Nachádzame sa v nadmorskej výške 1 585 metrov, v okrese San Juan, Utah a okrese Navajo, Arizona, na mieste nazývanom Monument Valley. Ako sa z neznámeho Navajo obyvateľmi obyváneho údolia skál stalo dejisko westernových filmov a reklám?
Vráťme sa do začiatku 20. storočia, kedy sem zavítal Harry Goulding, obchodník s ovcami, ktorý hľadal novú obchodnú príležitosť a miesto, kde by sa usadil aj so svojou manželkou Mike.
Hoci územie Monument Valley bolo kedysi súčasťou indiánskej rezervácie Paiute, rezervácia sa presťahovala a oblasti pôdy sa otvorili na predaj. Manželia Gouldingoví skočili po príležitosti kúpiť si značný pozemok v Monument Valley a rýchlo si založili obchodnú stanicu. Goulding začal obchodovať s miestnymi Indiánmi - Navajmi. Najskôr mal postavený stan a obchodoval s potravinami a od Indiánov kupoval ručne vyrábané predmety ako koberce a šperky. Po niekoľkých rokoch života a práce v stanoch postavili Harry a Mike stálu budovu, dnes je z nej Goulding's Trading Post Museum.
Hollywood stretáva Monument Valley
V 30. rokoch 20. storočia vypukla Veľká hospodárska kríza. Zasiahla aj manželov Gouldingových a rovnako tak aj rezerváciu Navajo. Harry sa dopočul o filmovej produkčnej spoločnosti, ktorá zrovna v tomto čase hľadala nové miesta, ktoré by mohla použiť ako lokality na natáčanie filmov. Práve prinesienie filmového štábu by mohlo pomôcť rezervácii Navajo s potrebným finančným príjmom.
Harry a Mike sa teda zbalili a s poslednými 60 dolármi vo vrecku odišli do Hollywoodu. Vďaka šťastiu a vytrvalosti sa im podarilo dostať k režisérovi Johnovi Fordovi, ktorému ukázali fotografické zábery z Monument Valley. Keď ich John Ford videl, pochopil, aký potenciál toto miesto má a rozhodol sa, že práve v Monument Valley natočí film Stagecoast v hlavnej úlohe s Johnom Waynom.
Odvtedy sa tu nakrútilo niekoľko ďaľších westernových filmov a reklám a práve Monument Valley je to, čo si väčšina z nás predstaví pod pojmom divoký západ. Natáčala sa tu aj jedna z najznámejších filmových scén - bežecká scéna z filmu Forrest Gump, kedy sa Forrest v sprievode ďalších bežcov rozhodne, že už je unavený a vráti sa späť do Alabamy.
Kde uloviť najlepšie zábery?
Dnes si vieme prejsť celé údolie autom. Jeden z najkrajších pohľadov sa nám naskytne hneď pri zaparkovaní auta pred Návštevníckym centrom. V pozadí uvidíme takzvané buttes, West Mitten Butte, East Mitten Butte a Merrick Butte. Keď sa vydáme prašnou cestou po údolí, naskytne sa nám výhľad, ktorý nesie príznačné meno, John's Ford view - teda výhľad Johna Forda.
A práve na tomto mieste je možne odfotiť sa na koni so scenériou westernového filmu. Fanúšikovia Forresta Gumpa by určite nemali vynechať fotografiu na ceste z Kayenty smerom na Bluff, zastaviť môžete napríklad na mieste so súradnicami 37.101445, -109.990812.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - USA
- Page, najkrajšia Arizona
- Times Square - kde sa najesť
- Alkohol v USA
- Mesto anjelov, prezývka Los Angeles
- Štvrť Venice, Los Angeles
- Pláže Los Angeles
- Klondike, zlatá horúčka
- Dvojičky, New York
- Venice Beach, Kalifornia
- Route 66 - hlavná cesta Ameriky
- Údolie smrti, Kalifornia
- Socha slobody, New York
- Káva v USA
- Výročie pádu dvojičiek
- Philadelphia, ústava USA
- Central Park - pľúca New Yorku
- New York s deťmi
- Platí Donald Trump dane?
- Arizona, prehliadka Sedony
- Aligátory v národnom parku Everglades