Hutongy v starom Pekingu

Hutongy v starom Pekingu

Hoci má čínsky Peking obrovské množstvo pamiatok, ktoré vás očaria, možno to budú napokon staré hutongy, ktoré sa vám hlboko zapíšu do mysle. Sú totiž ukážkou starého, miznúceho sveta, ktorý kedysi tvoril Peking. Dnes mu ustupuje moderná výstavba a s „každým rokom“ je menej a menej tradičných uličiek so starým životom. Hutongy predstavujú staručké štvrte utkané z malých uličiek, kde v nízkych domoch žijú ľudia a väčšina života sa v nich stále ešte odohráva na ulici. Rezidenčné štvrte zvané hutongy sa po prvý krát objavujú počas vlády dynastie Yuan a práve odtiaľ aj pochádza názov „hutong“. Slovíčko má mongolský pôvod a označuje „studňu“. Staré hutongy vznikajú počas vlády dynastie Ming a Čching. Za vlády dynastie Ming sa za centrum Pekingu považuje Zakázané mesto a čím viac ste znamenali, tým bližšie ste k nemu mohli žiť. Najnižšie vrstvy obyvateľstva sa tak združovali ďalej od Zakázaného mesta, kde si vytvorili systém kriľovakých uličiek, domov s nádvoriami a všetkým čo by mohli potrebovať. Hutongy si tak zachovali kultúru a obyčajne bežných ľudí prakticky až dodnes. Ľudia v hutongoch boli poprepájaní silnými väzbami, pretože sa na ulici stretávali, jedávali, hrali hry, popíjali čaj a mnohí nemali vo svojich domoch ani toaletu či kúpeľňu, tak ich používali vonku na ulici, kde boli toalety pre všetkých.Čína po roku 1989 zažívala svoj boom a moderný svet sa dostal do konfliktu s hutongami kvôli tomu, že Peking chcel stavať a potreboval pôdu. Mnohé hutongy sa stratili, iné zase zachovali a spravili z nich „skanzen“ s obchodmi, reštauráciami či kaviarničkami. Stále však aj v starom Pekingu nájdete množstvo hutongov v ktorých sa viete bezcieľne potulovať.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Ázia  

Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

4336 5420€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3641
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: