Jellyfish lake

Jellyfish lake

Popri celodennom programe šnorchlovania sa medzi jednotlivými ostrovčekmi Rock Islands na Palau stihneme zavítať aj na ostrov Elik Malik. Na tomto ostrove sa nachádza jazero medúz, ktoré neštípu a nezanechávajú žiadnu reakciu na koži. Je to lagúna zapísaná aj do súčasného svetového dedičstva UNESCO prepojená s oceánom podzemnými kanálmi, čím si vytvára svoj vlastný ekosystém, ktorý sa vyvíjal počas tisícok rokov po poslednej dobe ľadovej, keď hladiny oceánov začali ustupovať, a tým sa jazeru podarilo oddeliť.

Medúzy (Mastigias papua), ktoré žili v jazere stratili svoju super schopnosť pŕhliť, pretože v jazere sa pre nich nenachádzala žiadna hrozba. Vďaka tomu bolo možné sa pohybovať medzi týmito medúzami bez popŕhlenia. Voda v jazere je teplá a bohatá na živiny, čo vytváralo ideálne podmienky na ich život. Od roku 2015 do roku 2018 tu veľká populácia týchto medúz umrela. Od konca roku 2018 sa tejto kolónii prestalo dariť, čím počty medúz sa dostali do minimálnych čísel.

Obrovské počty medúz (mastigias papua) boli nahradené mesačnou medúzou (Aurelia aurita). Táto medúza je úplne priesvitná a jej odlišným znakom od ostatných medúz je, že jej chýbajú dlhé, silné bodavé chápadlá. Namiesto toho má desiatky krátkych jemných chápadiel, ktoré lemujú jej okraj tela. Minimálne popŕhlenie nemá žiaden vplyv na človeka. Načo si ale treba dať pozor je to, do akej hĺbky sa budeš potápať.

Zaujímavé je, že v tomto jazere, ako aj v iných vodných plochách, sa kyslík z atmosféry rozpúšťa na vodných povrchoch prostredníctvom difúzie, ale pod hladinou 10-15m nie je možnosť rozpustenia kyslíka a namiesto toho je tam voda naplnená sírovodíkom a toxickou chemikáliou, ktorá vzniká ako výsledok rozkladu organických materiálov priamo v jazere. Táto hĺbka jazera sa nazýva ako death zone, čo môže vyvolať nežiadúce účinky na organizmus, od začervenania a pálenia kože až  po stŕpnutie a paralýzu tela.

Mohli by vás zaujímať blogy:

K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

5748 8096€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

8110 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny
Prémiový blog

Prémiový blog Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Dlhý tvar Mikronézske federatívne štáty, je ostrovný štát v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát pridružený k USA. Mikronézia bola pôvodne súčasťou…

Ďalšie dovolenky do krajiny: