovú trstinu. Priniesli ju so sebou Polynézania z Južného Pacifiku. Keď sa kapitán James Cook v roku 1778 dostal k Maui, zakúpil veľké množstvo trstiny. Dôvodom bola výroba trstinového nápoja. Trval na totižto na tom, aby tento nápoj pili muži na palube jeho lodi kvôli jeho nutričnej hodnote. To vyvolalo takmer vzburu na palube lode Resolution.
Tento nápoj bol postupom času nahradení trstinovým pivom, ale muži neúprostne protestovali. Tak im neochotne obnovil ich dennú dávku rumu a vody. Mnohí z prvých čínskych obyvateľov na Havaji vedeli pestovať túto rastlinu a vyrábať z nej cukor, čím sa im podarilo založiť rozsiahle plantáže na ostrove Maui. V roku 1828 dvaja čínski obchodníci založili cukrovar Hungtai vo Wailuku.
Počas 19. storočia bolo veľa pokusov premeniť havajskú divú trstinu na úrodnú. V roku 1825 na Havajské ostrovy dorazil cestovateľ menom Dickinson, ktorý sa usadil v údolí Manoa na Oahu. Tam v spolupráci s guvernérom Oahu založili pole s cukrovou trstinou a malý mlyn. Ten neskôr presunuli bližšie k Honolulu, čo sa nepáčilo misionárom. Tým, že práve oni odmietali používať svoje volské povozy, čo bol jediný spôsob prepravy, čo spôsobilo ukončenie podnikania s touto rastlinou. Upadol aj lov veľrýb a na ostrovoch vynakladali úsilie nájsť nejaký iný priemysel, ktorý by nahradil popredné postavenie v havajskej ekonomike.
Myšlienka poľnohospodárstva sa stala zaujímavejšou, keď kalifornská zlatá horúčka priniesla na trh obchod so zlatom. V roku 1850 havajská vláda schválila zákon, ktorý povoľoval cudzincom kupovať pôdu za nízky poplatok. Investori sa výrazne zadĺžili, aby kúpili nehnuteľnosti a zasadili plodiny v očakávaní predaja na trh na západnom pobreží. Aj toto sa časom ukázalo nevýnosné, podobne ako s pestovaním cukrovej trstiny, a na Maui sa dodnes poľnohospodárstvo, okrem pestovania tropického ovocia, nepodarilo vo veľkom naplno rozvinúť.
Tipy a zážitky - USA
- Page, najkrajšia Arizona
- Times Square - kde sa najesť
- Alkohol v USA
- Mesto anjelov, prezývka Los Angeles
- Štvrť Venice, Los Angeles
- Pláže Los Angeles
- Klondike, zlatá horúčka
- Dvojičky, New York
- Venice Beach, Kalifornia
- Route 66 - hlavná cesta Ameriky
- Údolie smrti, Kalifornia
- Socha slobody, New York
- Káva v USA
- Výročie pádu dvojičiek
- Philadelphia, ústava USA
- Central Park - pľúca New Yorku
- New York s deťmi
- Platí Donald Trump dane?
- Arizona, prehliadka Sedony
- Aligátory v národnom parku Everglades